Żyć komfortowo, a przy tym energooszczędnie. Z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA to możliwe

Rachunki za prąd i gaz to jedne z większych wydatków ponoszonych przez każde gospodarstwo domowe, a ich wysokość stale wzrasta. Dzięki nowoczesnym systemom alarmowym, takim jak INTEGRA, możemy nie tylko zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również zautomatyzować, a co za tym idzie - zoptymalizować - pracę instalacji elektrycznej i grzewczej.
Na czym polega energooszczędność?
Dążenia do energooszczędności w budynkach często skupiają się wyłącznie na materiale, z jakiego powstały (np. izolacja) i na zamontowanym wyposażeniu (np. oświetleniu LED i sprzętach o wysokiej klasie energooszczędności). Równie ważne jest jednak korzystanie z inteligentnych rozwiązań. Jak wynika z badań, właściwe wdrożenie automatyki budynkowej może ograniczyć zużycie energii nawet do 30%. To z kolei w skali światowej przekłada się na ograniczenie emisji CO2 nawet o kilkaset milionów ton rocznie.

Automatyka i ochrona w jednym systemie
Rozwiązaniem, które oprócz ochrony obiektu realizuje funkcje automatyki budynkowej i dzięki temu pomaga w oszczędzaniu energii, jest inteligentny system alarmowy INTEGRA od SATEL. Działanie instalacji m.in. elektrycznej i grzewczej możemy zaplanować według harmonogramów lub uzależnić je od odczytów z różnych czujek - ruchu, magnetycznych czy temperatury. Również manualne sterowanie systemem jest proste i dopasowane do potrzeb użytkowników. Niezależnie od stopnia zaawansowania systemu wygodną i intuicyjną obsługę lokalną gwarantują nowoczesne manipulatory z ekranem dotykowym lub tradycyjne z klawiaturą numeryczną. Z kolei aplikacja mobilna INTEGRA CONTROL zapewnia dostęp do systemu z dowolnego miejsca, w jakim się znajdujemy.

Scenariusze
System INTEGRA oferuje swoim użytkownikom funkcję tzw. scenariuszy. To określone przez użytkowników zbiory działań systemu, które mogą znacząco obniżać zużycie energii w domu. Wychodząc możemy uruchamiać scenariusz, który uzbroi czuwanie alarmu, opuści rolety antywłamaniowe, przełączy ogrzewanie w tryb ekonomiczny, wyłączy oświetlenie w całym domu a także odetnie zasilanie urządzeniom, które nie muszą pracować podczas naszej nieobecności. Z kolei wracając do domu możemy skorzystać ze scenariusza, który przywróci komfortową temperaturę, a do tego rozbroi czuwanie alarmu, otworzy bramę wjazdową i garażową oraz uruchomi wyłączone na czas naszej nieobecności urządzenia.

Inteligentne reagowanie
By uniknąć sytuacji, w których ogrzewanie pracuje na próżno, działanie systemu INTEGRA warto uzależnić od informacji, które otrzyma on od podłączonych urządzeń, np. czujek ruchu, temperatury czy zamontowanych na oknach czujek magnetycznych. Niektóre elementy systemu, takie jak np. inteligentna głowica termostatyczna ART-200, są nawet w stanie samodzielnie sterować grzejnikiem. Gdy głowica zarejestruje nagły spadek temperatury, to dzięki funkcji tzw. detekcji otwartego okna automatycznie zakręci zawór grzejnika do momentu, w którym wykryje jej ponowny wzrost.

Korzystaj z naturalnego źródła ciepła
Jak w najprostszy sposób oszczędzać na ogrzewaniu? Warto wykorzystać darmowe, naturalne źródło ciepła, jakim jest słońce. W bezchmurne dni warto odsłonić firanki i zasłony, dzięki czemu promienie słoneczne z łatwością dostaną się do wnętrza domu. W nocy postępujmy odwrotnie - zasłaniajmy szyby okienne, wówczas straty ciepła będą mniejsze.
