Odzyskaj ciepło z wody!

2021-04-30 15:11 Materiał sponsorowany
Rekuperacja wody Ecomax
Autor: Ecomax

Rekuperatory wody portugalskiej marki ZYPHO to rozwiązanie, dzięki któremu zmniejszymy zużycie energii grzewczej, odzyskując ciepło z wody. Taki odzysk to spora oszczędność!

Gdy podgrzewacz jest jeden i korzysta z niego cała rodzina, ciepła woda staje się kosztowna. Może jej też zwyczajnie zabraknąć w najmniej oczekiwanym momencie… Brzmi znajomo? Za energię płacimy wciąż coraz więcej, zwłaszcza gdy korzystamy z niej częściej. Przyjrzyjmy się rozwiązaniu, które pozwoli nie tylko na realne (i niemałe!) oszczędności, ale też pomoże uniknąć nagłych niespodzianek. No i zapewni jeszcze więcej nawet bardzo długich, komfortowych kąpieli dla wszystkich, bez dodatkowych opłat.

Innowacyjny rekuperator wody ZYPHO odzyska energię grzewczą z wykorzystanej wody ciepłej, trafiającej wraz z kosztownym ciepłem do odpływu prysznica. To ekologiczne i całkowicie bezobsługowe rozwiązanie zwróci się nam bardzo szybko, znacząco wydłuży czas kąpieli oraz obniży opłaty za ciepłą wodę przy ogrzewaniu gazowym, olejowym, elektrycznym czy pompie ciepła - nawet o 77%!

Rekuperacja wody

Biorąc poranny prysznic ustawiamy pożądaną temperaturę wody, korzystając z zasobów energii grzewczej. W przypadku standardowej instalacji, odpływająca woda gorąca trafia do kanalizacji ‚zabierając’ ze sobą bezpowrotnie wykorzystane przez nas ciepło. Ono tymczasem wciąż jeszcze uwalnia się wewnątrz rur, choć na tym etapie nie ma już dla nas użytkowej wartości. Zadaniem systemu ZYPHO jest owe ciepło skutecznie odzyskać. Wystarczy wyobrazić sobie dość prosty proces, dzięki któremu poprzez opatentowaną konstrukcję rekuperatora przepływają jednocześnie dwa strumienie wodne - zimny, dopływowy z zewnątrz oraz ciepły, ogrzany, wprost z naszego odpływu. W tym momencie dochodzi do odzyskania ciepła, które „przechodząc” przez rekuperator ogrzewa dopływającą zimną wodę. Oznacza to, że trafia do nas woda o wyższej temperaturze, dzięki czemu zużyjemy mniej wody ciepłej i więcej jej pozostanie w zbiorniku - skorzysta z tego większa ilość osób! Same urządzenia nie są zasilane, a do skutecznego działania potrzebują jedynie bieżącego przepływu wody.

Zero emisji, maksimum oszczędności

Rekuperatory ZYPHO to wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, w pełni dostosowane do restrykcyjnych wymagań standardu domów zeroemisyjnych. Oznacza to, iż ich działanie skutecznie i niskim kosztem ogranicza zużycie energii oraz generowanie codziennych obciążeń emisyjnych, co potwierdzone zostało niemieckim certyfikatem Passive House. Dla przykładu 4-osobowa rodzina dzięki rekuperatorowi wody ZYPHO zaoszczędzić może niewielkim kosztem aż do 1200 kWh rocznie. Ponadto każda osoba zyska też znacznie więcej ciepłej wody podczas codziennych kąpieli.

Rekuperatory wody Ecomax
Autor: Ecomax

Zalety rekuperatorów wody ZYPHO

• komfort wielu nawet bardzo długich kąpieli bez zwiększania opłat za ciepłą wodę i bez ryzyka, że jej zabraknie,

• idealne dla rodzin z dziećmi oraz w miejscach z dużym natężeniem ruchu: siłownie, hotele, szpitale itp.,

• bezpieczne i higieniczne - certyfikowana ochrona przed bakteriami, w tym Legionella,

• mniejsze rachunki za ciepłą wodę.

Jak działa ZYPHO?

Przede wszystkim skutecznie! Zacznijmy jednak od standardowej instalacji wodno-kanalizacyjnej typowego domowego prysznica: aby uzyskać optymalną temperaturę kąpieli, kran łączy ze sobą wodę zimną z ogrzaną wodą ciepłą. Problem w tym, iż ze względu na dość niską temperaturę wody zimnej (ok. 10°C), ilość wody gorącej (ok. 55°C) potrzebnej dla uzyskania komfortowej temperatury, musi być nieproporcjonalnie większa. Co to oznacza? Że ogrzanej wody zużyjemy znacznie więcej i więcej też, i to bezpowrotnie, utracimy jej ciepła. Tak to wygląda na co dzień w większości domów i mieszkań. I warto to zmienić! Cała magia polega na odzyskaniu temperatury ze zużytej wody ciepłej - samej wody oczywiście nie wykorzystujemy ponownie. Rekuperator, w zależności od wybranego modelu, w prosty (i genialny!) sposób oddaje określony zakres ciepła bieżącej wodzie zimnej, powodując tym samym znacznie mniejszą potrzebę zużycia wody ciepłej, dla uzyskania optymalnej temperatury. Innymi słowy - zamiast utylizować wodę ciepłą (a za nią płacimy!), wprowadzamy jej ciepło w obieg i korzystamy z niego przez znacznie dłuższy czas.

Rekuperatory wody Ecomax
Autor: Ecomax

Na tym etapie szukać będziemy zapewne przysłowiowego haczyka - skoro coś działa, powinno być zasilane. Skoro jest zasilane, poniesiemy dodatkowe koszty. Nic bardziej mylnego! Ogromną zaletą rekuperatora jest brak zasilania i brak potrzeby instalacji silnika czy sterowania. Do prawidłowego działania wystarczy przepływ bieżącej wody. Nieskomplikowana konstrukcja zapewnia nieprzerwane funkcjonowanie i co ważniejsze -stały i oszczędny efekt. Zalet jest oczywiście więcej. Poza szybkim zwrotem inwestycji (w zależności od wybranego modelu, przy założeniu regularnego korzystania ze źródła ciepłej wody przez czteroosobową rodzinę - nawet w 1,5 roku) i realnymi oszczędnościami finansowymi (rachunki niższe nawet o 77%), to także znaczna ulga dla zagrożonego dzisiaj środowiska naturalnego. Bo mniejsze zużycie ciepłej wody to niższe zużycie paliw wykorzystywanych do jej ogrzania.

Rekuperator wody to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzimy zużycie ciepłej wody, odzyskując energię grzewczą. W rezultacie zapłacimy za nią znacznie mniej.

Rekuperacja wody Ecomax
Autor: Ecomax

Korzyści płynące z ZYPHO

1. Zwrot kosztu zakupu już po paru użyciach.

2. Rachunki za ciepłą wodę niższe nawet o 77%!

3. 65% więcej ciepłej wody dla wszystkich.

4. Ochrona środowiska naturalnego.

Oszczędność nie tylko dla oszczędnych

Systemy ZYPHO doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i domach, należy jedynie dobrać model odpowiedni do charakterystyki budynku oraz naszych codziennych potrzeb. Budowa urządzenia jest stosunkowo prosta - jego sercem jest opatentowany wymiennik ciepła, w którym zużyta woda oddaje swoje ciepło bieżącej zimnej wodzie z zewnątrz, z wodociągu lub studni, zwykle o temperaturze około 10°C. Podczas gdy przepływa ona przez rekuperator, dzięki ciepłu zużytej wody odpływającej (średnio 38-40°C), jej temperatura wzrasta nawet do 35°C zanim jeszcze zostanie zmieszana z bieżącą wodą gorącą lub podgrzaną w podgrzewaczu. W obu przypadkach ‚nowej’ wody ciepłej zużyjemy po prostu znacznie mniej (a więc więcej oszczędzimy!). Warto podkreślić, iż w ten sposób odzyskujemy wyłącznie samo ciepło - zużyta woda nie miesza się (nie ma styczności!) z dopływającą wodą świeżą.

Wybierz rekuperator dla siebie

Pionowy rekuperator ZYPHO ze stali nierdzewnej z powodzeniem sprawdzi się zarówno w dużych domach o kilku kondygnacjach - aby go zamontować, potrzeba wolnej przestrzeni o wysokości co najmniej 180 cm - jak i w obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu (siłownie, hotele, pensjonaty, szpitale itp.). Można go podłączyć zarówno do baterii, jak i do podgrzewacza wody ciepłej – wówczas zwrot energii cieplnej może osiągnąć nawet 77%! Co więcej, do tego rekuperatora zamontować można aż dwa równoległe odpływy (z zachowaniem odległości nie większej niż 5 m).

Rekuperacja wody Ecomax
Autor: Ecomax

Zalety ZYPHO P65

• największy zwrot - nawet 67%, gdy podłączony tylko do baterii,

• nawet trzykrotnie dłuższe kąpiele pod prysznicem,

• wysoki przepływ wody - nawet 2 odpływy naraz,

• odzysk ciepła nawet do 77%, gdy podłączony do baterii i do podgrzewacza,

• zakres montażowy - nawet do 5 metrów od odpływu,

• istotne oszczędności w miejscach publicznych,

• certyfikowana ochrona przed bakteriami, w tym Legionella.

Kompaktowy odzysk

Rekuperatory marki ZYPHO odzyskujące ciepło z wody bieżącej lub zmagazynowanej w podgrzewaczu, dostępne są także w mniejszej, bardziej kompaktowej formie. Poziome modele IZI 30 i IZI 40 to doskonała i zaskakująco wydajna alternatywa, która sprawdzi się idealnie w mniejszych domach, apartamentach lub mieszkaniach, czyli wszędzie tam, gdzie montaż większego, pionowego modelu P65 byłby utrudniony lub niemożliwy.

Rekuperatory wody Ecomax
Autor: Ecomax

Zalety poziomych rekuperatorów wody ZYPHO

• rachunki za ciepłą wodę niższe nawet o 30% (IZI 30) lub 40% (IZI 40)!

• kompaktowe wymiary: wysokość montażowa - tylko 9 cm!

• bezpieczne i higieniczne - certyfikowana ochrona przed bakteriami, w tym Legionella

Montaż rekuperatora wody

Urządzenie montuje się przeważnie pod podłogą łazienki, ewentualnie w pomieszczeniu na niższej kondygnacji - na przykład w piwnicy, pod łazienką (rekuperator pionowy P65). Podgrzana w rekuperatorze woda może być kierowana bezpośrednio do kranu, gdzie będzie mieszała się z wodą gorącą, albo do domowego podgrzewacza, dzięki czemu zużyje on mniej energii niezbędnej dla uzyskania optymalnej temperatury naszej kąpieli. Może też trafić jednocześnie do kranu i podgrzewacza, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem i przełoży się na największe oszczędności.

Bydgoska firma Ecomax jest wyłącznym dystrybutorem innowacyjnych, wysoce skutecznych rekuperatorów wody portugalskiej marki ZYPHO, umożliwiających odzysk ciepła ze zużytej gorącej wody.

Odpływy i akcesoria dodatkowe

System rekuperacji wody rozbudować można o dedykowane akcesoria: automatyczny przelewowy syfon do wanien lub brodzików z potrójnym filtrem na włosy oraz odpływ liniowy z filtrem i uziemieniem. Oryginalne odpływy ZYPHO wyróżniają:

• specjalne opatentowane filtry włosów, zapewniające łatwe i szybkie pozbywanie się zanieczyszczeń,

• bardzo trwałe tworzywa ABS (nie plastik!),

• wytrzymałość na wysokie ciśnienie wody ‑ do 16 bar,

• kompletne, łatwe do zamontowania zestawy.

Rekuperatory wody Ecomax
Autor: Ecomax

Rekuperatory wody ZYPHO sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzystamy na bieżąco. W zależności od miejsca przeznaczenia - rodzinne gospodarstwo domowe czy też zakład pracy albo siłownia, uwzględniające większą liczbę użytkowników, wybrać musimy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Urządzenia marki ZYPHO zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomimo intensywnej eksploatacji nie wymagały serwisowania i częstej konserwacji. Właściwie zamontowane posłużą nam przez długie lata.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE