Dom inteligentny - bezpieczeństwo i komfort dziecka

2020-03-01 7:57 Materiał sponsorowany SATEL
Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa to główny cel, który przyświeca wszystkim rodzicom i opiekunom. W realizacji tego niełatwego zadania warto sobie pomóc, korzystając z osiągnięć współczesnej techniki. System alarmowy bazujący na nowoczesnej centrali nie tylko zapewni odpowiednią ochronę, co znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa w Twoim domu. Umożliwi również stworzenie komfortowych warunków podczas codziennych czynności. Nauka, zabawa, bierny lub aktywny wypoczynek, a nawet nocne spacery do kuchni – w zależności od sytuacji, system alarmowy w odpowiednim momencie podejmie stosowne działania, np. włączy oświetlenie, nieustannie czuwając nad bezpieczeństwem i wygodą wszystkich domowników – tych dużych i tych całkiem małych.

Rozwiązaniem, które to umożliwia, jest system bazujący na nowoczesnej centrali alarmowej. W zależności od wielkości obiektu oraz oczekiwanych funkcji, możesz wraz z instalatorem wybrać urządzenie serii PERFECTA, VERSA lub INTEGRA. Niezależnie od wyboru, nie tylko zadbasz o odpowiednią ochronę przed włamaniem oraz czynnikami losowymi (np. pożarem, czy zalaniem). System alarmowy może również z powodzeniem realizować zadania z zakresu automatyki domowej. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie wcale nie musi być kosztowne, a wręcz dodatkowo pomoże zadbać o Twoje rachunki. Do sterowania np. oświetleniem, czy ogrzewaniem, wykorzystasz te same urządzenia, które strzegą Twojego bezpieczeństwa (np. czujki ruchu), dzięki czemu nie musisz dublować instalacji – a to już pierwszy krok do oszczędności.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – czyli od bezpieczeństwa.

Jeżeli chcesz być spokojny o to, czy Twoja pociecha jest skutecznie chroniona – niezależnie od tego, czy przebywa w domu, czy też bawi się w przydomowym ogródku, lub wróciła ze szkoły i właśnie przekracza furtkę – należy w pierwszej kolejności dobrać odpowiednie zabezpieczenia. Rozpocznij od linii ogrodzenia. Wzdłuż niej najlepiej sprawdzą się kurtynowe czujki AGATE i aktywne bariery podczerwieni ACTIVA. Dlaczego? Urządzenia utworzą wirtualną ścianę – i jeśli intruz ją przekroczy, zostanie natychmiast wykryty. Zabezpieczając linię graniczną pamiętaj również o wszystkich bramach oraz furtkach. To miejsca, które kuszą nie tylko nieproszonych gości, lecz również Twoja pociecha mogłaby w każdej chwili wyjść bez nadzoru poza teren posesji. Z uwagi na takie sytuacje, zamontuj na furtkach i bramach również czujki magnetyczne, które zareagują na każdą próbę nieautoryzowanego otwarcia. Aby cały teren posesji był bezpieczny niczym twierdza, na ścianach zewnętrznych budynku, słupkach oraz innych obiektach na terenie posesji, zamocuj czujki zewnętrzne (np. serii OPAL, które wykazują wysoką odporność na warunki atmosferyczne).

 

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Zabezpieczenie samego budynku rozpocznij od urządzeń, które wzmocnią ochronę na jego obwodzie – w tym celu użyj wspomnianych już czujek AGATE i ACTIVA. Na drzwiach oraz oknach doskonale sprawdzą się czujki magnetyczne, wibracyjne oraz stłuczenia szyby. Taki komplet zabezpieczeń natychmiast zareaguje na samą próbę otwarcia drzwi i okien, a także ich siłowe naruszenie. Ponadto, wymienione urządzenia mogą brać udział w ochronie nocnej, chroniąc domowników przed potencjalnym intruzem z zewnątrz podczas, gdy oni sami mogą swobodnie poruszać się w środku. Wewnątrz pomieszczeń zamocuj pasywne czujki podczerwieni – np. modele z rodziny SLIM LINE. W tak chronionym budynku, Ty i Twoje dziecko będziecie czuli się bezpiecznie, niezależnie od pory dnia. 

Uzupełnieniem opisanej ochrony będzie zabezpieczenie przed wspomnianymi czynnikami losowymi – dlatego zastosuj również czujki reagujące na wczesne symptomy pożaru (np. ASD-250), zalania (np. FD-1 lub AXD-200) oraz ulatniającego się gazu (metanu: DG-1 ME, propanu-butanu: DG-1 LPG, tlenku węgla: DG-1 CO). Czujki DG-1 TCM (opary chloroformu) uchronią Was przed włamaniem na tzw. „śpiocha”.

Inteligentne rozwiązania

Wspomniane już czujki ruchu (zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne) możesz wykorzystać również do sterowania automatyką budynkową. Urządzenia te wykrywają ruch i przekazują zarejestrowane informacje do centrali, która na tej podstawie wydaje odpowiednie polecenia konkretnym instalacjom. W ten sposób można sterować m.in. oświetleniem, które może zostać uruchomione np. po wykryciu obecności domownika w danym pomieszczeniu lub na terenie posesji. Czujnik zmierzchu znajdujący się w czujkach serii OPAL umożliwiają sterowanie oświetleniem zewnętrznym – dzięki temu, po zmroku automatycznie uruchomią się lampy w ogrodzie, co również wpłynie na poczucie bezpieczeństwa domowników.

Korzyści z zastosowania tych rozwiązań zauważysz podczas różnych codziennych sytuacji, np. przemieszczania się ciemnym korytarzem. Gdy tylko Twoje dziecko (lub któreś z domowników) znajdzie się w polu widzenia wewnętrznej czujki ruchu, oświetlenie górne zostanie automatycznie uruchomione przez system. W ten sposób unikniesz sytuacji, że ktoś się np. potknie, szukając po omacku na ścianie włącznika światła.

 

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

W dowolnej chwili rozszerzysz ten zakres funkcji, jeśli zintegrujesz centralę alarmową z urządzeniami międzynarodowego standardu KNX. Uzyskasz w ten sposób możliwość realizowania zadań z zakresu smart home, co pozwoli na precyzyjne dostosowywanie m.in. pożądanej mocy oświetlenia, ustawienia dokładnych wartości temperatury, a także sterowanie jeszcze większą ilością instalacji i urządzeń gospodarstwa domowego.

Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość zaprogramowania w centrali alarmowej tzw. scenariuszy. W przypadku dziecka mogą to być np.: zabawa, oglądanie bajek, czytanie, nauka czy zasypianie. Po włączeniu wybranego scenariusza, system dopasuje do danej okoliczności oświetlenie oraz temperaturę, zasłoni lub odsłoni okna, uchyli okno by przewietrzyć pomieszczenie, włączy lub wyłączy muzykę itd. Dzięki temu, w prosty sposób stworzysz dziecku komfortowe warunki dopasowane do planu jego dnia i ulubionych aktywności. Jak szybko i wygodnie uruchomić wybrany scenariusz? To bardzo proste! Wystarczy odpowiednie urządzenie.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Wygodne sterowanie – gdziekolwiek jesteś!

Nie tylko scenariuszami, ale wszystkimi funkcjami systemu alarmowego oraz automatyki możesz sterować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to lokalne zarządzanie za pomocą manipulatora (np. modelu INT-TSI z wyświetlaczem dotykowym). Zrobisz to również zdalnie, używając pilota lub wykorzystując w tym celu Twój smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją mobilną (w zależności od posiadanej centrali: PERFECTA CONTROL, VERSA CONTROL lub INTEGRA CONTROL). Dzięki temu nie tylko zyskujesz zdalny dostęp do zarządzania systemem. Niektóre aplikacje pozwalają również na podgląd obrazu rejestrowanego przez kamery IP. Jeśli zatem zainstalowałeś na terenie posesji kilka kamer – za pośrednictwem aplikacji będziesz mógł w dowolnej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się Twoja pociecha i czy jest bezpieczna. Możesz to zrobić zawsze wtedy, gdy dziecka nie ma w zasięgu Twojego wzroku – z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do Internetu.

 

Czujka ruchu w roli… lampki nocnej
Satel SLIM LINE

Autor: SATEL

Jak sprawić, aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo również po zmroku? Możesz w tym celu wykorzystać nie tylko rozwiązania z zakresu automatyki domowej. Wystarczy, że w pokoju dziecięcym i korytarzach zastosujesz w ramach systemu alarmowego… odpowiednią czujkę ruchu! Model LUNA z rodziny SLIM LINE nie tylko zapewni odpowiednią ochronę przed intruzami. Z powodzeniem spełni rolę lampki nocnej, zwiększając bezpieczeństwo dziecka za każdym razem, gdy po zmroku maluch postanowi pójść np. do łazienki czy kuchni, by napić się wody. Gdy tylko znajdzie się w polu widzenia czujki, diody natychmiast się uruchomią i oświetlą mu drogę – dzięki temu pociecha np. nie potknie się o pozostawioną na podłodze zabawkę i bezpiecznie dotrze do swojego celu. Emitowane przez czujkę światło jest na tyle łagodne dla oczu, że nie rozbudzi sennego malucha, a także nie zakłóci spokojnego snu pozostałych domowników.Czujki LUNA możesz zastosować również w miejscach, gdzie do przemieszczania się nie jest wymagane główne oświetlenie – np. nad schodami. Na zakończenie warto dodać, że czujka SLIM-PIR-LUNA w konkursie Dobry Design 2020 otrzymała wyróżnienie w kategorii „Nowoczesne technologie”.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE