Kompaktowy kocioł na pellet Onyks. Nawet do niewielkiej kotłowni

2020-10-22 12:27 Materiał sponsorowany
Kocioł Zębiec
Autor: Zębiec

Szczególnie w niewielkich domach jest niewiele miejsca na dużą kotłownię, więc przy wyborze źródła ciepła , trzeba zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia. Dobrym przykładem kotła, który nie zajmuje dużo przestrzeni, jest model ONYKS marki Zębiec.

We współczesnych domach nie zawsze przewidziane jest wystarczająco duże pomieszczenie na kotłownię, a jest ono niezbędne do zainstalowania kotła na paliwo stałe. Dlatego przed zakupem warto się przyjrzeć rozmiarom urządzeń i ocenić, czy jest na nie odpowiednio dużo miejsca w domu. Trzeba przy tym brać pod uwagę, że ze względu na możliwość wykonywania obsługi serwisowej i czyszczenia komina kocioł nie może być z żadnej strony dosunięty do ściany – minimalna odległość od niej to 0,5 m po bokach i z tyłu, a od frontu co najmniej 0,7 m

Kocioł onyx zębiec otwarty
Autor: Zębiec Kocioł ONYKS marki Zębiec ma niewielkie wymiary

Kompaktowe wymiary kotła na pellet

Każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni domu, to wydatek paru tysięcy złotych. Szkoda poświęcać go na dużą kotłownię, dlatego w ofercie firmy Zębiec pojawił się nowoczesny kocioł Onyks ze zintegrowanym zasobnikiem paliwa w kompaktowej, estetycznej obudowie. Szerokość tego kotła o nominalnej mocy cieplnej 10 kW to zaledwie 61 cm, głębokość 69 cm, a wysokość 120 cm. Jego zasobnik o pojemności 60 l mieści zapas 43 kg  pelletu. Gdyby ktoś chciał je uzupełniać rzadziej, może dokupić dodatkową nadstawkę, która zwiększa pojemność zasobnika do 140 l, co umożliwia umieszczenie w nim blisko 100 kg pelletu.

Kocioł na pellet a Czyste Powietrze

Kocioł Onyks marki Zębiec to nowoczesne, wysoce zautomatyzowane i dzięki temu nie wymagające częstej obsługi urządzenie, które spełnia bardzo wysokie wymagania dotyczące sprawności i emisji pyłów, organicznych związków gazowych, tlenku węgla i tlenków azotu. Uzyskał certyfikat Ecodesign, co jest równoznaczne z tym, że poziom emisji został sprawdzony podczas pracy z mocą niższą od nominalnej, czyli w warunkach zbliżonych do występujących podczas rzeczywistej eksploatacji. Jego wysoka sezonowa efektywność energetyczna pozwoliła zakwalifikować go do klasy energetycznej A+. Sprawność cieplna sięga 91,3%.

Kocioł onyx zębiec otwarty
Autor: Zębiec Kocioł OnyKS 10 kW jest w stanie ogrzewać domy o powierzchni do 155 m2

Do jakiego domu nadaje się kocioł Onyks?

Zaletą kotła Onyks jest duży zakres modulacji mocy cieplnej – od 3 do 10 kW. Dzięki temu urządzenie świetnie nadaje się do ogrzewania dobrze ocieplonych domów, w których przez większą część sezonu grzewczego zapotrzebowanie na moc cieplną jest niewielkie – nie przekracza kilku kilowatów. Natomiast znaczna moc maksymalna sprawia, że nawet w czasie ekstremalnie niskiej temperatury na zewnątrz kocioł zapewnia komfort cieplny we wnętrzach. Kocioł Onyks jest w stanie ogrzewać domy o powierzchni do 155 m2, które spełniają wymagania warunków technicznych w zakresie ochrony cieplnej obowiązujące w ostatnich latach (współczynnik przenikania ciepła ścian U około 0,3 W/m2K), co oznacza zastosowanie co najmniej 10 cm styropianu do ich zaizolowania). W przypadku domów wzniesionych dawniej niż kilkanaście lat temu i zaizolowanych styropianem o grubości do 5 cm maksymalna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń może wynosić do 100 m2.

Zalety kompaktowego kotła Onyks

Kocioł Onyks jest wyposażony w łatwy w obsłudze mechanizm czyszczenia wymiennika ciepła obsługiwany dźwignią znajdującą się w pod pokrywą zasobnika paliwa. Do usunięcia popiołu z wnętrza kotła wystarczy wykonać dźwignią kilka ruchów. Palnik jest wyposażony w mechanizm czyszczenia automatycznego, które odbywa się po każdych 8 godzinach ciągłej pracy lub po wygaszeniu kotła. Zaletą jest też prosta konstrukcja kotła oparta na bazie trójciągowego pionowego płomieniówkowego wymiennika ciepła i samoczyszczący palnik wrzutkowy .

Sterowanie kotłem odbywa się za pomocą sterownika Lider Kolor Pellets, który oprócz zarządzania pracą podajnika paliwa i palnika może też obsługiwać cztery pompy obiegowe i zawór mieszający. Sygnały sterujące mogą być dostarczane przez zewnętrzne regulatory pokojowy lub pogodowy, a zdalną kontrolę nad urządzeniem umożliwia moduł internetowy, dzięki któremu odczyt informacji ze sterownika czy zmiana parametrów pracy są możliwe za pomocą smartfona, tabletu czy laptopu.

Cała automatyka działa z korzyścią dla komfortu aby użytkownik kotła jak najmniej czasu spędzał w kotłowni a jak najwięcej mógł poświęcić na przyjemności życia.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE