Dom inteligentny. Jak działa system EXTA LIFE firmy Zamel

2020-07-31 11:10 Materiał sponsorowany Zamel
EXTA LIFE Zamel
Autor: Zamel Użytkownik systemu domu inteligentnego EXTA LIFE ma możliwość sterowania z użyciem nadajników bezprzewodowych, pilotów i klawiszy bateryjnych

Rozwiązania domu inteligentnego są teraz dostępne dla każdego. Jak się okazuje część z nich to nieskomplikowane urządzenia. System EXTA LIFE stworzony przez firmę ZAMEL jest dedykowany dla domów oraz mieszkań. Dzięki niemu łatwo będziemy sterować roletami okiennymi, oświetleniem, bramą wjazdową czy ogrzewaniem z dowolnego miejsca za pomocą smartfona i tabletu.

Poczucie bezpieczeństwa, wygoda, kontrola nad oświetleniem i różnymi urządzeniami, które mamy w domach to niewątpliwie zalety domów inteligentnych. Kiedyś Smart Home, czyli dom inteligentny, był udogodnieniem wyłącznie dla pasjonatów i ludzi, których nie odstraszały koszty instalacji i zakupu urządzeń. Obecnie każdy może sobie na takie rozwiązania pozwolić. Na rynku działa sporo firm, które oferują pełną konfigurację pakietów typu smart oraz usługę montażu.

Systemy domów inteligentnych dają poczucie wspomnianego bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co dzieje się w naszych domach. Co ważne, muszą być one prawidłowo zaprojektowane i dostosowane do konkretnego użytkownika. I to właśnie daje nam polski system EXTA LIFE stworzony przez firmę Zamel.

EXTA LIFE Zamel
Autor: Zamel System EXTA LIFE umożliwia komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi

Zamel EXTA LIFE dla twojego domu

System EXTA LIFE jest dedykowany do rozwiązań domowych, jak np. otwieranie drzwi czy okien albo regulacja temperatury wewnątrz domu. To w pełni komfortowe i w pełni bezpieczne rozwiązanie, a przy tym dostępne cenowo. Z czego jest zbudowany? Z kontrolera, odbiorników i nadajników oraz czujników: ruchu, temperatury, zalania, kontaktronów (czyli czujników otwarcia okien i drzwi), multisensorów (to połączenie kilku czujników) i regulatora temperatury.

System Exta Life umożliwia:
EXTA LIFE Zamel

Autor: Zamel

• sterowanie bramą wjazdową i garażową
• sterowanie oświetleniem
• sterowanie roletami z podziałem na pomieszczenia
• sterowanie ogrzewaniem
• funkcje logiczne - planowanie scenariuszy
• sterowanie wg określonego harmonogramu
• szyfrowaną transmisję
• dwukierunkową komunikację
• zdalny dostęp
• intuicyjną aplikację dla systemu Android i IOS
• sterowanie z dowolnego miejsca

EXTA LIFE – różne metody komunikacji

Komunikacja w EXTA LIFE może być przewodowa, bezprzewodowa lub mieszana. Możliwość sterowania za pomocą aplikacji w smartfonie jest proste i wygodne dla użytkownika.

To rozwiązanie jest odpowiednie dla domów i mieszkań, które są już wybudowane, ale na etapie projektu warto dobrze zaplanować założenie takiego systemu.

Firma Zamel wprowadziła także niezależna metodę komunikacji – wielokanałowe programowalne piloty. Już na etapie programowania pilot kojarzony jest z odbiornikiem, którym steruje. Piloty można „dopisywać” i usuwać z odbiorników, a dodatkowo ustawiać parametry takie jak np. czas złączenia. , bo pilot może współpracować z odbiornikami i kontrolerem. Jest to więc bardzo wygodna funkcja dla użytkownika, bo dwukierunkowa komunikacja pomiędzy kontrolerem a odbiornikami pozwala na szybkie uzyskanie informacji na temat np. zamknięcia drzwi czy okien, poziomu otwarcia rolet zewnętrznych, itp.

Warto także nadmienić, że jedną z zalet i przewagą nad konkurencją systemu EXTA LIFE jest możliwość sterowania pilotami niezależnie od kontrolera.

System EXTA LIFE: jak to działa?

868 MHz to częstotliwość najczęściej wykorzystywana przez urządzenia automatyki budynkowej. I właśnie na tej częstotliwości działa EXTA LIFE.

System nastawiony jest na uproszczenie procesu instalacji i konfiguracji, co dużo ułatwia użytkownikowi. Oferuje możliwość zdalnego dopisywania i usuwania nadajników do wybranych odbiorników, ich parametryzację oraz zdalną zmianę ustawień. podawanych przez czujniki pracujące w ramach systemu. Czynności te mogą mieć charakter jedno lub wielokrotny w zależności od daty, godziny, dnia tygodnia. W ten sposób można dostosować system do własnych potrzeb i preferencji.

Funkcjonalności, które można uzyskać w systemie:

Sterowanie ON/OFF

TAK
Sterowanie oświetleniem, ściemniacze TAK
Sterowanie brama wjazdową TAK
Sterowanie paskami LED RGB + RGBW TAK
Komunikacja dwukierunkowa TAK, ze stanem urządzenia
Sterowanie ogrzewaniem TAK
Sterowanie klimatyzacją TAK
Komunikacja MIESZANA: przewodowa, bezprzewodowa, za pomocą smartfona
Sterowanie roletami TAK
Programowanie scen TAK
Wbudowane programatory TAK
Rozbudowa systemu TAK
Czujniki ruchu TAK
Czujniki zalania TAK
Czujnik kontaktronowy TAK
Multisenso TAK
Zdalna aktualizacja TAK
EXTA LIFE Zamel
Autor: Zamel Czujnik RCR-21 przeznaczony jest do wykrywania ruchu. Dodatkowo posiada wbudowany czujnik natężenia oświetlenia uzależniający jego działanie od stopnia nasłonecznienia

Warto dodać, że w EXTA LIFE nadajniki mogą być: modułowe, natynkowe i dopuszkowe. Elementami, które są ważne w tym systemie to czujniki, które mogą być zasilane nisko napięciowo lub bateryjnie. Posiadają sensory: ruchu, zalania, kontaktron oraz multisensor, dzięki czemu dom staje się bezpieczniejszy. Czujniki mogą współpracować bezpośrednio z wybranymi odbiornikami EXTA LIFE lub z kontrolerem.

Szeroka gama nadajników bezprzewodowych, dwukierunkowość systemu, rozbudowane funkcje logiczne, szyfrowanie transmisji, możliwość zdalnej kontroli urządzeń, autodetekcja elementów czy bezpłatny update odbiorników to wszystko powoduje, że inteligentny dom EXTA LIFE wyróżnia się na tle innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE