Planowanie instalacji alarmowej – na co zwrócić szczególną uwagę

To, jaki system alarmowy zdecydujemy się zainstalować w domu, zależy od charakterystyki budynku i potrzeb jego użytkowników. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się pod względem zakresu funkcjonalności, sposobu montażu i obsługi, jak i niemniej ważnej kwestii – wyglądu. Korzystając z pomocy wykwalifikowanego instalatora z pewnością stworzymy perfekcyjny system ochrony.
Kluczowe urządzenie – centrala alarmowa
Sercem systemu alarmowego jest centrala. To właśnie od tego urządzenia w największym stopniu zależą możliwości (w tym także liczba obsługiwanych urządzeń) i wygoda użytkowania systemu. Jej działanie polega na odbieraniu sygnałów od podłączonych do niej czujek, przetwarzaniu tychże informacji i wydawaniu konkretnych poleceń urządzeniom alarmującym lub zintegrowanym z nią instalacjom. To drugie jest niezwykle przydatne, gdy niskim kosztem chcemy przygotować nasz dom zgodnie z ideą smart home, czyli zarządzania domem poprzez automatykę budynkową. Niektóre centrale alarmowe to umożliwiają, zatem przed zakupem drogich urządzeń dedykowanych wyłącznie automatyce warto zastanowić się, czy konieczne jest dublowanie systemów, gdy na rynku dostępny jest taki, który łączy w sobie ochronę z inteligentnym zarządzaniem budynkiem.

Wybierając centralę alarmową zwróćmy uwagę również na to, by umożliwiała dołączanie urządzeń bezprzewodowych i stworzenie hybrydowego systemu alarmowego. Ułatwi to późniejszą rozbudowę systemu bez konieczności przeprowadzania remontu. Równie ważna jest kwestia podziału systemu na strefy – sprzyja to lepszej organizacji systemu oraz wygodnemu sterowaniu nim – szczególnie, gdy z czasem ulegnie on znacznej rozbudowie.

Kompleksowa ochrona
Poza sygnalizowaniem włamania system alarmowy możemy wykorzystać do dodatkowego zabezpieczenia mienia, a także życia i zdrowia przebywających w nadzorowanym obiekcie osób. Urządzenia, które powinny znaleźć się w domu – by taką ochronę uzyskać – to np. czujka dymu i ciepła, czujki gazów (tlenku węgla, LPG, metanu, usypiających) czy też czujka zalania. Nasz system alarmowy może nie tylko poinformować nas o zdarzeniu (np. za pomocą powiadomień PUSH w aplikacji mobilnej) - jeżeli realizuje funkcje automatyki budynkowej, to podejmie odpowiednie działania, które ograniczą ryzyko powstania szkód. Na przykład, jeśli czujka dymu i ciepła odnotuje pierwsze symptomy pożaru, to system automatycznie odetnie dopływ prądu i gazu. Z kolei gdy czujka tlenku węgla wykryje obecność czadu w powietrzu to natychmiast uruchomi się wentylacja lub otworzą się okna (wyposażone w elektryczny napęd).

Sposób instalacji
Decyzja dotycząca wyboru między systemem przewodowym, a bezprzewodowym w dużej mierze zależy od tego, na jakim etapie budowy lub wykańczania nieruchomości jesteśmy. W przypadku domów, których tynki są już gotowe, priorytetowym wymaganiem nierzadko staje się ograniczenie prac remontowych do minimum. Warto wówczas zainwestować w bezprzewodowy system alarmowy. Poza centralą alarmową wszystkie pozostałe urządzenia, które wybierzemy, nie będą wymagały poprowadzenia kabli, również tych zasilających. Bezsprzeczną zaletą systemów bezprzewodowych jest ich elastyczność i szybkość montażu, a co za tym idzie łatwość zmiany umiejscowienia urządzeń w przypadku ewentualnych zmian aranżacji w pomieszczeniach.

Wygodne sterowanie systemem
Preferencje użytkowników co do obsługi systemu alarmowego mogą być różne. Dla niektórych najwygodniejsze jest sterowanie za pomocą aplikacji w urządzeniach mobilnych (telefon, tablet). Gwarantuje to dostęp do informacji o stanie systemu, jak i do zarządzania nim gdziekolwiek się znajdujemy. Z myślą o zwolennikach urządzeń lokalnych, jednak nadal z interfejsem podobnym do tego stosowanego w smartfonach, dostępne są również manipulatory z ekranami dotykowymi. Na rynku nie brakuje oczywiście tradycyjnych rozwiązań – manipulatorów z klawiaturą numeryczną czy poręcznych pilotów. Rozwiązań jest wiele i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakość pod kontrolą
Urządzenia, które stoją na straży bezpieczeństwa obiektu oraz przebywających w nim osób, powinny posiadać odpowiednią dokumentację potwierdzającą wysoką jakość ich wykonania. Wybierajmy sprzęty od producentów, którzy poddają swoje produkty szczegółowym testom. Dodatkowe potwierdzenie przez niezależne jednostki certyfikujące faktu spełnienia szeregu rygorystycznych norm branżowych, daje pewność, że w Twoje ręce trafia rozwiązanie, na którym możesz polegać bez względu na okoliczności.
Dopasowane do wnętrza
Design wybieranych urządzeń systemu alarmowego jest niemniej ważny od ich funkcjonalności - powinny one współgrać z wykończeniem wnętrza. Różne wersje kolorystyczne obudów, wielkość i kształt umożliwią odpowiednie dobranie modeli do stolarki, ścian elewacji zewnętrznej i stylu pomieszczenia.

Dla klientów, którzy wyjątkowo cenią sobie precyzję, produkowane są nawet czujki ruchu umożliwiające wybór koloru świecenia wskaźnika LED.
