Gazowe kotły kondensacyjne – korzyści nie tylko ekonomiczne

2019-10-11 14:59 MATERIAŁ SPONSOROWANY | Junkers-Bosch
Kotły kondensacyjne Bosch
Autor: Junkers-Bosch

Przewaga kondensacyjnych gazowych kotłów grzewczych Junkers-Bosch nad urządzeniami spalającymi inne rodzaje paliw wynika oczywiście przede wszystkim z niskich kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Istnieją również inne ważne czynniki powodujące, że użytkownicy wybierają właśnie te urządzenia.

Kompaktowe rozmiary kotłów kondensacyjnych

Nowoczesne kondensacyjne gazowe kotły grzewcze Junkers-Bosch to urządzenia o znacznie mniejszych rozmiarach niż ich odpowiedniki zasilane olejem opałowym lub paliwami stałymi. Kotły gazowe służące do produkcji ciepła dla celów ogrzewania jak i ciepłej wody, to najczęściej niewielkich rozmiarów jedno- lub dwufunkcyjne przepływowe urządzenia wiszące oraz dwufunkcyjne, zintegrowane z zasobnikami ciepłej wody, urządzenia wiszące lub stojące. Kompaktowe rozmiary kotłów kondensacyjnych Junkers-Bosch powodują, że można je instalować zarówno w oddzielnych kotłowniach, jak i w łazienkach, kuchniach, pralniach, pomieszczeniach gospodarczych, zlokalizowanych zarówno w piwnicach, w pomieszczeniach na dowolnych kondygnacjach budynków oraz na poddaszach.

Kotły kondensacyjne Bosch
Autor: Junkers-Bosch

Oszczędność miejsca

W odróżnieniu od kotłów zasilanych olejem, węglem, granulatem węglowym tzw. ekogroszkiem, drewnem lub pelletem, kotły kondensacyjne Junkers-Bosch na gaz ziemny, nie wymagają dodatkowych powierzchni lub wręcz pomieszczeń potrzebnych na magazyn paliwa. Dzięki temu cenne metry kwadratowe domów lub mieszkań można najczęściej zagospodarować zgodnie z potrzebami mieszkańców.

Czysto i bez nieprzyjemnych zapachów

Użytkowanie kondensacyjnego kotła gazowego Junkers-Bosch to również komfort związany z brakiem pyłu z paliw stałych w domu oraz dymu spalanego węgla lub nieprzyjemnego zapachu oleju opałowego w powietrzu.

Mobilna kontrola i sterowanie

Wszystkie kotły kondensacyjne Junkers-Bosch maja możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala ona na kontrolę i sterowanie domowym systemem ogrzewania za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie, poprzez internet, WiFi lub sieć GSM. Elementem pozwalającym na komunikację pomiędzy smartfonem lub tabletem, a automatyką kotła kondensacyjnego jest odpowiedni moduł automatyki montowany w kotle lub na ścianie.

Kotły kondensacyjne Bosch
Autor: Junkers-Bosch

Bezawaryjne użytkowanie kotłów kondensacyjnych

Użytkownicy gazowych kotłów kondensacyjnych nie muszą obawiać się również, że ich urządzenia przestaną pracować z powodu problemów z zapowietrzenia instalacji olejowej, blokowaniem się palników z powodu starzenia się paliwa, czy w przypadku kotłów na pellet lub granulat węglowy, zacinaniem się podajników lub cofaniem płomienia w kierunku zbiornika paliwa.

Sprawność kotłów gazowych

Współczesne wiszące gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia kompaktowe gwarantujące nie tylko najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, ale również najwyższą sprawność i efektywność energetyczną podczas użytkowania. Pomimo to, ze względu na różnego rodzaju potrzeby klientów istnieje możliwość regulacji parametrów pracy kotła, które spowodują, że kocioł będzie pracował bezpiecznie, ale nieco mniej efektywnie, czyli nieco mniej oszczędnie. Warunkiem efektywnej pracy kotłów kondensacyjnych jest odzyskiwanie ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach. Jest to możliwe, gdy temperatura spalin jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy.

Jest ona zależna od rodzaju paliwa, a w przypadku gazu ziemnego wynosi ok. 57ºC. Niższa temperatura spalin, to nie tylko dodatkowe ciepło przekazane ze spalin do kotła, a również mniejsze straty do otoczenia. Jeśli więc kocioł pracuje ze zbyt wysoką temperaturą zasilania, spala więcej gazu. Jeśli jednak obniżymy zbytnio temperaturę zasilania, to może okazać się, że uzyskamy komfort cieplny niższy niż oczekiwany. Rozwiązaniem, które pozwala automatycznie regulować temperaturę zasilania kotła w zależności od potrzeb cieplnych jest regulacja pogodowa. Ten typ regulacji powoduje, że im niższa jest temperatura na zewnątrz budynku, tym wyższa jest temperatura zasilania instalacji. I odwrotnie jeśli temperatura na zewnątrz rośnie, to woda w instalacji jest chłodniejsza. Jakość tego typu regulacji zależy od nastawionej krzywej grzewczej. Źle dobrana, źle nastawiona krzywa grzewcza może jednak również spowodować, że kocioł będzie przegrzewał lub nie dogrzewał instalację. Dlatego uruchomienie kotła i jego regulację dobrze jest powierzyć doświadczonemu i sprawdzonemu autoryzowanemu serwisowi.

 

Kotły kondensacyjne Bosch
Autor: Junkers-Bosch
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE