Rozdzielacze i grupy mieszające ogrzewania podłogowego

2022-03-09 9:35 Materiał sponsorowany
Rozdzielacze FERRO
Autor: FERRO

Wodne ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w obiektach użyteczności publicznej przede wszystkim ze względu na równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, zapewnienie wyższej wilgotności względnej, a także oszczędności energii i estetykę wnętrza.

Ważnymi elementami takiego systemu grzewczego są odpowiednie rozdzielacze i grupy mieszające. Bogaty wybór tych urządzeń znajduje się w ofercie firmy Ferro.

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego

Rozdzielacze kierują czynnik grzewczy na poszczególne pętle ogrzewania podłogowego. W ofercie Ferro znajdują się zestawy dedykowane zarówno do ogrzewania płaszczyznowego jak i do instalacji z grzejnikami – z belkami wykonanymi z mosiądzu CW617N lub stali nierdzewnej AISI 304. Niezbędnym wyposażeniem rozdzielacza do ogrzewania podłogowego są przepływomierze, za pomocą których dokonuje się równoważenia hydraulicznego instalacji tj. wyrównania przepływów na poszczególnych pętlach. Najwyższej jakości rotametry zastosowane w rozdzielaczach Ferro pozwalają na odczyt przepływu a także jego regulacje oraz całkowite zamknięcie danej pętli.  Kolejnym elementem rozdzielacza niezbędnym przy ogrzewaniu płaszczyznowym są zawory termostatyczne na belce powrotnej – z pokrętłami do operacji manualnej oraz możliwością instalacji głowicy termoelektrycznej o standardowym przyłączu M30x1,5 w celu zastosowania elektronicznego systemu sterowania ogrzewaniem.

Rozdzielacze i grupy mieszające ogrzewania podłogowego FERRO
Autor: FERRO

Wśród rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego możemy wyróżnić modele z uniwersalnym podłączeniem 3/4” z uszczelnieniem stożkowym (RZP, SN-RZPU) lub z przyłączem 1/2” ze złączkami do rur wielowarstwowych 16x2 mm w zestawie (N-RZP, SN-RZP). Każdy z tych modeli jest wyposażony w odpowietrzniki, zawory spustowe i komplet uchwytów. Występują one w wersjach od 2 do 12 obwodów i są sprzedawane jako kompletne, zmontowane zestawy, nie wymagające dodatkowej pracy instalatora.

Grupy mieszające do ogrzewania podłogowego

Z rozdzielaczami firmy Ferro współpracują grupy mieszające termostatyczne w wersji z zaworem 3 lub 4-drogowym. Zaletą urządzeń tego typu jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, bowiem grupy mieszające współpracują ze wszystkimi rozdzielaczami o rozstawie belek 210 mm, zapewniając precyzyjną i łatwą regulację. Na kompletną grupę składa się mieszający zawór termostatyczny umożliwiający nastawienie żądanej wartości temperatury czynnika kierowanego do belki zasilającej rozdzielacza, termometr oraz odpowietrznik. W ofercie Ferro znajduje się także grupa mieszająca tzw. dwufunkcyjna, czyli umożliwiająca połączenie w jeden zespół rozdzielacza grzejnikowego oraz podłogowego. Wszystkie grupy mieszające występują w komplecie z pompą GPA II 25-4 lub 25-6, a także bez pompy.

Grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego FERRO
Autor: FERRO

Pompy sterowane elektronicznie

Pamiętajmy, że prezentowane grupy mieszające bazują na pompach elektronicznych, które od urządzeń 3-biegowych starego typu wyróżnia przede wszystkim energooszczędność. Z uwzględnieniem odpowiedniego trybu pracy pompa może mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet o 2-5 razy mniejsze, zapewniając taką samą wysoką wydajność. W ciągu około dwóch lat pracy powinna zwrócić się różnica w koszcie zakupu pomiędzy pompą ze sterowaniem elektronicznym a ze sterowaniem tzw. manualnym.

W pompach elektronicznych wykorzystuje się sterownik mikroprocesorowy, który odpowiada za analizowanie parametrów i warunków pracy. W zależności od potrzeb konkretnej instalacji dobierana jest nie tylko wydajność, ale i moment obrotowy pompy, a co za tym idzie, zużycie energii elektrycznej. Do dyspozycji użytkownika jest potencjometr pozwalający na bezstopniowe regulowanie wydajności pompy i wysokości podnoszenia, co również przekłada się na odpowiednio mniejsze zużycie energii.

Rozdzielacze i grupy mieszające ogrzewania podłogowego FERRO
Autor: FERRO

Szafki do rozdzielaczy

Komplementarna oferta Ferro zawiera także szafki do montażu rozdzielaczy. Wyróżniamy dwa rodzaje szafek: natynkowe i podtynkowe. Podstawową ich funkcją jest zabezpieczanie rozdzielacza, grupy pompowej i listwy sterującej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Frontowa cześć szafki jest zdejmowalna, co pozwala na łatwy i wygodny montaż. W procesach produkcyjnych wykorzystane są surowce i komponenty wyłącznie najwyższej jakości. Szafki wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości 0,8 mm. Blacha ta została wykonana z wysokiej jakości stali a następnie zabezpieczona przed korozją.

W ofercie znajduje się szeroka gama rozmiarów. Szafki natynkowe występują w wariantach o głębokości 120 i 170 mm, a w szafkach podtynkowych ta głębokość jest regulowana w zakresie 110 – 175 mm. Szerokość zewnętrzna szafek waha się od 380 do 1125 mm, co w największych modelach pozwala na montaż rozdzielacza o nawet 16 obwodach.

Wybierając szafkę do rozdzielacza, musimy pamiętać o wymiarach urządzeń, które są do niej dedykowane. Należy wziąć pod uwagę głębokość montowanej grupy pompowej, długość rozdzielacza (ilość obiegów grzewczych), czy też przewidzieć miejsce na listwę sterującą.

Szafki posiadają odpowiednie walory estetyczne, co daje gwarancję na dopasowanie do różnego rodzaju wnętrz. Ich wykonanie zapewnia niezawodność i trwałość.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE