Co wybrać: matę grzewczą czy folię grzewczą? Czym się różnią?

2021-09-03 9:13 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Czym różni się mata grzewcza od folii grzewczej? Mata grzewcza zbudowana jest z oporowego kabla grzejnego rozłożonego fabrycznie na siatce z włókna szklanego, natomiast folia grzewcza to zatopiona w folii PET węglowa matryca emitująca podczerwień. Każda ma nieco inne zastosowanie. Obie łączy jedno: są gorącym sercem zeroemisyjnych domów, w których króluje czysta energia elektryczna.

Ilość miejsca na podłogowy system grzewczy

Ilość miejsca, które możemy przeznaczyć pod powierzchnią podłogi na system grzewczy, to pierwszy czynnik decydujący o wyborze: mata czy folia grzewcza?

  • Mata grzewcza

Mata grzewcza ma około 3 mm grubości. Jej kabel w lepszych jakościowo wersjach zabezpieczony jest teflonem i nie potrzebuje dodatkowych osłon, by umieścić go pod płytkami. Wystarczy zatopić go w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstowej.

Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Fabryczne ułożenie kabla grzejnego na siatce z włókna szklanego przyspiesza montaż, a równomierne rozmieszczenie przewodu grzewczego ułatwia bezbłędną instalację. Kabla nie przycinamy. Mata grzewcza produkowana przez firmę Heat Decor z Krakowa dostępna jest w różnych rozmiarach, dopasowanych do każdego z typowych pomieszczeń.

  • Folia grzewcza

Folia grzewcza ma natomiast różną grubość i jest cieńsza od maty grzewczej. Folie grzewcze producenta Heat Decor mają, zależnie od ich przeznaczenia: 0,338 mm, 0,45 mm oraz 0,5 mm. Wydawać by się mogło zatem, że tam, gdzie zmieści się mata grzewcza – tam też z powodzeniem moglibyśmy zastosować folię grzewczą. W praktyce tak nie jest.

Folia grzewcza nie powinna być kładziona bezpośrednio pod płytkami. Taki montaż, jak wykazały badania przeprowadzone przez inżynierów z Heat Decor, jest bardzo skomplikowany i narażony na usterki. W ogrzewaniu podłogowym kluczowe jest natomiast to, aby działało bezawaryjnie przez dziesięciolecia. Czy to oznacza, że wszędzie, gdzie planujemy płytki, jedynym wyborem jest mata grzewcza? Niekoniecznie. Jest też opracowana, sprawdzona i opisana w instrukcjach przez Heat Decor metoda montażu folii grzewczej pod płytkami. Wymaga zastosowania minimum 5 cm wylewki nad folią grzewczą. Nie zawsze mamy jednak miejsce na te dodatkowe 5 cm pod płytkami. Wtedy właśnie mata grzewcza jest najlepszym wyborem.

Typ podłogi: kiedy sprawdzi się mata, a kiedy folia grzewcza

Mata grzewcza to rozwiązanie zasadniczo wyłącznie pod podłogi, którym nie straszna wysoka temperatura systemu grzewczego. Dlaczego? Sam kabel w cyklu grzewczym rozgrzewa się średnio do 35°C. Świetnie przyjmują to płytki ceramiczne, gresowe i kamienne, w przeciwieństwie do innych typów podłóg.

Co więcej, kabel grzejny może punktowo być narażony na temperaturę sięgającą nawet 200°C. Takie anomalie powstają w miejscach, gdzie przy kablu pozostanie pęcherzyk powietrza. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji nie przegrzeje się tylko kabel w teflonowej podwójnej izolacji, zbudowany z wielu splecionych wolframowo-niklowych drutów.

Co zatem instalujemy pod podłogami z paneli czy deski, dla których parędziesiąt stopni to już zdecydowanie za dużo? Folię grzewczą, która pracuje na niskich temperaturach, a emitowana przez nią podczerwień ogrzewa bezpośrednio pomieszczenie. 

Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Każda podłoga pływająca w różnym stopniu oddziałuje siłami fizycznymi na folię grzewczą. Dlatego tak ważne jest dopasowanie folii grzewczej do typu podłogi, co pierwszy na świecie zrealizował polski producent folii grzewczych Heat Decor. Podział jest następujący:

  • Panele laminowane – folia grzewcza o grubości 0,338 mm jest wystarczająca.
  • Deska warstwowa – rekomendowana jest folia grzewcza o grubości 0,45 mm i stabilny podkład ze styropianu ekstrudowanego o wytrzymałości na ściskanie 300kPa.
  • Panele winylowe SPC o grubości 4 mm bez zintegrowanego podkładu – niezbędna jest folia grzewcza o grubości 0,5 mm i stabilny podkład ze styropianu ekstrudowanego o wytrzymałości na ściskanie 300kPa.
  • Panele winylowe SPC o grubości 5 i 6 mm bez zintegrowanego podkładu – dopuszczalna jest również folia grzewcza o grubości 0,45 mm.
  • Płytki ceramiczne, gresowe i kamienne – tylko mata grzewcza albo wylewka 5 cm a pod nią folia grzewcza o grubości 0,45 mm.

Podłogi pływające mają to do siebie, że mają różną grubość, wagę i minimalnie rozszerzają się i kurczą. A to oznacza, że przez dziesięciolecia działania systemu grzewczego tysiące razy minimalnie się po nim przesuwają. Dlatego właśnie dobór odpowiedniej folii grzewczej jest kluczowy, aby system na podczerwień miał żywotność ponad 50 lat.

Żywotność ogrzewania

Zarówno mata grzewcza, jak i folia grzewcza należą do klasy bezserwisowych systemów grzewczych. To oznacza, że wydatek inwestycyjny ponosimy tylko raz.

W przypadku folii grzewczej o jej żywotności decyduje trwałość i szczelność folii PET. Gdy składa się ona z kilku warstw połączonych laminatem – zabezpiecza to matrycę grzewczą przed uszkodzeniem mechanicznym oraz przed stopniowym utlenianiem. W praktyce system jest tak żywotny, jak folia PET. Ostrożne szacunki mówią o ponad 50 latach. Realnie można spodziewać się więcej.

Natomiast żywotność maty grzewczej zależna jest od materiału, z którego wykonany jest kabel grzewczy, oraz od jego izolacji. Wielosplotowe kable charakteryzują się bardziej równomiernym rozkładem naprężeń wewnętrznych, co przekłada się na ich dłuższą bezawaryjną pracę. Podwójna izolacja z teflonu chroni natomiast przed nadmiernie nagrzanym najbliższym otoczeniem, w którym wystąpiły pęcherzyki powietrza. Mimo wysokich temperatur – szczelnie zaizolowany teflonem kabel nie zacznie się przegrzewać. Taka mata grzewcza może działać z tą samą sprawnością przez dziesiątki lat.

Pod względem żywotności – każda z wyżej opisanych opcji jest dobrym wyborem. Dom wyposażony w elektryczne ogrzewanie, które nie wymaga serwisowania i pozostaje sprawne przez dziesięciolecia, jest bardziej przyjazny naturze.

Ogrzewanie elektryczne oparte na matach i foliach grzewczych współpracuje z dowolnym źródłem czystej energii elektrycznej, znanym obecnie oraz takim, które pojawi się w przyszłości. Nie emituje zanieczyszczeń oraz nie generuje odpadów związanych z serwisowaniem i wymianą elementów systemu grzewczego.

Na koniec warto dodać, że maty grzewcze i folie grzewcze są ogrzewaniem absolutnie cichym. Nie zanieczyszczają otoczenia żadnym buczeniem czy hałasem. Są dyskretne, a sterowanie nimi jest precyzyjne oraz inteligentne.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE