System alarmowy po zmianach wnętrza

2021-05-01 7:26 Materiał sponsorowany
Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL, Shutterstock

Postanowiłeś wprowadzić zmiany w wystroju wnętrza i zdecydowałeś się na remont? Czy zastanawiałeś się, że może mieć to wpływ na skuteczne działanie systemu alarmowego? Istnieje ryzyko, że po zakończeniu prac w szczelnej do tej pory ochronie powstanie luka, którą może wykorzystać włamywacz.

Każdy właściciel domu lub mieszkania prędzej czy później staje przed zadaniem odświeżenia ścian czy podłóg. Czasami też w grę wchodzi przearanżowanie mebli, wyburzenie lub dostawienie ściany czy zmiana przeznaczenia danego pomieszczenia. Każda z tych sytuacji – od kompleksowego remontu po małą zmianę wystroju – może mieć wpływ na skuteczność działania urządzeń pracujących w ramach posiadanego systemu alarmowego.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL, Shutterstock

Sprawdź system z profesjonalistą

Po metamorfozie wnętrza w polu widzenia czujek ruchu mogą pojawić się przedmioty (np. meble) przesłaniające część nadzorowanej strefy. Włamywacz może wykorzystać martwe pole, by przejść niezauważonym. Aby uniknąć takiej sytuacji, konieczne jest sprawdzenie poprawności działania urządzeń, a najlepiej zrobi to profesjonalny instalator. Sprawdzi on, czy wszystkie czujki działają poprawnie i wykrywają ruch w całym chronionym obszarze. Jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje zmiany, by system był ponownie szczelny. Instalator może też zasugerować przeniesienie części urządzeń, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa po przearanżowaniu wnętrza. Niezbędne może być także dodanie nowych urządzeń, szczególnie gdy powiększyliśmy dom o kolejne pomieszczenie (np. o garaż).

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Zmiany bez kucia ścian

Zmiana lokalizacji czujek nie zawsze musi wiązać się z ponownym kuciem ścian i układaniem nowych przewodów. Możesz skorzystać z urządzeń bezprzewodowych. W tym przypadku sprawdzi się system ABAX 2. To rodzina nowoczesnych dwukierunkowych urządzeń bezprzewodowych, które mogą współpracować niemal z każdą centralą alarmową. Stworzysz w ten sposób instalację hybrydową, w której pracują jednocześnie urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Z ABAX 2 rozplanowanie nowej instalacji będzie o wiele prostsze, gdyż instalatora nie będzie ograniczać potrzeba pociągnięcia przewodów łączeniowych czy zasilających. Zaletą urządzeń ABAX 2 jest fakt, że niektóre z nich mogą działać nieprzerwanie nawet do 8 lat bez konieczności zmiany baterii na nową. Gdy w którymś z urządzeń jej stan będzie zbliżał się ku wyczerpaniu, system poinformuję Cię o nadchodzącej konieczności wymiany z odpowiednim wyprzedzeniem – tak, abyś miał czas zaplanować tę akcję. O wysokim poziomie bezpieczeństwa urządzeń ABAX 2 mogą świadczyć certyfikaty zgodności z normą EN 50131 dla Grade 2 (uzyskanych od niezależnych instytucji badawczych) oraz fakt, że komunikacji radiowa jest szyfrowana w standardzie AES (podobnego do tego, który stosowany jest przy np. zabezpieczaniu transakcji płatniczych). Wszystkie urządzenia przechodzą szereg testów obejmujących nie tylko weryfikację poprawności ich funkcjonowania, ale także np. kontrolę odporności obudowy na próby jej celowego uszkodzenia.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Czas, jaki potrzebujemy na instalację systemu bezprzewodowego, jest zdecydowanie krótszy – omijamy cały etap przygotowania okablowania. Jest to więc idealne rozwiązanie, gdy nie mamy czasu lub możliwości poprowadzenia tradycyjnej instalacji. Wprawny instalator rozmieści i skonfiguruje urządzenia szybko, np. tuż przed Twoim urlopem last minute.

Bezprzewodowa czujka AXD-200
Systemy alarmowe Satel

Autor: SATEL

AXD-200 od SATEL to prawdziwa Miss Uniwersalności wśród bezprzewodowych czujek do systemów alarmowych. Tytuł ten zawdzięcza siedmiu różnym trybom pracy, w których może działać. AXD-200 można użyć jako czujki magnetycznej (wykrywającej otwarcie drzwi, okien lub rolety), wstrząsowej i magnetycznej (wykrywającej same próby siłowego sforsowania okien czy drzwi), czujki przemieszczenia (chroniącej wartościowe przedmioty) czy temperatury lub zalania (z podłączoną sondą FPX-1). Wybór trybu pracy AXD-200 jest bardzo prosty: wystarczy przed podłączeniem czujki do systemu uderzyć lekko w jej obudowę konkretną liczbę razy. Gdy w naszym systemie zdecydujemy się na zastosowanie urządzeń o wspomnianych funkcjonalnościach, ujednolicony wygląd obudowy spowoduje, że poziom estetyki całej instalacji będzie znacznie wyższy. Ponadto czujka AXD-200 dostępna jest w trzech różnych wariantach kolorystycznych: białym, brązowym (oznaczenie BR) lub ciemnoszarym (oznaczenie DG). Dzięki temu łatwo wpasować tę niewielką czujkę w naszą aranżację tak, by nie zwracała na siebie uwagi. W komunikacji z kontrolerem, AXD-200 wykorzystuje szyfrowane połączenie (AES). Dzięki temu instalacja jest odporna na próby zagłuszania czy wysłania fałszywych poleceń przez potencjalnych włamywaczy. Oprócz tego czujkę AXD-200 wyposażono w ochronę sabotażową przed otwarciem obudowy czy oderwaniem jej od podłoża.  

Dodatkowe funkcjonalności

Możesz poprosić instalatora o rozszerzenie systemu o nowe urządzenia – od pierwszej instalacji minęło przecież trochę czasu, na pewno jest więc coś, co warto do niego dodać, np. czujki ochrony dodatkowej. To urządzenia, które chronią przez losowymi zdarzeniami, zupełnie innymi od włamania. W obiektach, szczególnie tych z kominkiem, warto zainstalować czujkę dymu lub dymu i ciepła, która szybko wykryje zagrożenie pożarem, powiadomi o tym centralę, a ta zaalarmuje domowników. Wśród tej kategorii urządzeń znajdziemy także czujki zalania wodą, które będą reagować np. na wyciek z instalacji wodnej lub akwarium.  

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL, Shutterstock

Jeżeli użytkownik chciał wcześniej korzystać z pilota do sterowania systemem alarmowym, ale centrala tego nie umożliwiała, to ze wspomnianym systemem ABAX 2 stanie się to możliwe. Za pomocą pilotów można sterować funkcjami alarmu (np. wyłączenie czuwania) lub automatyki domowej (np. otwarcie bramy wjazdowej). Warto również zainteresować się ofertą bezprzewodowych sterowników ABAX 2, za pomocą których sterować można m.in. oświetleniem, roletami czy wspomnianymi przed chwilą bramami.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL, Shutterstock

To jest także dobry moment, by pomyśleć o wymianie niektórych urządzeń na nowsze modele, np. w miejsce „zwykłych” czujek ruchu zamontować modele SLIM LUNA wyposażone w funkcję oświetlenia. Będą one nie tylko chronić przed intruzami, ale także doświetlać pomieszczenia, gdy wykryją ruch.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL, Shutterstock

Remont lub zmiana wystroju choć początkowo mogą się wiązać z ograniczeniem skuteczności działania systemu alarmowego, możesz wykorzystać jako szansę na uaktualnienie alarmu i rozszerzenie jego funkcjonalności – z korzyścią dla Ciebie.

Akcja: czas na remont!

Wiosna sprzyja zmianom - także tym w naszym otoczeniu. To idealny czas na remont i przeprowadzenie metamorfozy mieszkania lub domu. Poznaj sposoby na szybkie naprawy oraz dowiedz się więcej o najczęstszych pracach remontowych - unikniesz błędów i usprawnisz pracę. Przy okazji remontu dobrze zadbać także o bezpieczeństwo naszego domu, by bez stresu cieszyć się pięknem nadchodzącej wiosny i lata.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE