Dobór pompy samozasysającej
Każdą pompę dobiera się tak, by miała odpowiednie do potrzeb parametry
Wydajność
Pompa musi dostarczać tyle wody, ile potrzebuje domostwo. Wartość ta jest wyrażana w m3/h. Zależy m.in. od liczby domowników i punktów poboru wody, a także od tego, czy wodą ze studni podlewać się będzie jednocześnie ogród. Dla ułatwienia doboru pomp do wody ich producenci podają często przybliżone wartości zapotrzebowania na wodę:
- dla domu jednorodzinnego – 2-4 m3/h;
- podlewanie trawników – 1,5 m3/h na każdy zraszacz;
- uprawy przydomowe, szklarnie – 4-6 m3/h.
Wydajność nie powinna być większa od ilości wody napływającej do studni, czyli wydajności studni. Jeśli dobrana zostanie pompa o większej wydajności, to dynamiczne zwierciadło wody w studni może opaść poniżej wartości dopuszczalnej, a to mogłoby spowodować wynurzenie się pompy, czyli pracę na sucho, do czego nie można dopuścić.
Wysokość podnoszenia
Pompa musi dostarczać wodę pod takim ciśnieniem, by z punktu poboru wody na najwyższym piętrze domu wypływała woda pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie to wyrażane jest w metrach słupa wody. Zależy ono od głębokości studni, jej odległości od domu, wysokości na jaką ma być pompowana woda, wymaganego ciśnienia w punktach poboru wody oraz strat ciśnienia na drodze pompowania. Straty ciśnienia występują na całej długości przewodów, a także w miejscach, gdzie zmieniają się średnice lub kierunek prowadzenia przewodów, lub tam, gdzie na przewodzie zamontowane są zawory, wodomierze czy urządzenia do uzdatniania wody (filtry, odżelaziacze).
Moc pompy
Musi być tym większa, im większe są wydajność i wysokość podnoszenia. Każda pompa ma pewien przedział wydajności i wysokości podnoszenia, w którym może pracować. Jeśli pompuje wodę na maksymalną wysokość, to jej wydajność spadnie i na odwrót. Wybór pompy najlepiej powierzyć fachowcowi – inżynierowi sanitarnemu lub studniarzowi. Uwzględni on zarówno potrzeby domostwa, jak i możliwości studni. Dopasuje również średnicę pompy do średnicy studni.