Jak wybrać kominek gazowy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Poradnik

2019-08-12 13:15 MATERIAŁ PARTNERSKI
Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kozy gazowe firmy Kratki.pl wyglądają bardzo nowocześnie

Kominek gazowy to propozycja dla osób, które chcą mieć kominek w domu lub mieszkaniu bez zbędnych wysiłków. Kominki gazowe są estetyczne, proste w obsłudze i bezpieczne. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie.

Kominek na gaz to urządzenie bezobsługowe. Płomień uruchamia się włącznikiem, który może być w postaci pilota albo za pomocą smartfona i aplikacji wi-fi. Są też kominki gazowe, które zapalają się według programatora czasowego. W kominku gazowym płomień wygląda bardzo naturalnie, w palenisku można ułożyć elementy naśladujące rozżarzone polana drewna albo kawałki węgla. Są one wykonane z ceramiki, więc nagrzewają się pod wpływem ognia. Przez szybę na froncie paleniska i obudowę ciepło jest oddawane do wnętrza, więc kominki gazowe mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła w domu. Kominki zasilane gazem są bezpieczne. Nie ma możliwości wypadnięcia płonącego polana na podłogę. W razie jakichkolwiek niestandardowych sytuacji dopływ gazu jest odcinany. Kominki gazowe są też ekologiczne.

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kominek gazowy można kupić jako wkład do zabudowy

Oto lista pytań, na jakie trzeba odpowiedzieć przed kupnem kominka gazowego:

  • gaz ziemny czy z butli,
  • małej mocy do dekoracji czy większej, żeby grzał,
  • koza czy wkład do zabudowy,
  • widok ognia od frontu czy panoramiczny.
Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kominek gazowy może też mieć postać pieca wolnostojącego, tak zwanej kozy

Jaki kominek wybrać? Rodzaj gazu

Kominki gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym z instalacji albo propanem (propanem-butanem) z butli. Większość modeli jest przygotowana w obu wariantach. Zatem pierwszy wybór zależy od sytuacji w naszym domu. Jeśli w budynku jest instalacja gazowa, nie można w nim zamontować kominka na gaz z butli. Trzeba jednak doprowadzić instalację gazową w odpowiednie miejsce.

Zasilanie gazem z butli to opcja, która sprawia, że kominek na gaz można zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu w domu. Należy jednak pamiętać, że kominek zasilany gazem w postaci płynnej nie może być zainstalowany w pomieszczeniu, którego podłoga jest poniżej poziomu gruntu (w razie wycieku gaz cięższy od powietrza nie wypłynie z pomieszczenia).

Kominki gazowe potrzebują nieco energii elektrycznej do zasilania, ale jest on pobierany z baterii. Zatem nie ma konieczności wybierania miejsca na kominek blisko gniazda elektrycznego (nie grozi też pojawienie się obok niego przedłużacza).

Bez względu na źródło gazu montaż takiego kominka może wykonać tylko instalator z uprawnieniami gazowymi.

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kominki gazowe z szybą panoramiczną, np. LEO 70 firmy Kratki.pl

Jaka moc kominka gazowego?

Jeśli kominek gazowy ma służyć tylko do dekoracji i podziwiania płomieni ognia, można kupić model o najmniejszej mocy nominalnej, która wynosi zwykle około 5 kW. Zakres mocy grzewczej takiego urządzenia wynosi 2,5-5 kW. W ofercie firmy Kratki.pl są także znacznie wydajniejsze kominki gazowe o mocy nominalnej 17 kW (zakres mocy grzewczej 8,5-17kW). Taki kominek, np. z wkładem LEO 200, można wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła w okresie przejściowym – wczesną wiosną lub jesienią – gdy jeszcze nie korzystamy z właściwego systemu ogrzewania.

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Wkład LEO 200 firmy Kratki.pl ma moc 17 kW, więc można go wykorzystać jako źródło ciepła

Gazowy kominek wolnostojący - koza

Kolejny wybór to decyzja, czy chcemy zainstalować kominek gazowy w postaci gotowego pieca wolnostojącego, tak zwanej kozy, czy wolimy wkład gazowy zabudować wg własnego pomysłu. Gotowy piec gazowy to szybka realizacja inwestycji. Po dostarczeniu do klienta i podłączeniu można go od razu włączyć. Kozy gazowe mają obudowy stalowe z przeszklonymi drzwiczkami z frontu. Zwykle wyglądają jak dość wysoki walec w kolorze czarnym albo stalowym. W walcowatym piecu szyba, przez którą można podziwiać ogień jest zaoblona. W kominkach wolnostojących Koza AB S firmy Kratki.pl są dwie szyby. Pierwsza (wewnętrzna) szczelnie zamyka komorę spalania. Druga (zewnętrzna) pełni funkcję dekoracyjną. Kozy wolnostojące marki Kratki.pl można umieścić w dowolnym miejscu, ponieważ są zasilane z baterii. To pozwala im działać niezależnie od zasilania sieciowego w prąd.

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kominek na gaz to propozycja dla osób, które chcą mieć kominek ładny, czysty i bezobsługowy

Wkład gazowy do kominka

Wkład gazowy daje większe możliwości aranżacyjne i pozwala lepiej dopasować kominek do wnętrza. Wkłady mają różne wymiary.  Najwęższe są zbliżone do kwadratu albo nieco spionizowanego prostokąta. Te o większej szerokości utworzą kominek zdecydowanie horyzontalny. Są także wkłady o bryle pionowej.

Wkłady mogą mieć różnego kształtu szklane drzwiczki. Najprostsze są płaskie z szybą mocowaną z frontu. W takim wkładzie na ogień można patrzeć tylko na wprost. Są też wkłady gazowe z szybą narożną albo panoramiczną - z przeszklonymi oboma bokami komory spalania. W takim kominku widok ognia można podziwiać z wielu kierunków.

Wizja ognia w kominku gazowym

Dobrze jest porównać kominki gazowe pod kątem tego, jak wygląda ogień w palenisku. Czy są tam ułożone elementy wyglądające jak płonące polana drewna, czy jak żarzący się węgiel. Są też kominki o różnej wysokości płomienia albo umożliwiające regulację tej wysokości.

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Aranżacja z kominkiem LEO 70 z panoramiczną szybą, która pozwala oglądać ogień pod różnymi kątami

Zamknięta komora spalania

W kominkach gazowych komora spalania jest hermetycznie zamknięta. W związku z tym nie grozi nam oparzenie przez buchające płomienie, na podłogę nie wysypie się popiół lub płonący kawałek drewna. Spalanie gazu nie tworzy sadzy, więc szyba jest czysta.

Odprowadzenie spalin

Spaliny powstające podczas działania kominka są odprowadzane przez system przewodów koncentrycznych wyprowadzonych na zewnątrz przez ścianę lub dach. Taki przewód typu "rura w rurze" tworzy układ powietrzno-spalinowy. Tą drogą doprowadza się również powietrze, które jest potrzebne, żeby płonął gaz.

Zabezpieczenia

W kominkach gazowych instaluje się czujniki ciągu uniemożliwiające cofanie się spalin. W razie zaniku płomienia automatycznie zostanie odcięty dopływ gazu przez zawór bezpieczeństwa. Podobnie zadziała on, gdy powstaną problemy z drożnością przewodu powietrzno-spalinowego. 

Jak kupować kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Wkład gazowy LEO 100 firmy Kratki.pl z prostą szybą pozwalającą oglądać ogień tylko od frontu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE