Nowa linia zaworów kulowych F-Power od Ferro

2022-03-17 9:51 Materiał sponsorowany
Nowe technologie FERRO
Autor: FERRO Zawór F-Power - kocioł gazowy

Firma Ferro od niemalże trzydziestu lat dostarcza klientom artykuły z branży armatury sanitarnej, instalacyjnej i techniki grzewczej. Jest to wiodący producent tego typu wyrobów nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystkie produkty Ferro są wykonane z najwyższej jakości materiałów, z kunsztowną dbałością o najmniejszy szczegół konstrukcyjny. Takie podejście do projektowania skutkuje powstaniem produktów wyjątkowo trwałych i niezawodnych.

Zawory kulowe

Podczas montowania armatury wodnej, zarówno w instalacjach grzewczych, chłodniczych, jak i w domowych systemach wodociągowych używa się różnego typu zaworów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów zaworów są zawory kulowe pozwalające szybko i sprawnie odciąć przepływ medium w instalacji. W tego rodzaju zastosowaniach bardzo istotna jest szczelność i trwałość akcesoriów. W ostatnich latach nie mniej ważne stały się ekologiczne walory takich produktów. Wszystkie te cechy posiadają zawory firmy Ferro z najnowszej linii F-Power. Przyjrzyjmy się bliżej jak nowe zawory wypadają na tle poprzedniej serii tego producenta.

Wcześniejsza seria zaworów Ferro F-Comfort osiągnęła spory sukces. Produkty F-Comfort za swą wysoką jakość zostały wyróżnione Złotym Medalem przyznanym podczas Międzynarodowych Targów Instalacje 2020/2021.

Nowe technologie FERRO
Autor: FERRO Zawór F-Power - rozdzielacz

Jakość wykorzystanych materiałów i wysokie parametry pracy

Obie linie zaworów wykonano z wyjątkowego stopu mosiądzu CW617N-4MS, który charakteryzuje się bardzo niską zawartością niklu (maksymalnie 0,1%) oraz ołowiu (2,2%). Zarówno w przypadku starszej, jak i nowszej serii wewnętrzna powierzchnia produktu nie jest niklowana. Użyte do produkcji materiały świadczą o tym, iż firma Ferro nie od dziś jest szczególnie wyczulona na ekologiczne właściwości swoich wyrobów.

Jedną z cech odróżniających linię F-Power od wcześniejszej serii jest zakres ciśnienia pod jakim zawory mogą pracować. W przypadku większości modeli F-Comfort ciśnienie nominalne wynosi 20 bar (2,0 MPa), natomiast zawory F-Power wytrzymają zawrotne ciśnienie 30 bar (3,0 MPa). W przypadku największych zaworów limit wynosi 25 bar (2,5 MPa).

W skład linii F-Power wchodzą zawory dużo bardziej uniwersalne od produktów F-Comfort. Nowsza seria znajdzie zastosowanie nie tylko w systemach armatury wodnej (instalacje wodociągowe, grzewcze), ale również w instalacjach sprężonego powietrza, a także chłodniczych i solarnych (z roztworem glikolu w maksymalnym stężeniu 50%). W przypadku roztworu glikolu zawory mogą pracować w temperaturze -30°C. Maksymalna dopuszczalna temperatura medium dla zaworów serii F-Power wynosi 120°C, co jest wartością o 20°C wyższą od limitu temperatury linii F-Comfort.

Zawory F-Power, podobnie jak F-Comfort zaprojektowano i wykonano w technologii ABT (Advanced Body Technology). Standard ten łączy ze sobą zaawansowane rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne w celu zapewnienia wyrobom maksymalnej możliwej wytrzymałości.

W linii F-Power znajdziemy aż dziewiętnaście typów produktów, w większości dostępnych w różnych rozmiarach, o średnicy nominalnej od 10 mm do 100 mm. Z kolei na serię F-Comfort składa się trzynaście zróżnicowanych modeli, dostępnych w rozmiarach DN od 8mm do 50mm (w zależności od konkretnego typu zaworu). Podstawowe modele serii F-Power, w przeciwieństwie do F-Comfort są pełnoprzelotowe. Obie linie zawierają wyroby różnego rodzaju, m.in. nakrętno-wkrętne, nakrętno-nakrętne.

Nowe technologie FERRO
Autor: FERRO Zawór F-Power - pompa ciepła

Zawory kulowe F-Power w świetle badań

W toku badań i testów w ramach KOT (Krajowa Ocena Techniczna) przeprowadzonych w laboratorium Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, zawory F-Power przeszły z wynikiem pozytywnym próby  szczelności przy ciśnieniu o połowę wyższym od nominalnego, czyli 45 bar. Ponadto firma Ferro przeprowadziła w Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL badania zaworów F-Power, mające na celu sprawdzenie wartości ciśnienia rozrywającego. Uzyskane wyniki badań w zakresie od 130 bar dla zaworów DN25 do 220 bar dla zaworów DN15 pozwalają stwierdzić, że są one bezpieczne, wytrzymałe i będą gwarantować długą i bezawaryjną pracę. W celu dywersyfikacji i obiektywizacji oceny produktu firma Ferro zleciła fińskiemu instytutowi badawczemu Eurofins Expert Services siedzibą w Espoo, specjalizującemu się w badaniach i certyfikacji wykonanie badań zaworów F-Power pod kątem możliwości pracy z czynnikami w niskiej temperaturze. Przeprowadzone w Finlandii badania potwierdzają możliwość pracy zaworów z roztworem glikolu o temperaturze -30 oC.

Nowe technologie FERRO
Autor: FERRO Przekrój domu - zawór F-Power - Studnia

Podsumowanie

Wprowadzone na rynek przez firmę Ferro zawory kulowe z serii F-Power stanowią interesującą alternatywę dla innych tego rodzaju produktów dostępnych na polskim rynku. Trwałość i niezawodność tych produktów producent podkreśla udzielając na nie aż dziesięcioletniej gwarancji. Zawory serii F-Comfort są gwarantowane przez producenta przez okres lat pięciu.

W stosunku do poprzedniej linii, zawory F-Power stanowią bardziej zróżnicowaną ofertę modeli , co w połączeniu z niezawodnością oraz wysokimi parametrami pracy  w pełni zaspokaja potrzeby klientów rynku armatury wodnej.

Nowe technologie FERRO
Autor: FERRO
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE