Montujemy kominek w już zamieszkanym domu

2022-09-12 11:22 Materiał partnerski
kominek
Autor: Kratki Kominek można zbudować na każdym etapie - gdy budujemy dom i gdy już w nim mieszkamy

To wielka przyjemność obserwować płonące polana drewna, a jednocześnie cieszyć się ciepłem bijącym od kominka. Na jego montaż nigdy nie jest za późno. Można to zrobić także w domu, w którym już mieszkamy.

Czasem rezygnujemy z kominka podczas budowy domu, bo to dodatkowe wydatki, a na tym etapie budżet ciężko spiąć. Bywa, że potem tego żałujemy, bo przemiło jest w zimowy wieczór posiedzieć z filiżanką herbaty i dobrą książką przy kominku. Kominek można wykorzystać do ogrzewania domu wczesną jesienią, gdy właściwy system grzewczy jeszcze nie jest włączony, lub na przedwiośniu, gdy został już wyłączony. Ogrzewanie kominkiem może stanowić także zabezpieczenie domu na wypadek braku prądu, gazu lub węgla.

Montaż kominka może zapewnić nam więc nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo energetyczne. Zobaczmy, jaki kominek wybrać i jak go zainstalować w zamieszkanym domu.

Spis treści

  1. Kominek z płaszczem wodnym
  2. Kominek z dystrybucją gorącego powietrza
  3. Montaż kominka zależnie od rodzaju
  4. Komin zewnętrzny do odprowadzenia spalin
  5. Wykwalifikowani instalatorzy

Kominek z płaszczem wodnym

To bardzo użyteczna wersja kominka, ponieważ może on częściowo zastąpić kocioł lub inne urządzenie grzewcze. Taki kominek ma nad komorą spalania albo wokół niej część wodną, tak zwany płaszcz. Kominek z płaszczem wodnym włącza się w instalację grzewczą budynku. Gdy pali się w kominku, podgrzana woda zostaje przekazana do instalacji. Może zasilać grzejniki, instalację ogrzewania podłogowego, a także być skierowana do kranów. W razie awarii kotła lub braku prądu potrzebnego do jego zasilania kominek z płaszczem wodnym zapewnia domownikom ciepło i gorącą wodę. W ofercie firmy Kratki znajdziemy wiele kominków z płaszczem wodnym, np. z serii Aquario, Lucy, MB, Nadia. Są one w różny sposób skonfigurowane, tak żeby dobrać wkład do miejsca na niego przeznaczonego. Mogą mieć drzwiczki otwierane na prawo, lewo albo do góry. Przeszklenie komory spalania może być proste, narożne, panoramiczne, podwójne – tunelowe. To pozwala podziwiać ogień z różnych kierunków.

kominek
Autor: Kratki Wkład kominkowy Lucy jest dostępny w wersji wodnej i powietrznej

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza

Kominek w tej wersji, nazywanej DGP, może zostać wykorzystany do ogrzewania pomieszczeń w domu. Nad wkładem montuje się wentylator nawiewny, tak zwaną turbinę. Do pomieszczeń, które chcemy ogrzewać ciepłym powietrzem z kominka, rozprowadza się kanały wentylacyjne. W miejscu nawiewu instaluje się anemostaty z regulacją przepływu. Instalacja DGP powinna być wyposażona w filtry. W ofercie firmy Kratki znajdziemy wiele modeli kominków powietrznych, których budowa pozwala również na optymalne dopasowanie do przestrzeni. Warto wymienić kominki z serii Nadia, Zosia, NBC, NBU. Niektóre wkłady kominkowe marki Kratki, np. Lucy, są dostępne zarówno w wersji powietrznej, jak i z płaszczem wodnym.

kominek
Autor: Kratki Seria Nadia to kilkanaście modeli kominków powietrznych

Montaż kominka zależnie od rodzaju

Do montażu kominka z płaszczem wodnym trzeba wynająć ekipę hydrauliczną, która wykonywała instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną. Będzie to wymagać prac remontowych, ale te przeprowadzają już specjaliści montujący kominek. Gdy chcemy zainstalować kominek z DGP, sprawa jest prostsza. Kanały wentylacyjne można ukryć w zabudowie z płyt. Do samej zabudowy kominka i wpięcia kominka potrzebny jest instalator wkładów kominkowych.

Komin zewnętrzny do odprowadzenia spalin

Montaż kominka w zamieszkanym domu jest możliwy dzięki istnieniu zewnętrznych systemów kominowych. Taki komin można zbudować w dowolnym momencie. Składa się z elementów ze stali kwasoodpornej: rur, kolan, obejm, wsporników. Żeby zainstalować komin, należy w wybranym miejscu wybić otwór w murze, osadzić izolowane przejście i zbudować przewód spalinowy. Komin zewnętrzny powinien być wyprowadzony ponad dach budynku. Firma Kratki oferuje zewnętrzny system kominowy umożliwiający montaż kominka w zamieszkanym domu.

Wykwalifikowani instalatorzy

Ważny jest wybór dobrej ekipy instalacyjnej, która podpowie, jaki rodzaj kominka będzie najlepszy w naszym domu i dla naszej rodziny. Wykwalifikowany instalator podpowie, jakiej mocy powinien być kominek, żeby zaspokoić nasze potrzeby, na co zwrócić uwagę, żeby później móc wygodnie z niego korzystać. Mapę specjalistów znajdziemy na stronie Kratek.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE