Jakie systemy grzewcze najlepiej współpracują z pompami ciepła?

2019-09-04 12:30 MATERIAŁ SPONSOROWANY I Buderus
Pompy Buderus
Autor: Buderus Ogrzewanie zasilane pompą ciepła jest jednym z oszczędniejszych w eksploatacji systemów

Najogólniej mówiąc, do pomp ciepła najlepsze są systemy grzewcze o niskich temperaturach zasilania. W tradycyjnych systemach temperatura ta wynosi 50-90 st. C, natomiast w niskotemperaturowych około 30-40 st. C.

Ogrzewanie zasilane pompą ciepła to jeden z najoszczędniejszych w eksploatacji systemów. Sezonowa efektywność pracy pomp ciepła wynosi nawet 5,15. Określa się ją symbolem SCOP. Co to oznacza? Jeżeli SCOP wynosi na przykład 5,15 to oznacza, że pompa przekazuje do systemu grzewczego pięć razy więcej energii niż pobiera do tego, by działać. Daje to bardzo duże oszczędności.

Niskotemperaturowe ogrzewanie

By wykorzystać energooszczędność pomp ciepła, najlepiej łączyć je z systemami grzewczymi o niskich temperaturach zasilania, czyli głównie ogrzewaniem powierzchniowym: podłogowym, ściennym lub sufitowym. Również grzejniki o powiększonej powierzchni grzewczej mogą być zasilane niską temperaturą. Praca urządzeń w takim systemie powoduje, że pobór energii przez pompę ciepła może być mniejszy o około 30 proc. niż przy wyższych temperaturach zasilania instalacji grzewczej.

systemy grzewcze bosch
Autor: Buderus W pompach ciepła marki Buderus, jak na przykład w modelu Logatherm WLW196i AR jest standardowo regulator, który przy pomocy akcesoriów umożliwia kontrolowanie nawet do 4 systemów grzewczych

Kontrola nad ogrzewaniem

Pompy ciepła mogą także obsługiwać mieszane systemy grzewcze – ogrzewanie powierzchniowe ( np. podłogowe) i konwektorowe (grzejnikowe). W pompach ciepła marki Buderus, jak na przykład w modelu Logatherm WLW196i AR jest standardowo regulator, który przy pomocy akcesoriów umożliwia kontrolowanie nawet do 4 systemów grzewczych. Jeżeli więc chcemy mieć inną temperaturę w grzejnikach, a inną w instalacji podłogowej, to można uruchomić taką regulację. Na panelu regulatora można programować pracę urządzenia pod kątem centralnego ogrzewania, chłodzenia, ciepłej wody, współpracy z instalacją fotowoltaiczną, solarną czy podgrzewaniem basenu.

Przeczytaj też:

systemy grzewcze bosch
Autor: Buderus Warto montować pompy ciepła zaawansowane technologicznie

Warto więc montować pompy ciepła zaawansowane technologicznie, jak model powietrzny Logatherm WLW196i AR, by wykorzystać zalety i samych pomp i systemów ogrzewania. Zastosowany w pompie Logatherm WLW196i AR inwerter może modulować mocą grzewczą i dostosowywać ją do zapotrzebowania budynku na ciepło. Układ chłodniczy ma dwa elektroniczne zawory rozprężne, które precyzyjnie regulują układ chłodniczy odpowiedzialny za odbiór i przekazywanie energii do obiegu centralnego ogrzewania. Efektywność pracy tej pompy wynosi SCOP = 5,15.

systemy grzewcze bosch
Autor: Buderus Praca urządzeń w takim systemie powoduje, że pobór energii przez pompę ciepła może być mniejszy niż przy wyższych temperaturach zasilania instalacji grzewczej

Buderus Logatherm może pracować do temperatury powietrza -20°C. Gdyby temperatura spadła poniżej tej wartości, to pompa uruchomi dodatkowe źródło ciepła, w które jest wyposażona i zabezpieczy dostawy energii do instalacji c.o.

Pompa jest wyposażona standardowo w moduł do zdalnej komunikacji, więc wystarczy podłączyć sieć internetową i za pomocą aplikacji Buderus MyDevice, zdalnie sterować ogrzewaniem za pomocą smartfona lub tabletu.

Pompa ciepła Buderus Logatherm

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE