Perfekcyjna ochrona domu. Jak wybrać dobry system alarmowy?

2021-02-01 8:24 Materiał sponsorowany
Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Własny dom to marzenie dla wielu osób, pragnących uciec od osiedlowego zgiełku i wszechobecnych sąsiadów. Jest też miejscem, w którym często gromadzimy wiele, niekiedy bardzo cennych przedmiotów. Z tego powodu jest niebywale kuszącym celem dla intruzów. Niektóre z posiadanych rzeczy mają dla nas wymiar sentymentalny, gdyż są pamiątkami związanymi z bliskimi nam osobami lub przypominają nam o dobrych chwilach w naszym życiu – te szczególnie są nie do odkupienia. Dlatego perfekcyjna ochrona domu musi być skuteczna zawsze i sprawdzać się w każdym możliwym scenariuszu.

Wiele osób rezygnuje z instalacji alarmu, ponieważ pomyśleli o tego typu zabezpieczeniu już po zakończeniu prac wykończeniowych i nie chcą ponownie kuć ścian, by poprowadzić okablowanie. Oczywiście instalację alarmową najlepiej jest zaplanować we wczesnej fazie budowy domu lub jeszcze w momencie jego projektowania. Natomiast wbrew pozorom skuteczny system alarmowy możemy zainstalować w każdym momencie. Rozwiązaniem są instalacje bezprzewodowe lub hybrydowe. Najważniejsze to wybór odpowiedniej centrali alarmowej, która stanowi serce całego systemu. Wszystko zależy od wielkości obiektu i funkcji, jakie chcielibyśmy, aby nasz system realizował.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

System, który dopasuje się do sytuacji

Z centralą PERFECTA mogą współpracować maksymalnie 32 czujki, co pozwoli na zabezpieczenie średniej wielkości domu, mieszkania czy niewielkiego biura. Taki system może współpracować zarówno z czujkami przewodowymi (połączonymi z centralą za pomocą kabli), jak i bezprzewodowymi (łączącymi się drogą radiową). W praktyce oznacza to, że mamy bardzo dużą swobodę przy planowaniu całej instalacji. Gdy dom jest w trakcie budowy lub generalnego remontu, warto zdecydować się na system przewodowy. Kiedy jednak wszystkie tzw. „brudne prace” mamy już zakończone, a ponowne kucie ścian nie wchodzi w grę, zdecydujmy się na stworzenie systemu bezprzewodowego. Rozwój technologii sprawił, że obecnie nowoczesne czujki bezprzewodowe nie ustępują w niczym tradycyjnym przewodowym, szczególnie jeżeli chodzi o skuteczność wykrywania niepokojących zdarzeń.

W każdym momencie pracy systemu możemy rozbudować go o kolejne urządzenia, na przykład gdy powiększymy dom o kolejną część lub gdy planujemy podzielić instalację alarmu na etapy ze względu na budżet. Także gdy mamy już istniejący system przewodowy, możemy dodać kolejne urządzenia bezprzewodowe, tworząc system hybrydowy – w którym centrala alarmowa pracuje z czujkami przewodowymi i bezprzewodowymi jednocześnie. Daje to ogromne możliwości w zaprojektowaniu systemu tak, by idealnie odpowiadał potrzebom wszystkich użytkowników.

System PERFECTA daje możliwość podzielenia domu na 2 strefy, które mogą funkcjonować niezależnie od siebie. Każda ze stref może z kolei pracować w jednym z 3 trybów (dziennym, nocnym oraz pełnym). Dzięki temu rozwiązaniu możemy włączyć czuwanie na parterze, a na piętrze swobodnie poruszać się bez wywoływania alarmu. Inną opcją jest ustawienie ochrony obwodowej (zabezpieczenie drzwi i okien) jako strefę pierwszą, a ochronę wewnętrzną jako drugą. Dzięki temu, gdy ta druga nie czuwa, możemy swobodnie poruszać się po wszystkich pomieszczeniach, a cały obiekt jest chroniony przed wtargnięciem intruza.

Sama instalacja i konfiguracja systemu PERFECTA jest dla wprawnego instalatora niezwykle prosta. Dzięki temu możesz szybko i skutecznie zabezpieczyć swój dom i posesję przed intruzami, nawet gdy pomyślisz o tym tuż przed wakacjami.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Idealne połączenie

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się rozwiązania z zakresu smart home, czyli automatyki budynkowej. Dzięki centrali PERFECTA też będziesz mógł z nich skorzystać. Dodatkową funkcją centrali, oprócz ochrony domu, jest możliwość wykonywania prostych poleceń – jak sterowanie oświetleniem czy bramą wjazdową lub garażową. Wystarczy, że elementy domu, którymi użytkownik chce sterować, zostaną odpowiednio podłączone do centrali. Automatyka budynkowa znacząco ułatwia domownikom codzienne funkcjonowanie, wyręczając ich z części zadań.  

W każdym momencie działania systemu, bazującego na centrali PERFECTA, możemy rozszerzyć o kolejne urządzenia smart home. Przykładowo gdy dobudujemy garaż, oprócz zabezpieczenia go za pomocą czujek, będziemy mogli zautomatyzować otwarcie bramy.

Ogromnym plusem centrali PERFECTA są oszczędności, które dzięki dostępnym opcjom może ona generować w domowym budżecie. Zamiast inwestować w budowę dwóch systemów – alarmowego i automatyki – oraz w dodatkowe urządzenia, często powielające swoją funkcjonalność, możemy zrobić to w ramach jednej instalacji. I tak przykładowo czujka ruchu, której głównym zadaniem jest wykrywanie poruszających się obiektów i zgłaszanie takiego zdarzenia do centrali w momencie czuwania systemu, może służyć do sterowania oświetleniem, gdy alarm jest wyłączony. Bezpiecznie, komfortowo i ekonomicznie – połączenie perfekcyjne.

Dodatkowa ochrona

Potencjalny włamywacz to nie jedyne zagrożenie, które może czaić się w Twoim domu. Za pomocą systemu PERFECTA możesz zabezpieczyć dom przed innymi nieszczęśliwymi zdarzeniami. Współpracuje ona bowiem z wieloma czujkami ochrony dodatkowej, wykrywającymi dym lub dym i podwyższoną temperaturę (w zależności od modelu), ulatniające się gazy (ziemny, tlenek węgla, LPG lub usypiające) czy wyciek wody.

Wszystkie urządzenia mogą pracować w ramach jednego systemu PERFECTA, a właściciel domu nie musi dodatkowo inwestować pieniędzy w osobny system przeciwpożarowy czy wykrywający nieszczelności w instalacji wodnej.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Wybierz jak chcesz sterować

Systemem PERFECTA można sterować za pomocą kilku różnych urządzeń. Najprostszym z nich jest tradycyjny manipulator. To nieduże urządzenie z czytelnymi przyciskami i wyświetlaczem LCD – proste w obsłudze i dzięki temu idealne dla osób, które korzystają głównie z podstawowych funkcji centrali.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Jeżeli do centrali alarmowej podłączone są kamery, to z poziomu aplikacji będziesz mógł obejrzeć co dzieje się na miejscu. Idealne rozwiązanie, gdy na przykład jesteś w pracy i chcesz zobaczyć czy Twoje dziecko bezpiecznie spędza czas w domu.

Dzięki połączeniu systemu alarmowego z automatyką budynkową aplikacja umożliwia zdalne sterowanie także elementami smart home. Oprócz sprawdzenia stanu różnych instalacji, na przykład czy światło na parterze jest zgaszone, możesz je wyłączyć zdalnie, bez schodzenia na dół. Dzięki aplikacji możesz też otworzyć bramę wjazdową, włączyć zraszacze czy zamknąć rolety antywłamaniowe – możliwości, jakie daje aplikacja, jest naprawdę wiele. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store.

Oprócz aplikacji i manipulatora, do wydawania poleceń można użyć pilota zdalnego sterowania. Pilot wyposażony jest w 5 przycisków, którym można przypisać 6 różnych poleceń – od załączania czuwania alarmu po obsługę dodatkowych urządzeń, podłączonych do centrali. Łatwo możemy przyczepić go do kluczy od domu lub samochodu, dzięki czemu zawsze będzie pod ręką.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Całym systemem alarmowym oraz automatyką budynkową możemy sterować również zdalnie z poziomu smartfona. Możliwe to jest praktycznie z każdego miejsca na świecie, jeżeli telefon ma dostęp do Internetu. Wystarczy, by użytkownik ściągnął aplikację PERFECTA CONTROL i połączył ją ze swoim systemem – co jest czynnością prostą i szybką. Oprócz podstawowych funkcji związanych z uzbrajaniem alarmu, znajdziemy w niej informacje o stanie systemu i jego elementów. Każde zdarzenie w systemie, jak na przykład rozbrojenie alarmu przez konkretnego członka rodziny, włamanie czy awaria któregoś z elementów (np. zalanie), jest odnotowywane w historii. Korzystając z aplikacji, dzięki powiadomieniom PUSH, masz pewność, że nie przeoczysz żadnego ważnego zdarzenia i będziesz mógł szybko zareagować, minimalizując ewentualne straty.

Satel system alarmowy Perfecta
Autor: Satel

Dla kogo?

System PERFECTA to idealne rozwiązanie dla niewielkich obiektów, wymagających kompleksowej ochrony. Szeroka gama czujek współpracująca z centralą pozwala na stworzenie instalacji idealnie dopasowanej do potrzeb budynku i oczekiwań użytkowników. Dodatkowe funkcje związane z realizacją automatyki budynkowej pozwolą na automatyzację niektórych codziennych czynności, dając więcej czasu na cieszenie się dodatkowym czasem.

Z tak kompleksową ochroną możesz czuć się bezpieczny i odprężony w swoim wymarzonym domu.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE