System alarmowy w wykończonym domu - zabezpiecz dom na lato

2019-08-16 11:04 MATERIAŁ SPONSOROWANY | SATEL
SATEL systemy alarmowe
Autor: Shutterstock

Według policyjnych statystyk, to właśnie sezon urlopowy jest okresem, w którym włamywacze wykazują się największą aktywnością. Nawet jeśli sam nie planujesz dłuższej nieobecności, Twój dom i tak może znaleźć się na celowniku rabusiów, którzy np. akurat będą obserwować okolicę. Profilaktyka to podstawa! Możesz skutecznie zapobiec problemom – wystarczy, że zamontujesz w swoim domu system alarmowy. Jak to zrobić w budynku już wykończonym i użytkowanym, aby instalacja przebiegła szybko i bezproblemowo?

Wbrew pozorom, decyzja o montażu systemu alarmowego bywa niełatwa. Dlaczego? Wizja konieczności kucia w ścianach bruzd do przeprowadzenia przewodów elektrycznych oraz późniejszego ich maskowania, tynkowania, malowania i… związanego z tymi wszystkimi pracami bałaganu w całym domu – to czynnik, który sprawia, że właściciele użytkowanych i wykończonych już budynków odkładają tę decyzję w czasie. Wielu z nich umawia się na spotkanie z instalatorem dopiero w momencie, gdy w planach pojawia się gruntowny remont lub gdy już doszło do włamania i chcą zabezpieczyć się na przyszłość. Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na montaż zabezpieczeń, ponieważ należysz do opisanej wyżej grupy – jest jedna rzecz, z której powinieneś zdać sobie sprawę: złodziej nie będzie czekał. Warto czym prędzej zdecydować się na instalację systemu alarmowego, która – uwaga! – wcale nie musi iść w parze z bałaganem i dodatkowym remontem. Rozwiązaniem są urządzenia bezprzewodowe. Jakie? Do tego przejdziemy za chwilę. Na początek garść podstawowych informacji, które warto znać niezależnie od wybranej technologii.

Profesjonalny instalator to połowa sukcesu

Aby instalacja alarmowa służyła Ci jak najlepiej przez długie lata, powinna być optymalnie dopasowana zarówno do wielkości i specyfiki budynku, jak też do potrzeb oraz oczekiwań użytkownika. Instalator jest osobą, która profesjonalnie dobierze poszczególne urządzenia i indywidualnie stworzy z nich system, którego działanie będzie nie tylko skuteczne, ale i satysfakcjonujące dla wszystkich domowników. Z tego powodu, w pierwszej kolejności warto poszukać wykwalifikowanego fachowca, który podoła temu zadaniu. Znajdziesz go korzystając np. z polecenia rodziny, znajomych czy sąsiadów, którzy skorzystali już z usług konkretnej firmy instalatorskiej i są zadowoleni zarówno z posiadanego systemu alarmowego, jak i z samego montażu. Instalatora możesz także znaleźć przez Internet –  zwróć uwagę na organizacje zrzeszające firmy, które specjalizują się w montażu systemów alarmowych. Przynależność do takiej organizacji wymusza na wykonawcy spełnianie określonych wymagań, co gwarantuje wysoki poziom świadczonych przez niego usług.

SATEL systemy alarmowe
Autor: Shutterstock

System alarmowy krok po kroku

Wykonawca wybrany, czas na pierwsze spotkanie. Instalator obejrzy dokładnie dom, analizując jego warunki architektoniczne – na tej podstawie określi obszary największego ryzyka i wskaże, w jaki sposób zabezpieczyć każdy z nich. Ponieważ sercem całego systemu alarmowego jest centrala – w pierwszej kolejności wybierze taki model, który umożliwi uzyskanie zabezpieczenia dopasowanego do wielkości budynku – np. do niewielkiego domu jednorodzinnego zaproponuje centralę serii PERFECTA, zaś do większych obiektów VERSA lub INTEGRA. Każda z nich pozwoli na stworzenie kompleksowego zabezpieczenia oraz umożliwi podzielenie posesji na strefy i załączenie w każdej z nich niezależnych trybów czuwania (pełnego, dziennego lub nocnego). Odpowiednio skomponowany system zadba o optymalną ochronę we wszystkich obszarach – począwszy od ogrodzenia i terenu wokół domu (czujki zewnętrzne, kurtynowe, aktywne bariery podczerwieni), poprzez odpowiedni dozór obszaru na granicy zewnętrznych ścian budynku (czujki ochrony obwodowej: magnetyczne, wibracyjne oraz reagujące na dźwięk zbicia szyby), aż po skuteczne zabezpieczenie wewnątrz pomieszczeń (czujki przestrzennej ochrony wewnętrznej).

SATEL systemy alarmowe
Autor: SATEL

System szyty na miarę 

Aby ułatwić instalatorowi pracę i umożliwić jak najlepsze dopasowanie systemu alarmowego do Twoich oczekiwań, w trakcie spotkania przedstaw jak najwięcej informacji dotyczących Waszej codzienności – np. przyzwyczajenia i obowiązki domowników oraz ich rytm dnia, posiadane zwierzęta domowe itd. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, również należy o tym powiedzieć – wówczas instalator dopasuje poszczególne urządzenia w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić (lub – w przypadku bardzo małych dzieci – wręcz utrudnić) samodzielne korzystanie z systemu alarmowego. Omówienia wymagają również kwestie preferowanych lub najwygodniejszych metod sterowania (lokalnie lub zdalnie), sposób sygnalizowania niebezpieczeństwa, a także rodzaje zagrożeń, jakie mają być wykrywane przez system (tylko włamania, czy również pożar, zalanie itd.). Gdy wszystko jest już ustalone, można przejść do działania – czyli do montażu.

SATEL systemy alarmowe
Autor: SATEL

Chcesz uniknąć remontu?

Jak już wspomnieliśmy – instalacja systemu alarmowego nie musi wiązać się z przeprowadzaniem dodatkowych prac budowlanych. Możesz ich uniknąć, jeżeli wykorzystasz bezprzewodową wersję urządzeń, których montaż jest niezwykle szybki, a zastosowana w nich nowoczesna technologia zapewnia tak wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki do niedawna osiągalny był jedynie z użyciem tradycyjnych systemów przewodowych. Twój instalator może zaproponować Ci takie rozwiązanie, jeżeli stwierdzi, że warunki architektoniczne budynku (m.in. materiały, z których został zbudowany, obecność metalowych elementów oraz innych czynników, które mogłyby zakłócać sygnał radiowy wykorzystywany do komunikacji pomiędzy urządzeniami) nie wykluczają montażu instalacji bezprzewodowej. Jeśli Twoja instalacja bazuje na centrali serii INTEGRA, INTEGRA Plus lub VERSA, możesz użyć również urządzeń z rodziny ABAX 2, które cechuje jeszcze większy zasięg (nawet do 2 km), dłuższe działanie bez wymiany baterii (nawet do 8 lat) oraz wyższą odporność na zakłócenia. W niektórych przypadkach doskonale sprawdzi się instalacja częściowo bezprzewodowa – tzn. system hybrydowy, który pozwala na korzystanie z zalet obu technologii jednocześnie – w tym celu również możesz wykorzystać urządzenia ABAX 2. Bezinwazyjność instalacji to nie wszystko. Kolejnym atutem rozwiązań bezprzewodowych i hybrydowych jest fakt, że planując montaż wraz z instalatorem, nie będziesz musiał podejmować od razu wszystkich decyzji związanych m.in. z funkcjami, jakie będą Ci potrzebne zarówno teraz, jak i w przyszłości. Wiedząc o możliwości rozbudowania systemu w każdej chwili, na początek wybierz np. tylko podstawowe urządzenia, takie jak centrala alarmowa, manipulator, sygnalizator oraz kilka czujek ruchu, by z czasem stopniowo dołączać do nich kolejne, zwiększając tym samym obszar ochrony lub rozszerzając dostępne funkcje. Jest to duże ułatwienie, ponieważ Twoje potrzeby względem systemu alarmowego z pewnością będą się z czasem rozwijać lub zmieniać, a nie wszystko można przewidzieć już na etapie projektowania. O czym jeszcze warto pomyśleć? Właściciele domów z rynku wtórnego, lub takich, które od lat są użytkowane, mogą mieć wątpliwość co do szczelności komina oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Dlatego, oprócz podstawowych urządzeń, które zabezpieczą go  przed włamaniem, powinni pomyśleć także o silniejszej ochronie dodatkowej.

SATEL systemy alarmowe
Autor: SATEL

Warte zapamiętania

Bezpieczny dom to taki, który jest chroniony nie tylko przed włamaniem, ale również przed destrukcyjnymi w skutkach: pożarem, zalaniem, czy wyciekiem gazów. Jak wiadomo, są to zdarzenia losowe, zatem nie da się ich przewidzieć, a mogą doprowadzić do bardzo poważnych strat materialnych – jeśli zaś w budynku przebywają domownicy, również do ich utraty zdrowia, a nawet życia. Najskuteczniejszą metodą zminimalizowania skutków tych zdarzeń jest oczywiście jak najszybsze wykrycie towarzyszących im symptomów i podjęcie odpowiednich działań. W tym celu instalator wyposaży Twój system w urządzenia ochrony dodatkowej: czujki dymu (np. bezprzewodowa ASD-250), zalania (np. AXD-200) oraz takich gazów, jak metan (np.DG-1 ME), propan-butan (np. DG-1 LPG ) i tlenek węgla (np. DG-1 CO). Jeśli Twoja instalacja alarmowa bazuje na nowoczesnej centrali z funkcją sterowania automatyką domową, będziesz mógł dodatkowo zaprogramować system tak, aby w odpowiedzi na wykrycie poszczególnych rodzajów zagrożenia samodzielnie uruchamiał zadania stosowne do sytuacji (np. zakręcił elektryczny zawór główny po wykryciu niekontrolowanego wycieku wody). Dzięki temu możesz spać spokojnie wiedząc, że system alarmowy strzeże Twojego domu przez cały czas, aby, w razie czego, natychmiast zareagować powiadamiając o zdarzeniu (w formie wiadomości SMS, czy połączeń) Ciebie lub – pod Twoją nieobecność – wyznaczone osoby, np. sąsiada, który może szybko podjąć interwencję wzywając odpowiednie służby.

Co więcej, o wszystkich niepokojących, wymagających interwencji zdarzeniach zarejestrowanych przez Twoją centralę alarmową, będziesz na bieżąco informowany także za pośrednictwem aplikacji mobilnej (w zależności od posiadanego systemu: PERFECTA CONTROL, VERSA CONTROL, INTEGRA CONTROL) dzięki powiadomieniom PUSH. Jeśli dodatkowo na terenie Twojej posesji zainstalowałeś kamery IP, niektóre z aplikacji umożliwią Ci podgląd rejestrowanego przez nie obrazu. Daje Ci to dodatkową możliwość sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, oraz – jeśli dostrzeżesz coś, co wzbudzi zastrzeżenia – szybkiej reakcji. Dzięki temu, niezależnie od tego, gdzie jesteś, wszystko będziesz miał pod kontrolą, a tym samym zyskasz pewność, że nic nie zmąci Twojego spokoju!

SATEL systemy alarmowe
Autor: SATEL
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE