Ogrzewanie gazem płynnym już wkrótce może stać się w 100% ekologiczne

2023-01-13 13:31 Materiał sponsorowany
BioLPG POGP
Autor: POGP

Zielony gaz płynny to odpowiedź na politykę Unii Europejskiej, której celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Dowiedzmy się więcej na ten temat!

W Polsce gaz płynny LPG kojarzy się przede wszystkim z autogazem. Drugie najczęstsze zastosowanie tego paliwa to ogrzewanie domów. Co ważne, gaz płynny, pomimo kopalnego pochodzenia, jest traktowany w Europie jako niskoemisyjne paliwo alternatywne. Polityka klimatyczna Komisji Europejskiej zakłada odejście w ciągu najbliższych kilkunastu lat od paliw kopalnych. Czy to oznacza koniec ogrzewania gazem LPG? Wręcz przeciwnie – to dopiero nowy – zielony początek tego paliwa.

Spis treści

  1. Zalety ogrzewania gazem LPG
  2. Czy gaz płynny jest czystym paliwem?
  3. Zielona perspektywa gazu płynnego
  4. Jakie są plany Komisji Europejskiej w kwestii emisyjności instalacji grzewczych?
  5. Kiedy bioLPG będzie masowo dostępny w Polsce?
Infografika POGP
Autor: POGP

Zalety ogrzewania gazem LPG

Gaz płynny zyskuje na popularności, nie tylko wśród kierowców, ale także właścicieli domów jednorodzinnych. Nie należy się temu dziwić - jest to doskonała alternatywa dla innych paliw i form ogrzewania. Montaż instalacji na gaz płynny trwa stosunkowo krótko: 1,5–2 miesiące. Ogrzewanie domu gazem LPG jest tańsze od wielu konkurencyjnych sposobów. System ogrzewania gazem płynnym jest rozwiązaniem sprawdzonym, długowiecznym, bezawaryjnym i w zasadzie bezobsługowym: wymaga jedynie zatankowania paliwa 1-2 razy w roku. Warto także dodać, że cena gazu płynnego – szczególnie w obliczu trwającego kryzysu energetycznego - jest konkurencyjna w stosunku do innych paliw używanych do ogrzewania budynków.

Czy gaz płynny jest czystym paliwem?

LPG, czyli mieszanka propanu i butanu lub sam propan, jest paliwem czystym, szczególnie w porównaniu z węglem, olejem opałowym czy drewnem. Jest paliwem kopalnym, ale praktycznie nie emituje szkodliwych dla zdrowia pyłów, a ilości tlenków siarki i azotu w spalinach są śladowe. Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, w przypadku ogrzewania LPG jest ona o 50% mniejsza niż przy stosowaniu w tym celu węgla oraz o 20% mniejsza w porównaniu z olejem opałowym. Według szacunków WHO zanieczyszczenie powietrza powoduje na świecie ok. 7 mln przedwczesnych zgonów rocznie, do czego przyczynia się także emisja szkodliwych substancji podczas ogrzewania domów węglem i drewnem.

Zielona perspektywa gazu płynnego

Od kilku lat na zachodzie Europy, m.in. w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, upowszechnia się gaz płynny o zerowej emisji - bioLPG.

Tradycyjny LPG produkuje się na dwa sposoby: podczas rafinacji ropy naftowej lub wydobywania gazu ziemnego. Natomiast bioLPG powstaje w 100% ze źródeł biologicznych, w szczególności w wyniku przerobu odpadów organicznych oraz olejów roślinnych. BioLPG ma taką samą wartość opałową jak klasyczny gaz płynny. Jego zastosowanie nie wymaga jakichkolwiek zmian w istniejącej instalacji.

W Polsce obecnie bioLPG jest produkowany w niewielkich ilościach. Można się jednak spodziewać, że w najbliższych latach nastąpi znacząca zmiana. Ze względu na politykę klimatyczną Komisji Europejskiej firmy paliwowe już podejmują inwestycje mające na celu zwiększenie produkcji bioLPG. Większe zainteresowanie tym sposobem ogrzewania

Jakie są plany Komisji Europejskiej w kwestii emisyjności instalacji grzewczych?

Komisja Europejska wystosowała propozycję, aby od 2030 roku wszystkie nowobudowane budynki były niemal zeroemisyjne (w Polsce emisyjność poniżej 65kWh/m2/rok). W mediach pojawiły się nieścisłe informacje, że od 2030 roku Unia Europejska ma wprowadzić zakaz gazowych systemów grzewczych. Trzeba zaznaczyć, że instalacje na gaz płynny nie zostaną zakazane, zmieni się jedynie pochodzenie samego paliwa. W dodatku dyrektywa, jeśli wejdzie w życie, ma dotyczyć budynków, które powstaną po wprowadzeniu tych zmian w przepisach.

Biorąc pod uwagę prace nad rozwojem technologii produkcji bioLPG w krajach takich jak Holandia, Włochy, Wielka Brytania, USA czy nawet Polska, można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat bioLPG zastąpi LPG. Na naszym rynku zielony gaz płynny wytwarza m.in. firma Ekobenz

Kiedy bioLPG będzie masowo dostępny w Polsce?

„Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” przewiduje całkowite wyeliminowanie do tego roku węgla jako paliwa używanego do ogrzewania domów. Ci, którzy będą musieli pozbyć się pieców węglowych, będą mogli zastąpić je albo pompą ciepła, albo instalacją na zeroemisyjny bioLPG, albo instalacją hybrydową, nie obawiając się, że będą one niezgodne z normami unijnymi. Polska Organizacja Gazu Płynnego, która zajmuje się między innymi edukacją w zakresie świadomości w kwestii LPG, zadeklarowała, że do 2050 roku w Polsce nastąpi całkowite przejście z LPG na jego zielony odpowiednik, co oznacza, że każda instalacja na gaz płynny będzie zeroemisyjna. W tym celu produkt ten jest stale rozwijany, tak żeby podczas spalania emitował jak najmniej substancji zanieczyszczających powietrze. Przyszłość gazu płynnego w Polsce jest zielona.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE