Jakie kable grzewcze do akumulacyjnego ogrzewania podłogowego?

2022-10-01 11:16 Materiał sponsorowany
Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego Termofol
Autor: Termofol

Kable grzewcze to druty oporowe umieszczone w izolacji, sprzedawane w gotowych odcinkach o danej długości i określonej mocy. Stosowane są przede wszystkim do montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe bazujące na kablach grzewczych ma wiele zalet: nie wymaga kosztownych instalacji takich jak budowa kotłowni, instalacji pieca, doprowadzenia rur i montowania kaloryferów. Sam proces montażu jest zdecydowanie tańszy i mniej pracochłonny. Przystępując do projektowania ogrzewania podłogowego wystarczy określić moc cieplną jaką należy dostarczyć, aby ogrzać pomieszczenie, poprzez ustalenie mocy grzejnej na 1m2 powierzchni. Następnie ustalić rodzaj materiału posadzki i określić moc jednostkową, jaką należy zastosować dla tej konkretnej posadzki. Na koniec obliczamy odstępy między przewodami grzejnymi biorąc pod uwagę tylko powierzchnię wolną od zabudowy stałymi elementami takimi, jak meble czy wanna.

Sterowanie ogrzewaniem

Do sterowania ogrzewaniem wykorzystujemy termoregulatory, programując je tak, by w pomieszczeniu zawsze utrzymywała się odpowiednia temperatura. Termoregulator odczytuje temperaturę z wewnętrznego i zewnętrznego czujnika temperatury. Nawet najbardziej podstawowe modele posiadają kilka trybów pracy: pomiar temperatury pomieszczenia, pomiar temperatury podłogi, pomieszczenia z ograniczeniem temperatury podłogi. Bardziej zaawansowane mają możliwość dowolnego programowania tygodniowego harmonogramu pracy. Wprowadzony harmonogram powtarzany jest każdego tygodnia, dzięki czemu nie musimy pamiętać o ręcznym ustawianiu temperatury. Istotna jest możliwość chwilowej zmiany temperatury. Termostat chroni domowników przed potencjalnym przegrzaniem instalacji grzewczej oraz informuje o nieprawidłowościach związanych z instalacją. W przypadku wystąpienia awarii czujnika temperatury zewnętrznej, termostat wyświetla komunikat i wyłącza system grzewczy, dzięki czemu mamy pewność, że instalacja jest zawsze bezpieczna. Dodatkowo najbardziej zaawansowane termostaty współpracują z aplikacjami na smartfony poprzez lokalną sieć Wifi. System ogrzewania podłogowego można także programować na poszczególne dni tygodnia czy pory dnia. Prowadzi to do sporej oszczędności energii, ponieważ w pokoju, w którym nikt nie przebywa, temperaturę można obniżyć nawet o kilka stopni, a następnie szybko ją podnieść, gdy pojawi się taka potrzeba.

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego Termofol
Autor: Termofol

Kable i przewody do ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie przy pomocy kabli podłogowych sprawdza się w mieszkaniach, sklepach, magazynach, pomieszczeniach handlowych czy dużych obiektach sportowych. W ofercie firmy Termofol dostępne są kable grzewcze Termofol TF-KGJZ przeznaczone są do ogrzewania podłogowego akumulacyjnego w budynkach mieszkalnych jak również użyteczności publicznej. Przewody grzejne instaluje się w warstwie wylewki betonowej lub anhydrytowej. W zależności od preferencji inwestora możliwa warstwa wykończeniowa podłogi to: płytki gresowe, kamień, marmur, deska podłogowa warstwowa, panel podłogowy laminowany, panel podłogowy winylowy.

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego Termofol
Autor: Termofol

Kable grzewcze Termofol TF-KGJZ mają większą średnicę w porównaniu do typowych kabli stosowanych w matach grzewczych. 4.8–5.6 mm w porównaniu do 3.6 mm średnicy. Posiadamy w modele o długości od 10 do 200 metrów i mocy 10W/m oraz 7,5m do 155 metrów i mocy 20W/m. Decyzję o wyborze przewodów grzejnych TF-KGJZ jako ogrzewanie podłogowe należy podjąć na etapie budowy (przed wykonaniem wylewki). Układa się je na stropie lub betonowym podkładzie zawierającym warstwę izolacji termicznej. Wpływa to znacząco na ograniczenie strat ciepła i przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Rozłożone przewody zalewa się wylewką cementową lub anhydrytową.

Przewody grzejne Termofol TF-KGJZ mogą stanowić podstawowy system grzewczy pomieszczeń, budynków, będący jedynym, samowystarczalnym źródłem ciepła. Mogą również stanowić wspomagający system grzewczy, montowany w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi.

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego Termofol
Autor: Termofol

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną dzięki temu możemy korzystać z tańszej energii elektrycznej dostępnej w taryfie G12 w godzinach od 22 do 6 jak również od 13 do 15. Elektrycznie ogrzewanie akumulacyjne musi zostać odpowiednio zaprogramowane, aby temperatura w pomieszczeniu była komfortowa.

Różnice pomiędzy ogrzewaniem podłogowym akumulacyjnym i bezpośrednim

Ogrzewanie podłogowe bezpośrednie charakteryzuje się krótkim czasem nagrzewania i małą bezwładnością cieplną dzięki temu mamy możliwość dynamicznej zmiany temperatury podłogi jak również precyzyjnego ustalania harmonogramu. Folie grzewcze instalowane pod podłogami pływającymi oraz maty grzewcze montowane w warstwie kleju elastycznego są określane jako ogrzewanie podłogowe bezpośrednie natomiast kable grzewcze zalewane w warstwie wylewki to system podłogowy akumulacyjny. Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne charakteryzuje się duża bezwładnością cieplna przez co czas nagrzewania podłogi jest długi jak również czas oddawania ciepła do pomieszczenia.  Wybór systemu należy dopasować do indywidualnych upodobań inwestora jak również trybu życiu i przede wszystkim izolacji budynku.

Folia na podczerwień czy mata grzewcza?

Często nasi klienci zastanawiają się jaki wariant ogrzewana elektrycznego będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli wykończenie podłogi będzie stanowić podłoga pływająca (panele laminowane, panele winylowe, deska barlinecka) odpowiednim rozwiązaniem będzie folia grzewcza. Jeżeli natomiast decydujemy się na płytki, powinniśmy wybrać matę grzewczą, którą montuje się bezpośrednio pod płytkami w cienkiej warstwie kleju lub w przypadku kabli grzewczych Termofol TF-KGJZ w wylewce cementowej lub anhydrytowej. Kable grzewcze dają większą możliwość wyboru posadzki, ponieważ można je zastosować pod płytki gresowe, kamień, marmur, deskę podłogową warstwową, panel podłogowy laminowany, panel podłogowy winylowy.

Główne różnice pomiędzy folią grzewczą a matą grzewczą:

  • mata grzewcza (w tym kable grzewcze TF-KGJZ) to typowo oporowe ogrzewanie, natomiast folia grzewcza wykorzystuje zjawisko promieniowana cieplnego,
  • folię grzewczą można docinać co 25 cm, natomiast długość przewodu grzewczego maty nie podlega zmianie,
  • matę grzewczą możemy układać wzdłuż nieregularnych powierzchni np. na łukach,
  • mata grzewcza nie wymaga łączeń jak w przypadku pasków folii grzewczej,
  • folia grzewcza poprzez swoją budowę zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni,
  • istnieje możliwość wyboru mocy i szerokości folii grzewczej,
  • grubość folii to około 0,3 mm, natomiast maty 3,6 mm a kabli grzejnych Termofol TF-KGJZ 4.8–5.6 mm,
  • folia grzewcza może być również wykorzystywana do ogrzewania sufitowego i ściennego, natomiast mata wyłącznie do ogrzewania podłogowego,
  • przewody grzejne TF-KGJZ mogą być także stosowane do ochrony rur przed zamarzaniem,
  • gwarancja producenta na folie grzewczą wynosi 6 lat, natomiast na matę grzewczą 25 lat.
Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego Termofol
Autor: Termofol
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE