Sterowanie oświetleniem przy pomocy systemu alarmowego – energooszczędność i bezpieczeństwo

2020-09-01 8:44 Materiał sponsorowany SATEL
Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com

Oświetlenie jest ważnym elementem codzienności każdego z nas. Odpowiednio zastosowane zwiększy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Choć samo rozmieszczenie źródeł światła jest istotną kwestią, jeszcze ważniejsze jest sterowanie ich pracą w taki sposób, aby nie tylko dopasować ją do rytmu życia oraz upodobań domowników, lecz również pomóc we wdrożeniu oszczędności.

Zakres funkcjonalności nowoczesnej centrali alarmowej INTEGRA wybiega poza samą ochronę domu przed włamaniem. Umożliwia także zabezpieczenie się przed zalaniem czy pożarem a dodatkowo na realizowanie automatyki domowej, w tym sterowanie oświetleniem. Jeżeli zależy Ci zarówno na bezpieczeństwie, jak i na komforcie, to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Funkcjonalnie i wygodnie – oświetlenie wokół domu

System alarmowy INTEGRA umożliwia sterowanie oświetleniem na terenie całej posesji – zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Korzyści z zastosowania tych rozwiązań zauważysz na co dzień, choćby podczas powrotu do domu po zmroku. Wystarczy, że zbliżysz się do furtki lub bramy wjazdowej, a zewnętrzne czujki ruchu, np. OPAL lub OPAL Plus, wykryją Twoją obecność i przekażą stosowną informację do centrali, która włączy światło. Zapewni Ci to nie tylko bezpieczeństwo, lecz również umożliwi np. szybsze znalezienie kluczy. Gdy będziesz przechodzić przez teren posesji, lampy ogrodowe oświetlą Twoją drogę zapewniając Ci bezpieczne dotarcie do celu. Ponadto, możesz ustawić moc światła w taki sposób, aby jego intensywność stopniowo się zwiększała w miarę zapadania zmroku, co dodatkowo ograniczy nadmierny pobór prądu. Jeżeli poruszasz się samochodem, oprócz bramy wjazdowej, zostanie podświetlony podjazd a także włączy się światło w garażu.

Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com

Sterowanie może być również realizowane w ramach tzw. scenariuszy. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, przykładem może być np. wieczorne przyjęcie przy grillu. Możesz dostosować ustawienia w taki sposób, aby podczas spotkania, lampy znajdujące się bezpośrednio przy samym grillu świeciły mocniej, podczas gdy oświetlenie stołu lub altany pozostało bardziej stonowane i dyskretne, tworząc nastrój sprzyjający wspólnemu biesiadowaniu. Ponadto, jeśli któryś z gości zechce udać się np. do kuchni lub łazienki, jego droga zostanie również automatycznie doświetlona. Dzięki temu, podczas każdego spotkania będziesz miał pewność, że nie tylko zapewniłeś gościom komfortowy klimat, lecz również zadbałeś o ich bezpieczeństwo.

Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com

Bezpiecznie i komfortowo – światło w pomieszczeniach

W analogiczny sposób przebiega sterowanie oświetleniem wewnętrznym. Zdarza się, że po długim dniu, wracasz do domu mając zajęte ręce, np. zakupami. Wówczas światło w korytarzu czy przedpokoju włączy się samoczynnie, gdy tylko znajdziesz się w polu detekcji czujek ruchu. Dzięki temu, nie będziesz już musiał szukać po omacku włącznika, by móc przejść bezpiecznie np. do kuchni, gdzie rozpakujesz zakupy. Przemieszczając się z jednego pomieszczenia do drugiego, sama Twoja obecność spowoduje włączenie światła, a gdy dane pomieszczenie opuścisz, światło automatycznie się wyłączy. Możesz w tym celu wykorzystać zarówno górne oświetlenie, jak i czujki ruchu SLIM LINE w wersji LUNA, wyposażone w diody LED. Urządzenia te doskonale sprawdzą się również w roli np. oświetlenia ciągów komunikacyjnych lub też jako dyskretna lampka nocna czuwająca nad bezpieczeństwem Twojego dziecka.

Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com
Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com

Wcześniej wspomniane scenariusze, również i w przypadku oświetlenia wewnętrznego, ułatwią sterowanie punktami świetlnymi. W tym przypadku masz jeszcze większe pole dla wyobraźni, ponieważ wachlarz możliwych zastosowań w różnych codziennych sytuacjach jest jeszcze bogatszy. W zależności od Twojego rytmu dnia, upodobań czy planów na wieczór, możesz w wygodny sposób dostosować oświetlenie oraz jego moc do danej sytuacji czy okoliczności. Dzięki temu o nic nie musisz się martwić – wszystko dzieje się automatycznie. Jednym z bardzo wielu przykładów scenariuszy może być np. wieczór filmowy ze znajomymi. Centrala alarmowa wyłączy wówczas górne oświetlenie w salonie, pozostawiając wybrane punkty świetlne – np. przy kąciku z poczęstunkiem. W ten prosty sposób stworzysz swoim gościom wyjątkowy nastrój domowego kina, a przy okazji zadbasz o wzrok, ponieważ oczy po seansie nie będą zmęczone. Gdy ktoś postanowi udać się do innego pomieszczenia – czujki SLIM-PIR-LUNA oświetlą jej drogę bez konieczności włączania górnego światła, które mogłoby rozproszyć pozostałych gości zasiadających przed ekranem.

Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zastosowanie opisanych rozwiązań przyczyni się nie tylko do poprawy jakości życia w Twoim domu. Zauważysz długofalowe efekty w postaci znacznie mniejszego zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie, niższych kwot na rachunkach. Będzie to wynikiem odpowiedniego dostosowywania mocy światła do okoliczności oraz faktycznych potrzeb – w końcu nie każda czynność wymaga intensywnego oświetlenia. Ponadto, wykorzystanie czujek ruchu do sterowania pracą źródeł światła umożliwia ich włączanie tylko wtedy, gdy wykryją obecność osoby w pomieszczeniu. Jeżeli zaś przez określoną ilość czasu czujka nie wykryje ruchu – światło zostanie automatycznie wyłączone. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których przez roztargnienie lub pośpiech zostawisz w domu niepotrzebnie zapalone światło. Jeżeli posiadasz np. psa, zamontuj czujki ruchu z funkcją Pet, które nie reagują na zwierzęta o masie do 15 kg. Wówczas zyskasz pewność, że nie włączy on oświetlenia w ramach opisanego powyżej mechanizmu. Warto również wspomnieć o możliwości skorzystania z aplikacji INTEGRA CONTROL, która, w razie potrzeby, umożliwi np. zdalne wyłączenie światła.

Co więcej, sterowanie oświetleniem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym, możesz wykorzystać jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Wystarczy, że podczas dłuższej nieobecności zaprogramujesz system alarmowy w taki sposób, by co jakiś czas włączał i wyłączał światło przed domem oraz w pomieszczeniach, które są widoczne z ulicy. Dzięki temu stworzysz iluzję, że ktoś jest cały czas w domu, co zniechęci potencjalnego włamywacza.

Sterowanie oświetleniem Satel
Autor: SATEL, shutterstock.com
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE