System alarmowy – bezpieczeństwo i wygoda każdego dnia

2020-04-01 7:41 Materiał partnerski SATEL
Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

W dobie powstawania coraz bardziej zaawansowanych instalacji określanych mianem inteligentnych, warto czerpać z korzyści, jakie niesie ze sobą ich zastosowanie. Nowoczesny system alarmowy zadba kompleksowo o ochronę Twojego domu, wygodę jego mieszkańców a także spokój w wielu codziennych sytuacjach. Jak działa taki system?

Bezpieczeństwo

System alarmowy bazujący na nowoczesnej centrali INTEGRA zadba o odpowiednią ochronę we wszystkich obszarach – począwszy od terenu wokół posesji (czujki zewnętrzne, kurtynowe, aktywne bariery podczerwieni), poprzez odpowiedni dozór obszaru na granicy zewnętrznych ścian budynku (czujki ochrony obwodowej: magnetyczne, wibracyjne oraz reagujące na dźwięk zbicia szyby), aż po skuteczne zabezpieczenie wewnątrz pomieszczeń (czujki przestrzennej ochrony wewnętrznej). Ponadto, zabezpieczy Twój dom również przed takimi zagrożeniami, jak pożar, zalanie czy niekontrolowane ulatnianie się gazów zagrażających zdrowiu a nawet życiu (np. ziemny, propan-butan czy tlenek węgla). Zastosowanie odpowiednich czujek pozwoli na wykrycie niebezpieczeństwa już we wczesnym jego stadium, a tym samym umożliwi szybkie podjęcie interwencji.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL
Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Komfort

Zapewnienie odpowiedniej ochrony nie jest jedynym zadaniem nowoczesnego systemu alarmowego. Urządzenia, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo (m.in. czujki magnetyczne, czy też zewnętrzne i wewnętrzne czujki ruchu) możesz wykorzystać również do zwiększenia komfortu domowników na co dzień. Mogą one bowiem pełnić podwójną rolę, przyczyniając się również do sterowania zadaniami z zakresu automatyki domowej. Jak to działa? Centrala alarmowa zarządza poszczególnymi procesami, pozyskując informacje rejestrowane przez czujki – na tej podstawie wydaje odpowiednie polecenia konkretnym instalacjom.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

W ten sposób możesz sterować lokalnie (przy pomocy dotykowego manipulatora INT-TSI) lub zdalnie (używając aplikacji INTEGRA CONTROL) m.in. oświetleniem, które może być włączane np. wtedy, gdy czujki ruchu wykryją obecność domownika w danym pomieszczeniu. Pomocnym rozwiązaniem będzie także wdrożenie tzw. scenariuszy, czyli zaprogramowanie centrali alarmowej w taki sposób, aby w odpowiednim czasie system zrealizował całą sekwencję określonych przez Ciebie zadań. Przykładem jest „romantyczna kolacja” – system pomaga w stworzeniu odpowiedniego nastroju np. wygaszając zbędne oświetlenie (pozostawia np. określone punkty świetlne) oraz włączając cichą muzykę w tle.

Dodatkowa ochrona

Zastosowanie opisanych powyżej rozwiązań może się przyczynić również do zwiększenia bezpieczeństwa. Automatyczne sterowanie oświetleniem możesz wykorzystać np. do symulacji obecności domowników podczas dłuższego pobytu poza domem. Jeśli zaprogramujesz centralę w odpowiedni sposób, będzie ona raz na jakiś czas włączała i wyłączała światła – zarówno przed domem, jak i w tych pomieszczeniach, które są widoczne z ulicy. Ten sprytny zabieg zniechęci potencjalnego włamywacza, który mógłby bacznie obserwować dom. Wspomniane w artykule funkcjonalności będą również pomocne w sytuacjach nagłego zagrożenia.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL
Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Gdy zamontowane w Twoim domu czujki gazu (DG-1 ME, DG-1 LPG, DG-1 TCM) lub dymu i ciepła (ASD-200) wykryją ulatniający się np. metan, tlenek węgla (czad) lub dym spowodowany zaprószonym ogniem, system alarmowy natychmiast uruchomi wentylację wymuszoną i, jeśli to potrzebne, dodatkowo otworzy okna oraz powiadomi odpowiednie służby. Gdy czujka zalania umieszczona np. przy instalacji sanitarnej wykryje wyciek wody, przekaże sygnał do centrali alarmowej, która niezwłocznie zakręci elektrycznie sterowany zawór a Ciebie powiadomi o zdarzeniu (np. poprzez SMS). Te proste czynności sprawią, że w nagłych przypadkach, zostaną podjęte odpowiednie działania, które przyczynią się do ocalenia zdrowia a nawet życia Twoich najbliższych oraz pozwolą zapobiec poważnemu zniszczeniu Twojego dobytku.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Jeszcze więcej możliwości

Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do Twojego systemu jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań w ramach automatyki, możesz zintegrować centralę alarmową INTEGRA z urządzeniami pracującymi w międzynarodowym standardzie KNX. Zyskasz dzięki temu jeszcze bogatszy wachlarz możliwości w zakresie sterowania automatyką domową – np. jeszcze precyzyjniejsze sterowanie instalacjami, m.in. możliwość ustawienia konkretnej mocy światła. Łącząc funkcje dostępne w systemie INTEGRA z ogromnym potencjałem rozwiązań KNX, masz do dyspozycji potężne narzędzie, które spełni marzenia o inteligentnym domu, a koszt całej instalacji, dzięki podwójnemu wykorzystaniu urządzeń, na pewno pozytywnie Cię zaskoczy.

Oszczędność

System alarmowy INTEGRA umożliwi Ci sterowanie m.in. oświetleniem, czy ogrzewaniem w taki sposób, aby zautomatyzować pozornie drobne, codzienne czynności, które przyczynią się do efektywnego oszczędzania energii elektrycznej. Za każdym razem, gdy np. zechcesz przewietrzyć pomieszczenie, w którym są włączone grzejniki, i otworzysz w tym celu okno, czujki magnetyczne przekażą odpowiednią informację do centrali alarmowej, która na czas wietrzenia wyłączy ogrzewanie. Dzięki temu nie wyziębisz pomieszczenia i nie poniesiesz kosztów związanych z przywróceniem komfortowej temperatury.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Otwarte okno domknie się automatycznie (jeżeli wyposażysz je w specjalne sterowniki) w momencie uruchomienia scenariusza „wyjście z domu”. O nic nie musisz się martwić!

Innym przykładem energooszczędności jest możliwość sterowania oświetleniem w taki sposób, aby  unikać sytuacji, w których, wychodząc z domu, pozostawisz włączone światło np. w łazience. W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się wspomniany już scenariusz „wyjście z domu”, w którym można uwzględnić, aby światła w całym budynku zostały automatycznie wyłączone, gdy go opuścisz.

Systemy alarmowe SATEL
Autor: SATEL

Zbędny pobór prądu można ograniczyć również nocą, poprzez zastosowanie w ciągach komunikacyjnych czujek SLIM-PIR-LUNA. Urządzenia te wyposażone są w białe diody LED, które włączają się automatycznie po wykryciu ruchu, pozwalając na wystarczające oświetlenie np. korytarza, przedpokoju, czy schodów, bez konieczności włączania górnego światła.

Czujka ruchu OPAL Plus – bezpieczeństwo i sprytne sterowanie oświetleniem
Czujka ruchu OPAL PUS

Autor: SATEL

OPAL Plus to zewnętrzna dualna czujka ruchu. Zapewnia skuteczną ochronę terenu wokół domu – bez względu na warunki atmosferyczne. Czujka posiada wbudowany czujnik zmierzchu, który można wykorzystać do realizowania zadań automatyki domowej w zakresie np. sterowania oświetleniem, czy roletami zewnętrznymi. Jak to wygląda w praktyce? Po zmroku czujka wyśle sygnał do centrali alarmowej, która m.in. włączy wybrane źródła światła na zewnątrz budynku, a także opuści rolety. Funkcja detekcji ruchu umożliwi włączenie np. lamp ogrodowych, gdy po zapadnięciu zmroku czujka wykryje czyjąś obecność w swoim polu widzenia. Pozwoli to na bezpieczne poruszanie się po posesji. Jeśli zaś nocą na jej terenie pojawi się intruz, a Ty posiadasz kamery IP, OPAL Plus przyczyni się do oświetlenia rejestrowanego przez nie obszaru, co ułatwi identyfikację nieproszonego gościa na podglądzie np. w aplikacji mobilnej. Sterowanie oświetleniem i dostosowywanie go do okoliczności, to racjonalne zużycie energii i realne oszczędności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE