Wywóz ścieków

2009-10-06 2:00
Wywóz ścieków
Autor: Andrzej Szandomirski

Aby ścieki nie zaczęły fermentować i nie wydzielał się metan, nie powinny one przebywać w zbiorniku dłużej niż 10-14 dni. 

Poziom ścieków w szambie trzeba regularnie kontrolować, aby we właściwym momencie opróżnić zbiornik (zwykle co 10-14 dni).

Wywozem zajmują się:

  • w dużych miastach – miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania (MPO),
  • w mniejszych miastach – miejskie zakłady oczyszczania (MZO),
  • w małych miejscowościach – państwowe zakłady działające przy zakładach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
  • na terenie całego kraju – także firmy prywatne.

Umowa

Z lokalnym zakładem lub przedsiębiorstwem należy podpisać umowę. Może to być umowa-zlecenie podpisywana za każdym razem, gdy przyjeżdża wóz asenizacyjny (tak zwana szambiarka). Nie mamy wówczas gwarancji, że ścieki wywiezione będą dokładnie w tym dniu, w którym byśmy chcieli. Jeśli podpiszemy umowę na stałe, to wywóz ścieków odbywa się według ustalonego harmonogramu. Minusem tego wariantu jest to, że szambiarka przyjeżdża nawet wtedy, gdy zbiornik nie jest całkowicie wypełniony.

Nie zapomnieć o osadach

Szamba powinny być raz na kilka lat oczyszczane z osadów zgromadzonych na ścianach zbiorników. Zabieg ten przeprowadzają specjalnie przeszkoleni pracownicy przedsiębiorstw oczyszczania.
Na rynku dostępne są biologiczne preparaty do ścieków. Po dodaniu odpowiedniej dawki preparatu, zanieczyszczenia zawarte w ściekach osadzają się na dnie zbiornika, a nad nimi gromadzi sie woda. Dzięki temu zmniejsza się objętość ścieków w zbiorniku, a zatem szambo można rzadziej opróżniać. Preparaty likwidują również nieprzyjemny zapach ścieków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają