Regulacja oświetlenia LED. Smart home na własną rękę

2019-10-14 16:11

Dziś omawiamy oświetlenie LED, a dokładniej w jaki sposób nim sterować, aby uprzyjemnić sobie wygląd salonu lub kuchni. Nie chodzi tu o montaż, czy też ogólnie mówiąc “design” oświetlenia, ale sposób sterowania oświetleniem wewnątrz domu. Dzięki temu nie będziemy odczuwać postępującego tempa zapadania zmroku w okresie jesienno-zimowym.

Smart home. Oświetlenie led
Autor: gettyimages Dzięki takim rozwiązaniom i bez dużych wydatków można zautomatyzować proces zmiany intensywności oświetlenia tak, by nie trzeba było wielokrotnie zmieniać tego ręcznie podczas wieczoru i ranka

Czy nie wystarczy, że załączymy oświetlenie w salonie i ewentualnie wybierzemy odpowiedni kolor i jasność?

Takie rozwiązanie jest dobre w momencie jego ustawienia. W chwili gdy ustalamy kolor i jasność dostosowujemy te parametry do ilości wchodzącego światła słonecznego z zewnątrz. Niestety zmuszeni jesteśmy za dosłownie pięć minut zmienić jasność, zwiększając ją ze względu na zapadający zmrok i coraz większą ciemność w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

Tego typu rozwiązania są znane w automatyce budynkowej. Kompleksowe systemy połączone z oszczędzaniem prądu zużytego na oświetlenie pomieszczeń biurowych i ograniczeniem chłodzenia przez rolety w oknach podczas operacji słonecznej w upalne dni to typowe rozwiązania często wdrażane w biurowcach, jak i zaawansowanych technologicznie nowoczesnych domach.

Skupiam się w moim rozwiązaniu na walorach estetycznych oddających miłą atmosferę w naszych domach. Wracając do opisu powyżej, pokazuję jak za pomocą inteligentnego systemu domowego Fibaro szybko i bez dużych wydatków zautomatyzować proces zmiany intensywności oświetlenia LED, aby nie trzeba było wielokrotnie zmieniać tego ręcznie podczas wieczoru i ranka.

W tym celu opracowałem kompleksowe rozwiązanie i udostępniam je na swojej stronie

Znajduje się tam omówione krok po kroku rozwiązanie, w tym proces instalacji i konfiguracji oraz widget na smartfon pozwalający na łatwe zarządzanie tym procesem.

Skąd system pobiera informacje o dokładnym czasie zachodu lub wschodu słońca?

System może pobierać informację o położeniu słońca na podstawie dwóch czynników: pomiaru natężenia światła za pomocą zewnętrznego czujnika światła lub na podstawie wyliczeń matematycznych uwzględniających położenie geograficzne i dokładną datę. W moim rozwiązaniu wykorzystuję obliczenia matematyczne.

Czy jeśli skopiuje się udostępnione rozwiązanie i zamontuje oświetlenie np. w domku w górach to system będzie wiedział kiedy rozpocząć rozjaśnianie?

Tak, o ile udostępnisz swoją lokalizację. W systemie takim jak np. Fibaro wystarczy podać swoje położenie, a informacja o dokładnym czasie zachodu i wschodu słońca będzie dostępna. Oczywiście obliczony w ten sposób czas jest prawdziwy dla idealnej bezchmurnej pogody kiedy słońce chowa się za widnokręgiem w tej konkretnej godzinie. Ale niedokładności związane z zachmurzeniem nie mają aż takiego znaczenia, gdyż proces rozjaśniania oświetlenia trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zależności od preferencji i nie jest istotny dokładny moment zajścia słońca.

Na jakie opcje i ustawienia pozwala to rozwiązanie?

W zademonstrowanym i udostępnionym rozwiązaniu zaproponowałem kilka podstawowych ustawień aby każdy użytkownik mógł dostosować szybkość i intensywność ściemniania lub rozjaśniania do swoich potrzeb. Panel sterowniczy (widget), który pojawi się na Twoim smartfonie umożliwia wybranie rodzaju zdarzenia (zachód lub wschód słońca), ilości minut przed i po dokładnym czasie zdarzenia oraz wartości natężenia światła od której należy zacząć i skończyć proces zmiany oświetlenia. Te parametry w zupełności wystarczą dostosować prędkość i moc oświetlenia do indywidualnych warunków.

Smart home. Oświetlenie led
Autor: Łukasz Gawryjołek Panel sterowania konsoli

Z jakimi urządzeniami można zastosować tego typu gotowe rozwiązanie?

Z każdym ściemnianym oświetleniem. Ale muszę tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie LED'owe żarówki są przystosowane do ściemniania. Czasy zwykłych żarówek żarowych mamy już za sobą, więc należy upewnić się czy żarówka LED'owa może współpracować ze ściemniaczem. Należy poszukiwać specjalnie oznaczonej żarówki LED'owej symbolem pokazanym poniżej, które są z reguły droższe od standardowych.

Smart home. Oświetlenie led
Autor: Łukasz Gawryjołek Rodzaje żarówek LED

Jeśli chodzi o taśmy LED to są przystosowane do ściemniania i można je śmiało zastosować do opisanego zastosowania.

Niezależnie od tego czy będziemy regulować moc światła przez żarówkę LED czy taśmę LED'ową dzięki płynnej regulacji natężenia światła uzyskamy niezakłóconą miła atmosferę w swoim domu.

O autorze
Łukasz Gawryjołek
Łukasz Gawryjołek, autor bloga "Z Techniką za Pan Brat"
Automatyk inżynier. Jest certyfikowanym instalatorem systemu inteligentnego domu firmy Fibaro. Specjalizuje się w nietypowych sterowaniach urządzeniami inteligentnego domu, optymalizacją istniejących rozwiązań i integracjami.

Swoim doświadczeniami i rozwiązaniami dzieli się na blogu Z Techniką za Pan Brat

Co wiesz o inteligentnych instalacjach

Pytanie 1 z 6
Inteligentny dom to system, który:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.