Ogrzewanie podłogowe niewymagające serwisu

2021-09-03 9:14 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Ogrzewanie podłogowe jest inwestycją na dziesięciolecia. Raz położone rury i wybudowany komin będą nam towarzyszyć w kolejnych dekadach. Warto więc już przy montażu wybrać instalację, która nie wymaga generalnych remontów i utrudniającego życie serwisowania.

Ogrzewanie przyjazne dla środowiska

W nadchodzących latach emisja dwutlenku węgla będzie raptownie ograniczana. Na naszych oczach odejdzie do lamusa ogrzewanie oparte na procesach spalania paliw stałych. Żyjemy w czasach rewolucyjnej zmiany, która dotyczy także budownictwa oraz instalacji w naszych domach. Już teraz, aby spełniać wysokie normy, powinniśmy inwestować w budynki energooszczędne, ogrzewanie nowoczesnymi sposobami.

Całkowicie bezemisyjne jest ogrzewanie oparte na zjawisku podczerwieni, a dokładniej: ogrzewanie oparte na pełnej zamianie energii elektrycznej w promieniowanie długiej podczerwieni w materiale doskonale czarnym, takim jak węgiel. Tego typu matryce węglowe ogrzewające podczerwienią są stosowane w foliach grzewczych, produkcie rozwijanym przez polskich inżynierów z Heat Decor.

Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Ocieplenie domu a ogrzewanie

Czy możliwe jest ogrzanie całego domu za pomocą folii grzewczych i czy będzie to ekonomiczne? Jak wskazuje praktyka, to rozwiązanie idzie w parze z Warunkami Technicznymi 2021 – doskonale sprawdza się tam, gdzie termoizolacja spełnia aktualne normy. Przy niskich stratach ciepła w budynku wystarczy instalacja folii grzewczej o mocy 80 W na metr kwadratowy na 80% powierzchni podłogi, by ogrzać cały dom.

Koszty użytkowania takiego systemu? W budynku o powierzchni 150 m2 monitorowanym przez Heat Decor roczne zużycie energii na ogrzewanie wyłącznie foliami grzewczymi wyniosło 4 356 kWh, co przy obecnej cenie prądu daje koszt 228,59 zł miesięcznie. Fotowoltaika całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną ze strony folii grzewczych. A gdy w przyszłości pojawią się nowe technologie przydomowego generowania prądu, to je również będziemy mogli wykorzystać do zasilania ogrzewania.

Zainwestuj w ogrzewanie wysokiej jakości

Najnowsze wersje folii grzewczych Heat Decor o nazwach HD-G, HD-EPL oraz HD-PRO są dopasowane do różnego rodzaju podłóg. Wynika to z troski o żywotność systemu grzewczego. Każda podłoga ma inną wagę, inną giętkość, pracuje inaczej i w różnym stopniu oddziałuje mechanicznie na umieszczoną pod nią folię grzewczą.

Uwzględniające specyfikę różnych podłóg folie grzewcze mają następujące rekomendowane zastosowanie:

  • HD-G, folia grzewcza o grubości 0,338 mm – panele laminowane, systemy ścienne i sufitowe.
  • HD-EPL, folia grzewcza o grubości 0,45 mm – deska warstwową i pod wylewkę.
  • HD-PRO, folia grzewcza o grubości 0,5 mm – panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu o grubości 4 mm i więcej.

Tu warto zaznaczyć, że dopracowanie przez inżynierów z Heat Decor technologii montażu folii grzewczej pod wylewką otworzyło możliwość instalowania tego systemu grzewczego pod praktycznie każdym typem podłogi w dowolnym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe bez serwisu

Jak to możliwe? Ogrzewanie bez widma napraw i wymiany zużytych elementów? Praktycznie każdy system ogrzewania z obecnie montowanych wymaga serwisowania. Każdy, poza foliami grzewczymi oraz matami grzewczymi i grzejnikami na podczerwień.

Wynika to z tego, że promieniowanie podczerwone w zerowym stopniu zużywa materiał, z którego pochodzi. Podobnie jak odbieranie i nadawanie fal radiowych nie zużywa anteny radia, tak ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym nie zużywa folii grzewczej.

Czy podczerwień jest zdrowa?

Wszyscy chcielibyśmy żyć w domu, który sprzyja zdrowiu jego domowników. Bez grzyba, bez kurzu, bez roztoczy, bez przeciągów, bez hałasu. Do takich domów dążymy. Takie domy stają są standardem. Domy z ciepłymi, najchętniej drewnianymi podłogami.

Podczerwień jest naturalną częścią spektrum światła słonecznego. Pobudza krążenie krwi. Przyspiesza regenerację mięśni po intensywnych treningach. Nie ma ograniczeń na jej przyjmowanie. Nasze własne ciała są źródłem promieniowania podczerwonego. Podczerwień nie wywołuje cyrkulacji powietrza unoszącej kurz i roztocza. Tworzy warunki przyjazne dla alergików. Sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wilgotności przyjaznej dla człowieka, a hamującej rozwój grzybów. Dobrze się oddycha w pomieszczeniach ogrzanych podczerwienią.

Dobrze się śpi w domach ogrzewanych podczerwienią, bo system ogrzewania nie emituje żadnych dźwięków. Brak hałasów sprzyja wypoczynkowi.

Co ciekawe, domowa zieleń lubi podczerwień – rośliny w doniczkach dzięki niej rosną bujniej. Dlatego folie grzewcze znajdują zastosowanie również w ogrodnictwie!

Podsumowując: folie grzewcze Heat Decor są dobrym kandydatem na zielone ogrzewanie przyszłości, wygodne w użyciu i przyjazne dla planety.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE