Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków rozwiązaniem na każde warunki wodno-gruntowe

2021-10-08 13:02 Materiał sponsorowany
Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Autor: EKO-BIO Sp.z.o.o. Biologiczna oczyszczalnia ścieków nadaje się na każde warunki glebowe

Biologiczną oczyszczalnię ścieków można wykorzystać na większości działek. Rodzaj gruntu nie wpływa na jej działanie, a sposób utylizacji wody pościekowej można łatwo dostosować do miejscowych warunków wodno-gruntowych.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków zainstalowana na działce to wyraz nowoczesnego, a jednocześnie ekologicznego podejścia do rozwiązania problemu nieczystości domowych. Każdy właściciel domu bez dostępu do kanalizacji powinien wziąć pod uwagę montaż biologicznej oczyszczalni ścieków, zwłaszcza jeśli jest mu bliska troska o środowisko i zasoby wodne.

Biologiczną oczyszczalnię ścieków można zainstalować na większości działek – bez względu na stosunki wodno-gruntowe w danym miejscu. Cały proces oczyszczania ścieków następuje w zbiorniku, więc nie ma znaczenia rodzaj gruntu. Biologiczną oczyszczalnię ścieków można zastosować nawet tam, gdzie jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Zbiorniki są wykonywane z wytrzymałego tworzywa, są więc odporne na czynniki niszczące działające w gruncie. Ocenia się, że po 60 latach eksploatacji nastąpi 10-procentowe zużycie materiału.

Biologiczne oczyszczanie ścieków z wykorzystaniem mikroorganizmów jest bardzo skuteczne. Woda pościekowa jest w bardzo wysokim stopniu oczyszczona, jest klarowna, nie śmierdzi, zawiera pewne ilości azotu i fosforu, więc może zostać użyta do podlewania roślin. Można ją zagospodarować na wiele sposobów.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Autor: EKO-BIO Sp.z.o.o. Biologiczna oczyszczalnia ścieków to zbiornik podzielony na komory, w którym odbywa się cały proces oczyszczania

Nowoczesne biologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIO

Firma EKO-BIO postawiła na promowanie rozsądnej gospodarki wodno-ściekowej. Oferuje urządzenia, w których są wykorzystane najnowsze technologie. Hybrydowy sposób oczyszczania ścieków oznacza zaprzęgniecie do pracy mikroorganizmów namnażających się w komorze osadu czynnego. W efekcie ściek zostaje oczyszczony w 98%.

Zbiorniki oczyszczalni są produkowane z laminatu poliestrowo-szklanego, dzięki czemu są niezwykle mocne i trwałe. Oczyszczalnia EKO-BIO może być użyta zarówno tam, gdzie grunty są piaszczyste, przepuszczalne, jak i na działce o gruncie gliniastym, nieprzepuszczalnym.

Ekspert z firmy EKO-BIO, zapoznawszy się z położeniem działki i sytuacją gruntowo-wodną na niej, doradzi sposób montażu oczyszczalni oraz podpowie, jak najlepiej odprowadzić oczyszczone ścieki. Firma oferuje kompleksowe rozwiązanie – montaż oczyszczalni wraz z systemem zagospodarowania ścieków. W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków w zależności od warunków wodno-gruntowych dysponujemy następującymi wariantami odprowadzenia oczyszczonego ścieku.

  • drenaż rozsączający,
  • studnia chłonna,
  • poletko drenażowe,
  • poletko drenażowe w nasypie.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Autor: EKO-BIO Sp.z.o.o. Instalacja przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków z drenażem

Rozsączanie ścieków zależnie od warunków wodno-gruntowych

To, co możemy zrobić z wodą pościekową, zależy od właściwości gruntu na naszej działce. Specjalista z firmy EKO-BIO dokona oceny sytuacji – jaki jest rodzaj gruntu oraz jak głęboko znajduje się lustro wód gruntowych.

Do wyboru są następujące opcje rozprowadzenia ścieków.

  • Drenaż rozsączający

Ten wariant jest możliwy do zastosowania na glebach, które dobrze przepuszczają wodę (głównie piaski oraz grunty mieszane z dominacją gleb piaszczystych) i przy niskim poziomie wód gruntowych. Właściwości takich gruntów pozwalają skutecznie wprowadzić oczyszczone ścieki do gleby. W gruncie układa się rury drenarskie z nacięciami, przez które woda pościekowa będzie powoli przesączać się w głąb gleby.

  • Studnia chłonna

Budowa studni chłonnej jest polecana na działkach o glebach, które bardzo dobrze przepuszczają wodę, a wody podskórne nie występują, jak również na gruntach ciężkich, nieprzepuszczalnych, pod warunkiem, że pod nim jest grunt chłonny, do którego dotrzemy. Oczyszczone ścieki doprowadza się do studni rurą szczelną. Studnia chłonna może mieć głębokość do kilku metrów. Jest zbudowana z kolumny kręgów betonowych lub wysokiego zbiornika z tworzywa sztucznego, poniżej których umieszcza się żwir o frakcji 8-16 lub 16-32. Pod nimi powinien znajdować się grunt przepuszczalny - piasek lub żwir.

  • Poletko drenażowe

Jest to najczęściej wybierana opcja na terenach chłonnych. Charakteryzuje się dużą powierzchnią chłonną. Oczyszczony ściek trafia z biologicznej oczyszczalni ścieków do studzienki rozdzielczej, a następnie do zamkniętego obiegu rur drenarskich. Pod poletkiem układa się warstwę żwiru, następnie rury drenarskie, które zostają przykryte geowłókniną.

  • Poletko drenażowe w nasypie

To rozwiązanie jest przeznaczone na działki o skrajnie trudnych warunkach wodno-gruntowych – tam, gdzie gleby są nieprzepuszczalne, jest wysoki poziom wód gruntowych, a nawet gdy woda „stoi na gruncie”. W takiej sytuacji poletko rozsączające należy wykonać wyżej – w nasypie. W tym celu rury drenażowe układa się na poziomie "0", a następnie tworzy się tak zwany "kopiec", który chroni rury przed przemarzaniem. Konieczne jest też zainstalowanie dodatkowego zbiornika-przepompowni, z którego pompa będzie podawała oczyszczone ścieki do drenażu w nasypie.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Autor: EKO-BIO Sp.z.o.o. Firma EKO-BIO oferuje kompleksową usługę - od doradztwa przed wyborem i zakupem po serwis pogwarancyjny
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE