12 najczęstszych pytań o pompy ciepła

2019-10-18 9:00 MATERIAŁ SPONSOROWANY | Piotr Jabłoński, Product Manager LES, Mitsubishi Electric
Mitsubishi - pompy ciepła
Autor: Mitsubishi Electric

Pompy ciepła to urządzenia, których popularność stale rośnie. W dalszym ciągu temat ich instalacji i eksploatacji budzi wiele pytań, na które chcielibyśmy znać odpowiedź. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie prezentujemy poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących pomp ciepła.

1. Czy istnieje dofinansowanie na zakup pompy ciepła?

Inwestycja w technologię pompy ciepła może być dofinansowywana ze środków pu-blicznych. We wrześniu 2018 roku wystartował rządowy program "Czyste powietrze", który pozwala na uzyskanie dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Nadrzędnym celem programu jest redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza przez domy jednorodzinne. W ramy programu "Czyste powietrze" doskonale wpisują się pompy ciepła Ecodan Mitsubishi Electric, co pozwala naszym klientom ubiegać się o otrzymanie dofinansowania nawet na 90% kosztów inwestycji.

2. Czy pompa ciepła daje dostatecznie dużo ciepła?

Pompa ciepła jako system grzewczy jest równie pewna jak kocioł na kopalne nośniki energii. Ponadto dzisiejsza technologia umożliwia także projektowanie układów monowalentnych z pompą ciepła. Oznacza to, że nawet przy silnych mrozach nie jest potrzebne żadne dodatkowe źródło ciepła, aby utrzymać dostarczanie ciepła do budynku. Równocześnie pompa ciepła może także służyć do przygotowania CWU.

3. Czy podczas modernizacji jest konieczna wymiana grzejników?

Zasadniczo pompa ciepła może po prostu zastąpić kocioł grzewczy i zostać zintegrowana z istniejącą instalacją grzewczą. Jednak w przeszłości grzejniki były często przewymiarowywane, a prowadzone działania modernizacyjne obniżają zapotrzebowanie budynku na ciepło. Fachowiec oceni sytuację na miejscu i oceni, jakie zmiany są rzeczywiście konieczne. Często można wymienić tylko niektóre grzejniki, aby uzyskać bardzo dobre parametry pracy instalacji c.o.

Mitsubishi - pompy ciepła
Autor: Mitsubishi Electric

4. Jak wysokie są koszty serwisowania pompy ciepła?

Pompy ciepła praktycznie nie wymagają szczególnie zaawansowanych czynności serwisowych. Mimo to regularne przeglądy pompy ciepła przyczyniają się do utrzymania wydajności pracy instalacji przez długi czas na wysokim poziomie. W ramach 5-letniej gwarancji stan instalacji musi zostać co najmniej raz na rok oceniony przez fachowca. W razie potrzeby przy okazji dokonuje się optymalizacji ustawień pompy ciepła.

5. Co to jest kaskada?

Jeśli budynek potrzebuje dużo ciepła, to w pewnych okolicznościach może się opłacać połączenie ze sobą pewnej liczby pomp ciepła, zamiast korzystania z jednego większego urządzenia. Moc kaskady można z większą precyzją dostosować do bieżącego zapotrzebowania niż dużej pompy ciepła poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń. To rozwiązanie, które dodatkowo obniża koszty eksploatacji.

6. Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Pod względem żywotności pompa ciepła jest porównywalna z kotłem grzewczym. Generalnie ocenia się ją na 20 lat. W praktyce jednak obserwuje się pompy ciepła, które niezawodnie działają już ponad 25 lat. Po tak długim czasie należy jednak sprawdzić, czy nie byłaby uzasadniona wymiana na nowocześniejszy, bardziej ekonomiczny system.

Mitsubishi - pompy ciepła
Autor: Mitsubishi Electric

[WIDEO] Zasada działania pompy ciepła

7. Czy pompą ciepła można także chłodzić?

Jedną z wielu zalet pompy ciepła jest to, że może ona nie tylko ogrzewać i przygotowywać ciepłą wodę. W lecie może ona — zależnie od wykonania — także zapewnić chłodzenie budynku. Rewersyjna pompa ciepła powietrze-woda ma zatem dodatkową funkcję, której kocioł grzewczy nie może pełnić.

8. Czy na ustawienie pompy ciepła jest potrzebne pozwolenie?

Tak jest w przypadku pompy ciepła solanka-woda i woda-woda. Jednak w przypadku pompy ciepła powietrze-woda można pominąć to uciążliwe postępowanie administracyjne. Istotne jest jedynie zachowanie ustawowych minimalnych odległości od granic sąsiednich działek.

9. Czy dla pompy ciepła musi zostać wybrana specjalna taryfa na energię elektryczną?

Nie. Pompa ciepła może być zasilana prądem pobieranym w ramach „normalnej” taryfy. Niektóre zakłady energetyczne oferują wprawdzie taryfę dla pomp ciepła ale lepiej jest dokładnie przyjrzeć się jej warunkom. Ile kilowatogodzin rocznie zużywa pompa ciepła? Jak duża jest różnica w cenie między obiema taryfami? Jak wysokie są koszty posiadania dodatkowego licznika? W ten sposób można szybko wyliczyć, czy ma sens korzystanie ze specjalnej taryfy.

Mitsubishi - pompy ciepła
Autor: Mitsubishi Electric

10. Czy pompa ciepła Ecodan sprosta zimowym temperaturom?

Bez względu na uwarunkowanie budynku, urządzenia Ecodan będą działały z najwyższą mocą w całym zakresie roboczym. System ten jest zdolny do niezawodnego działania nawet przy temperaturach sięgających -28 °C. Mogą to potwierdzić nie tylko użytkownicy pomp ciepła Ecodan — świadczą o tym także liczne oznaczenia, takie jak znak jakości EHPA, Keymark i SG-Ready, które uzyskały nasze rozwiązania.

11. Czy eksploatacja pomp ciepła jest kosztowna?

Około 75% wymaganej energii pompy ciepła pobierają bezpośrednio z otoczenia. Energia ta jest całkowicie bezpłatna i odnawialna, ponieważ wykorzystuje zgromadzone w powietrzu ciepło słoneczne. Zaledwie 25% całkowitej energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła pochodzi z sieci energetycznej. Inaczej mówiąc - z 25% prądu i 75% bezpłatnej energii z otoczenia pompa ciepła daje 100% ciepła - rachunek, który mówi sam za siebie. A jeśli prąd pochodzi z bezpłatnej energii słonecznej przetwarzanej w instalacji fotowoltaicznej, można za pomocą pompy ciepła prawie całkowicie uniezależnić się od kopalnych nośników energii.

12. Jak długą gwarancją objęte są pompy Ecodan?

Systemy Ecodan objęte są 5-cio letnią gwarancją. Wraz z pompą ciepła Ecodan klienci otrzymują trwałe, ekonomiczne i w 100% gotowe do działania w przyszłości ogrzewanie. Zapewnia to idealne połączenie zaawansowanej technologii i wysokiej jakości materiałów. Mitsubishi Electric podkreśla tę jakość, oferując 5-letnią Gwarancję Ecodan dla wszystkich pomp ciepła Ecodan.

 

NIE PRZEGAP
zycie bez smogu bloczek

Autor: Redakcja

Chcesz mieć ciepły dom i oddychać czystym powietrzem? Przyłącz się do naszej akcji "Życie bez SMOGU".

Sprawdź, jak walczyć ze smogiem. Jak chronić siebie i bliskich. Jak sfinansować termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy porady, które ułatwią wam działania. Ponadto czeka na Was atrakcyjny konkurs (konkurscaparol.murator.pl), w którym można wygrać ocieplenie domu wartości 30.000 złotych! Fundatorem nagrody jest firma Caparol.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE