Dopasowanie grzejnika do potrzeb. Konfigurator doboru grzejników

2021-07-12 8:57 Materiał sponsorowany
Piękne grzejniki Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Grzejnik ASTRO

Jak łatwo dopasować grzejnik do naszych potrzeb? Na stronie internetowej niezawodny.pl pojawiło się przydatne narzędzie: konfigurator doboru grzejników. Ułatwi ono sprawne poruszanie się po asortymencie firmy i pomoże nam samodzielnie dobrać odpowiednie urządzenie. W optymalnym wyborze wesprze więc zarówno specjalistów, jak i indywidualnych użytkowników. Łatwa obsługa i możliwość doboru produktu krok po kroku pozwalają na znalezienie grzejnika, który spełni nasze oczekiwania.

Spis treści

  1. Dopasowanie koloru grzejnika do wnętrza
  2. Dopasowanie funkcji grzejnika do pomieszczenia
  3. Dopasowanie szerokości i wysokość grzejnika
  4. Dopasowanie podłączenia grzejnika
  5. Wybieramy moc grzejnika

Dopasowanie koloru grzejnika do wnętrza

Grzejnik musi dobrze wkomponować się przestrzeń – wtopić się we wnętrze lub wręcz przeciwnie, stać się jego wyróżnikiem. W ofercie proponowanej przez Instal-Projekt bez trudu znajdziemy urządzenia odpowiadające obu tym koncepcjom. Biały grzejnik to rozwiązanie standardowe – nieśmiertelna klasyka. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że obecnie istnieje znacznie więcej opcji. Konfigurator doboru grzejników online pozwala na wybór koloru z aktualnej palety Instal-Projekt, w której mamy do dyspozycji ponad 20 barw. Warto również wiedzieć, że na indywidualne zamówienie możliwe jest także pomalowanie grzejnika na dowolny kolor z palety RAL.

Konfigurator doboru grzejników Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt

Dopasowanie funkcji grzejnika do pomieszczenia

Bez wątpienia to aranżacja pomieszczenia ma duży wpływ na to, jaki grzejnik kupimy, jednak nie tylko to jest ważne. Pomieszczenia pełnią różne funkcje i w związku z tym panują w nich odmienne warunki. Inne będzie zapotrzebowanie cieplne kuchni, inne pokoju, a jeszcze inne łazienki – nawet jeśli wymiary tych pomieszczeń będą identyczne. Kuchnia narażona jest na działanie wysokich temperatur i wilgoci, a ta z kolei jest zmorą większości łazienek. W sypialni natomiast temperatura powinna być nieco niższa, niż w pozostałych częściach domu. Dodatkowo, w kuchni i łazience przydatna jest możliwość suszenia ręczników bądź ścierek.

Piękne grzejniki Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Grzejnik INDIVI NEW

Dopasowanie szerokości i wysokość grzejnika

Aby ustalić szerokość i wysokość grzejnika musimy wiedzieć, gdzie chcemy go umieścić. Pamiętajmy, że grzejnik powinien znaleźć się w najzimniejszej strefie pomieszczenia. Ważne jest także zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza przy urządzeniu.

Przy ustalaniu wysokości grzejnika należy uwzględnić miejsce instalacji grzejnika oraz to, czy po montażu będziemy mieli swobodny dostęp do urządzenia. Grzejniki montujemy w odległości minimum 10 cm od posadzki, parapetu oraz sufitu, aby zachować cyrkulację i wymianę ciepła z grzejnika.

Jeśli planujemy montaż grzałki, musimy pamiętać, by przestrzeń pomiędzy grzejnikiem a posadzką umożliwiała jej swobodną instalację.

Kiedy określamy szerokość grzejnika, niezbędne jest uwzględnienie odległości minimum 10 cm od ściany. W przypadku podłączenia V powinniśmy dołożyć kolejne 10 cm z uwagi na wystającą głowicę, uwzględniając w sumie 20 cm – wyjaśnia Przemysław Piernikowski, ekspert Instal-Projekt.

Piękne grzejniki Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Grzejnik COVER NEW

Dopasowanie podłączenia grzejnika

Grzejnik (C.O) podłącza się do centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur. Pierwsza, zasilająca, doprowadza gorącą wodę. Druga, powrotna, odprowadza schłodzoną. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje podłączeń – dolne i boczne. Przy długich grzejnikach stosuje się także układ krzyżowy (rodzaj podłączenia bocznego).

Konfigurator doboru grzejników Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt

Podczas wyboru produktu należy więc sprawdzić i dopasować rozstaw podłączenia grzejnika do istniejących lub planowanych przyłączy w ścianie. Sprawdzenia wymaga także odległość osi przyłącza do ściany. Podłączenie grzejnika do instalacji grzewczej w nowym domu powinno być określone w ramach projektu technicznego.

Każdy grzejnik wyprodukowany przez Instal-Projekt posiada informację o wymaganych minimalnych odległościach osi przyłącza do ściany, które znajdziemy w karcie grzejnika w katalogu technicznym – dodaje  Przemysław Piernikowski.

Grzejniki Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Grzejnik INDIVI

Wybieramy moc grzejnika

Grzejnik powinien posiadać moc, dzięki której będzie możliwe uzyskanie komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu. Wybór odpowiedniej mocy grzejnika jest więc gwarancją nie tylko satysfakcjonującego użytkowania, ale i wydajności.

Musimy pamiętać, że moc poszczególnych modeli jest zależna od parametrów pracy instalacji c.o. (temperatury zasilania i powrotu). Należy też wziąć pod uwagę kwestie techniczne związane ze sposobem ocieplenia naszego mieszkania lub domu (np. typ izolacji ścian) oraz usytuowanie salonu w przestrzeni mieszkania (pomieszczenia ze ścianami zewnętrznymi są z reguły chłodniejsze), a nawet liczbę i typ okien. Ważne, aby moc była poprawnie oszacowana, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów lub informacji, które mamy w planie domu lub mieszkania – radzi ekspert Instal-Projekt.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

Konfigurator online to duże ułatwienie dla każdego, kto przy zakupie grzejnika chce mieć pewność, że wybiera optymalne rozwiązanie. Po zakończeniu procesu możemy zapisać informacje na temat dobranego modelu Instal-Projekt. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie ostatecznie się zdecydujemy, możemy liczyć na jedno – grzejnik będzie solidny i posłuży nam przez długie lata.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE