Czy system alarmowy może pomóc oszczędzać energię?

2020-09-01 8:42 Materiał sponsorowany SATEL
Instalacja alarmowa a energooszczędność
Autor: SATEL, shutterstock.com

Czy wiesz, że montaż inteligentnego systemu alarmowego pozwoli Ci na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału domu energooszczędnego? Taka instalacja umożliwia bowiem nie tylko zapewnienie domownikom poczucia bezpieczeństwa, ale także realizację funkcji automatyki domowej. Wprowadzi w ten sposób szereg wygodnych rozwiązań, które ułatwią Tobie i Twoim bliskim wykonywanie codziennych czynności, a przy tym zauważalnie obniży kwotę na rachunkach za prąd. Jak to działa?

Idea nowoczesnych domów opiera się na prostym założeniu – budynek ma być zaprojektowany w taki sposób, aby zużywał jak najmniej energii, a przy tym umożliwiał ekologiczne i ekonomiczne prowadzenie gospodarstwa domowego. Podstawą realizacji tej idei jest sam projekt bryły domu oraz materiały budowlane, z jakich zostanie wykonany. Kolejny element to instalacje, m.in. oświetlenie i ogrzewanie, a także… system alarmowy z funkcjami automatyki domowej. Wystarczy sięgnąć po nowoczesną instalację bazującą na centrali alarmowej INTEGRA, która nie tylko zapewni skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem oraz pożarem, zalaniem itd., lecz również będzie realizować zadania z zakresu smart home.

Jak to działa?

System alarmowy INTEGRA umożliwi Ci sterowanie m.in. oświetleniem, czy ogrzewaniem w taki sposób, aby zautomatyzować pozornie drobne, codzienne czynności, które przyczynią się do efektywnego oszczędzania energii elektrycznej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że do realizacji zadań automatyki wykorzystujesz te same urządzenia, których pierwotnym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo – np. czujki magnetyczne stosowane na elementach stolarki otworowej, czy czujki ruchu w pomieszczeniach. Dzięki temu nie ma potrzeby dublowania urządzeń, co wpływa na ekonomiczność całej instalacji oraz pozwala na sterowanie wszystkimi zadaniami z poziomu manipulatora (np. dotykowego modelu INT-TSI) lub aplikacji INTEGRA CONTROL na urządzeniu mobilnym.

Instalacja alarmowa a energooszczędność
Autor: SATEL

System alarmowy a oszczędzanie energii

Przykładem takich drobnych czynności, które przyczyniają się do oszczędzania energii, może być np. pilnowanie, aby nie otwierać okien, jeśli jest włączone ogrzewania. Inteligentny system alarmowy Cię w tym wyręczy! Za każdym razem, gdy np. zechcesz przewietrzyć pomieszczenie, w którym są włączone grzejniki, i otworzysz w tym celu okno, czujki magnetyczne przekażą odpowiednią informację do centrali alarmowej, która na czas wietrzenia wyłączy ogrzewanie.

Instalacja alarmowa a energooszczędność
Autor: SATEL, shutterstock.com

Innym przykładem energooszczędności jest możliwość sterowania oświetleniem w taki sposób, aby  unikać sytuacji, w których wychodząc z domu pozostawisz włączone światło np. w łazience. W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się scenariusz „wyjście z domu”, w którym można uwzględnić, aby światła w całym budynku zostały automatycznie wyłączone, gdy go opuścisz. Zbędny pobór prądu można ograniczyć również nocą, poprzez zastosowanie w ciągach komunikacyjnych czujek SLIM-PIR-LUNA. Urządzenia te wyposażone są w białe diody LED, które włączają się automatycznie po wykryciu ruchu, pozwalając na wystarczające oświetlenie np. korytarza, przedpokoju, czy schodów, bez konieczności włączania górnego światła.

Bezpieczny i energooszczędny dom

Przedstawione przykłady wykorzystania systemu alarmowego do praktycznego ograniczania zużycia energii na co dzień, są tylko jednym z wielu możliwych jego zastosowań. Jakie jeszcze zalety i udogodnienia posiada kompleksowy system alarmowy?

Instalacja alarmowa a energooszczędność
Autor: SATEL
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE