Pellet czy groszek? Porównanie kotłów na paliwo stałe

2021-08-26 18:09 Materiał sponsorowany
Kotły Defro
Autor: Defro

Czy budynek ma być opalany pelletem czy groszkiem? Obecnie wśród użytkowników kotłów na paliwa stałe oba rozwiązania są bardzo popularne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ogrzewanie domu paliwami stałymi jest wciąż stosowane, ponieważ jest tanie. Jednak zastosowanie kotła na pellet ma sporo korzyści w porównaniu z opalaniem budynku groszkiem. Dowiedz się więcej na temat zalet każdego rozwiązania. 

Spis treści

  1. Wygoda obsługi kotłów na groszek i na pellet
  2. Dobre paliwo
  3. Kocioł na pellet albo kocioł na groszek
  4. Nowoczesne kotły na paliwo stałe
  5. Kotły DEFRO

Wygoda obsługi kotłów na groszek i na pellet

Obsługa kotła na groszek i kotła na pellet jest podobna. W obu wariantach kotły mają system automatycznego podawania paliwa, dzięki czemu zasobnik należy napełniać raz na 3-4 dni. Jednak pellety są bardzo często pakowane w worki o wadze 15 kg (w porównaniu z 25 kg groszku), co sprawia, że ich wsypywanie do zasobnika jest łatwiejsze. Może to zrobić także kobieta o niezbyt wielkiej sile. Drugą zaletą pelletów jest czystość w kotłowni. Pellety to sprasowane trociny drzewne, więc nawet jeśli powstanie trochę pyłu, nie jest tak brudno jak w przypadku miału węglowego, którego trochę jest w każdym worku z groszkiem. Łatwiej jest też sprzątnąć pył drzewny niż węglowy.

Zaletą kotła na pellet jest również mała zawartość popiołu, która wynosi do 0,5%. To daje maksymalnie do 5 kg popiołu z 1 t spalonego pelletu. Spalając dobrej jakości groszek, otrzymamy ilość popiołu na poziomie 12%. Trzeba więc częściej opróżniać popielnik kotła na groszek. Na korzyść pelletów przemawia także to, że czyszczenie takiego kotła nie wymaga aż takiej pracy jak w kotłach węglowych (wymiennik kotła pelletowego jest zdecydowanie mniej zanieczyszczony).

W kotłach na pellet automatyczne zapalanie (grzałka) jest obecnie standardem. W kotłach na groszek węglowy jeszcze nie.

Kotły Defro
Autor: Defro

Dobre paliwo

Ważnym kryterium wyboru kotła jest dostępność dobrego paliwa, gdyż decydując się na określone rozwiązanie, musimy mieć świadomość, że od jakości paliwa zależą koszty ogrzewania domu oraz trwałość kotła. Maksymalna wartość kaloryczna pelletów wynosi 18-19 MJ/kg . Certyfikowany groszek ma wartość opałową 26-28 MJ/kg. 

Kocioł na pellet pracuje tylko wtedy gdy jest zapotrzebowanie na ciepło – sam się rozpala i wygasza. Kocioł na węgiel pracuje w sposób ciągły - w okresach gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło, spalana jest minimalna dawka opału pozwalająca podtrzymać płomień. Dlatego zużycie paliwa jest w tym wypadku większe.

Kotły na pellet osiągają wyższą efektywność energetyczną niż te na groszek. Bardzo wiele kotłów pelletowych ma klasę energetyczną A lub A+. Automatyczne kotły na ekogroszek osiągają klasę energetyczną B. Trzeba jednak pamiętać, że wynika to w pewnym stopniu również z przyjętego w obliczeniach stałego współczynnika promującego biomasę - 1,45, podczas gdy dla kotłów na węgiel wynosi on 1.

Pamiętaj, że

Kocioł na pellet albo kocioł na groszek

Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli dokonamy określonego wyboru, nie będzie możliwości zmiany rodzaju paliwa. Nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyspecjalizowane pod konkretny opał. Na rynku są też kotły uniwersalne, które są przebadane pod kątem spalania pelletów i groszku. Jednak takie połączenie nie zapewnia wydajnej pracy, a zużycie paliwa będzie zdecydowanie większe.

Nowoczesne kotły na paliwo stałe

Technologia spalania pelletów jest bardziej rozwijana, perspektywiczna, ponieważ to paliwo ekologiczne, odnawialne. Kotły na pellet zapewniają wyższy standard użytkowania niż te na groszek. Osiągają znacznie lepsze parametry energetyczne. Mają funkcję automatycznego czyszczenia palnika i automatyczną zapalarkę.

Kotły Defro
Autor: Defro

Kotły DEFRO

W ofercie kotłów na paliwa stałe DEFRO znajdziemy urządzenia zarówno na pellet, jak i groszek. Są to nowoczesne kotły o wysokiej klasie energetycznej i minimalnej emisji spalin. Spełniają pod tym względem wymogi dyrektywy Unii Europejskiej Ecodesing. Wszystkie kotły są zautomatyzowane, z podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Korzystając z wyświetlacza z ekranem dotykowym można ustawiać tryby i parametry pracy kotła. Dużą zaletą niektórych modeli kotłów pelletowych DEFRO jest funkcja automatycznego czyszczenia wymiennika i odprowadzenia popiołu, co stanowi, że są bardzo komfortowe w obsłudze. Wiele modeli kotłów pelletowych można włączyć w system inteligentnego domu. Wyposażone w moduł GSM lub WiFi, czujniki i regulatory mogą być kontrolowane i sterowane zdalnie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie