Idealna temperatura przez cały rok - inteligentne sterowanie ogrzewaniem

2020-03-01 7:57 Materiał sponsorowany SATEL
Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL

Choć zima dobiega już końca, temat temperatury nie traci na popularności – wszak komfort termiczny jest czymś, o co dbamy nie tylko w sezonie grzewczym. Czy wiesz, że istnieje niezwykle prosty i szybki sposób na to, aby temperatura panująca w Twoim domu była przez cały rok komfortowa, automatycznie dopasowywana np. do pory dnia i preferencji domowników? Pomoże Ci w tym inteligentna instalacja alarmowa, która nie tylko będzie czuwała nad bezpieczeństwem Twoich najbliższych, lecz także zapewni im komfort – m.in. dzięki funkcji sterowania zadaniami z zakresu automatyki domowej. Jak to zrobić?

Wystarczy, że spotkasz się z profesjonalnym instalatorem, który przedstawi i zaproponuje urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu, a przy tym będą oferowały pożądany zakres funkcji. Ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie systemu alarmowego bazującego na nowoczesnej centrali z rodziny INTEGRA. Wbrew pozorom, rolą takiej instalacji jest nie tylko wczesne wykrywanie zagrożeń i reagowanie na nie. Z powodzeniem może ona sterować różnymi instalacjami w domu, m.in. ogrzewaniem czy klimatyzacją. Wykorzystanie jednego systemu zintegrowanych urządzeń do wykonywania zadań z zakresu bezpieczeństwa i automatyki, już na wstępie czyni rozwiązanie ekonomicznym. Dodatkowo, odpowiednia konfiguracja urządzeń umożliwi sterowanie instalacją m.in. grzewczą w taki sposób, aby pomóc Ci zmniejszyć dzienne zużycie energii, a co za tym idzie – obniżyć kwoty na rachunkach.

Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL

Jak to wygląda w praktyce?

Każdy Twój dzień będzie łatwiejszy już od pierwszych chwil poranka. Gdy zbliża się godzina, o której zazwyczaj się budzisz, z odtwarzacza zaczyna płynąć łagodna i cicha muzyka wprowadzając Cię od pierwszych minut dnia w fantastyczny nastrój. Zimą Twój inteligentny system z wyprzedzeniem uruchamia ogrzewanie podłogowe, aby podczas wstawania z łóżka Twoje stopy zetknęły się z przyjemnie ciepłym podłożem – latem uchyla okno, aby wpuścić do sypialni nieco świeżego powietrza. Tymczasem w kuchni właśnie zaparzyła się kawa, a jej aromat jest kolejnym czynnikiem, który sprawia, że Twój start w nowy dzień jest dużo łatwiejszy. System zatroszczy się o wszystko również w dalszej części dnia – przed godziną powrotu domowników, uruchomi ogrzewanie (w chłodniejszy dzień) lub klimatyzację (jeśli na dworze jest upał), dostosowując temperaturę do preferowanych wartości.

Jeśli już w tej chwili jesteś pod wrażeniem możliwości oferowanych przez zaawansowaną instalację alarmową – pomyśl o tym, że zakres jej możliwości zwiększy się jeszcze bardziej, jeśli centralę INTEGRA zintegrujesz z urządzeniami działającymi zgodnie z międzynarodowym standardem KNX (smart home). Ten krok pozwoli na sterowanie wszystkimi zadaniami z jeszcze większą precyzją i w jeszcze większym zakresie!

Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL

Sterowanie automatyczne – gdy wszystko „robi się samo”

Aby system alarmowy mógł w pełni realizować sterowanie ogrzewaniem, wyposaż swoją instalację grzewczą w elektryczne zawory. W pomieszczeniach zastosuj czujki temperatury podłączone do centrali sterującej systemem. Dzięki tym urządzeniom, centrala będzie na bieżąco uzyskiwała informacje na temat temperatury w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach. Umożliwi jej to bieżące dostosowywanie tych wartości do aktualnej sytuacji. Instalator może zaprogramować system w taki sposób, aby nie tylko dbał on o utrzymanie stałej temperatury w konkretnych porach dnia, lecz również dopasowywał ją do aktywności domowników. Z chwilą opuszczenia domu, instalacja grzewcza lub klimatyzacja może automatycznie przełączać się w tryb ekonomiczny, dzięki temu zadbasz o swój budżet. Możesz dostosować ustawienia w taki sposób, aby uruchamiać ogrzewanie lub klimatyzację o wyznaczonych godzinach, np. przed powrotem domowników – zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem Waszych codziennych aktywności.

Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL

Manualne zarządzanie systemem

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją odbywa się nie tylko automatycznie. Możesz nimi również zarządzać samodzielnie. Do wyboru są opcje zarządzania lokalnego, za pomocą manipulatorów, lub zdalnego, używając w tym celu pilota lub aplikacji zainstalowanej na Twoim urządzeniu mobilnym. Nowoczesny manipulator dotykowy INT-TSI uprzyjemni Ci codzienną obsługę systemu, upraszczając uruchamianie nawet bardzo złożonych sekwencji zadań do zaledwie kilku dotknięć szklanego ekranu. Poręczny pilot APT-100 z łatwością zmieści się w każdej, nawet niewielkiej kieszeni czy torebce. Funkcje poszczególnych przycisków możesz przypisać indywidualnie, dopasowując posiadane urządzenia do potrzeb każdego z domowników. Aplikacja INTEGRA CONTROL zaś uczyni z Twojego smartfona lub tabletu miniaturowe centrum sterowania, które możesz mieć zawsze przy sobie i skorzystać z niego w dowolnym miejscu i dogodnej dla Ciebie chwili. Za jej pośrednictwem, możesz również sprawdzić wartości temperatur, jakie na bieżąco rejestrują Twoje czujki.

Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL

Nie tylko komfort, ale i oszczędności!

Inteligentny system alarmowy może sterować ogrzewaniem w taki sposób, aby wygenerować dodatkowe oszczędności. W tym celu m.in. pomoże Ci zaradzić takim sytuacjom, w których ciepło „ucieka” z pomieszczeń w niekontrolowany sposób – np. kiedy otworzysz lub uchylisz okno gdy ogrzewanie jest włączone. Jeśli zamontowałeś czujki magnetyczne w oknach, po ich otwarciu urządzenia przekażą stosowną informację centrali alarmowej, która w odpowiedzi natychmiast wyłączy ogrzewanie. W podobny sposób (w kontekście klimatyzacji) system zareaguje latem, gdy przez otwarte okno nagrzane powietrze zacznie wnikać do chłodnego pokoju. Jeżeli dodatkowo zastosowałeś siłowniki w oknach, system będzie mógł je automatycznie domykać zawsze wtedy, gdy np. uzbrajasz alarm wychodząc z domu. Dzięki temu unikniesz późniejszej konieczności zużycia dużej ilości energii do przywrócenia komfortowej temperatury.

Rozwiązaniem, które to umożliwia, jest system bazujący na nowoczesnej centrali alarmowej. W zależności od wielkości obiektu oraz oczekiwanych funkcji, możesz wraz z instalatorem wybrać urządzenie serii PERFECTA, VERSA lub INTEGRA. Niezależnie od wyboru, nie tylko zadbasz o odpowiednią ochronę przed włamaniem oraz czynnikami losowymi (np. pożarem, czy zalaniem). System alarmowy może również z powodzeniem realizować zadania z zakresu automatyki domowej. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie wcale nie musi być kosztowne, a wręcz dodatkowo pomoże zadbać o Twoje rachunki. Do sterowania np. oświetleniem, czy ogrzewaniem, wykorzystasz te same urządzenia, które strzegą Twojego bezpieczeństwa (np. czujki ruchu), dzięki czemu nie musisz dublować instalacji – a to już pierwszy krok do oszczędności.

Dom inteligentny SATEL
Autor: SATEL
Czujka o wielu talentach – AXD-200
Satel

Autor: SATEL

Co czyni czujkę AXD-200 z bezprzewodowej rodziny ABAX 2 urządzeniem tak wyjątkowym? Fakt, że jest uniwersalna – czyli nie posiada tylko jednej, przypisanej fabrycznie, funkcji. Instalator, w momencie przyłączania jej do systemu alarmowego, wybierze zadanie, jakie urządzenie będzie pełniło w Twoim domu. AXD-200 może m.in. z powodzeniem wykryć wyciek z instalacji wodno-kanalizacyjnej czy  działania związane z próbą wtargnięcia do wnętrza domu – forsowanie zamków, wyważanie, czy też otwarcie drzwi lub okien.Jeśli elementy stolarki otworowej wyposażysz dodatkowo w siłowniki – czujka, w określonych sytuacjach, może brać udział w procesie automatycznego ich otwierania i domykania, np. podczas włączania ogrzewania, co bezpośrednio przełoży się na oszczędność energii, a tym samym pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Oprócz tego, urządzenie może funkcjonować w roli czujki temperatury. Wykonując pomiar tej wartości w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach, AXD-200 przyczyni się do sterowania klimatyzacją lub ogrzewaniem.Doskonale sprawdzi się również np. do indywidualnej ochrony drogocennych przedmiotów – dzięki funkcji przemieszczenia, wykryje każdą zmianę ich położenia i uruchomi alarm. Fakt, iż urządzenie jest bezprzewodowe, pozwala na zmianę miejsca montażu w dowolnym momencie. Zastosowanie wizualnie identycznych czujek wykonujących różne zadania, ujednolici elementy montowane w widocznym miejscu, co znacznie zwiększy estetykę systemu alarmowego.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE