Nowoczesny system alarmowy – więcej niż bezpieczeństwo

2019-10-01 14:46 MATERIAŁ PARTNERSKI | Satel
System alarmowy  - SATEL
Autor: SATEL

Podstawowym zadaniem systemów alarmowych jest wykrywanie prób wtargnięcia na teren strzeżonej posesji, a także reagowanie na wczesne symptomy takich zagrożeń, jak np. pożar, czy zalanie. Nowoczesne centrale alarmowe oferują dziś jednak znacznie więcej.

Zastosowanie instalacji alarmowej bazującej na inteligentnej centrali stwarza szeroki wachlarz możliwości nie tylko w zakresie zapewnienia odpowiedniej ochrony. Pozwala również na wygodne sterowanie automatyką budynkową w taki sposób, aby uczynić wiele codziennych czynności wykonywanych przez domowników znacznie łatwiejszymi. Nowoczesny system alarmowy dba zatem o wszystkie te kwestie, na których zależy Ci najbardziej – poczucie bezpieczeństwa domowników, ich komfort oraz spokój w wielu codziennych sytuacjach. Jak to działa?

Dom pod pewną ochroną

Zacznijmy od priorytetowej kwestii, jaką jest troska o bezpieczeństwo – a zatem kluczowa rola systemu alarmowego. Montaż instalacji warto powierzyć wykwalifikowanemu wykonawcy, który dobierze poszczególne elementy w taki sposób, by jak najlepiej wypełniały swoją rolę. Ważne jest skupienie się na wszystkich obszarach równolegle – począwszy od terenu wokół budynku (czujki zewnętrzne, kurtynowe, aktywne bariery podczerwieni), poprzez odpowiedni dozór granicy jego zewnętrznych ścian (czujki ochrony obwodowej: magnetyczne, wibracyjne oraz reagujące na dźwięk zbicia szyby), kończąc na skutecznym zabezpieczeniu wewnątrz pomieszczeń (czujki ruchu PIR oraz dualne). Dopełnieniem wymienionych urządzeń będzie dodatkowa ochrona przed zagrożeniami wynikającymi ze zdarzeń losowych, jak pożar (czujki dymu oraz dymu i ciepła), czy skutki niekontrolowanego wycieku wody (czujka zalania) lub szkodliwych gazów (czujki metanu, propanu-butanu, tlenku węgla). Prawidłowe dopasowanie poszczególnych elementów systemu to jednak nie wszystko. Instalator powinien je prawidłowo zamontować, odpowiednio zaprogramować dostosowując parametry i dostępne opcje nie tylko do charakterystyki chronionego obiektu. Uwzględni również aranżację ogrodu (mając na uwadze m.in. obecność drzew i wysokich roślin, które mogłyby zasłaniać czujki), układ mebli w pomieszczeniach, a także rytm dnia domowników, ich codzienne aktywności, przyzwyczajenia. Na podstawie tych informacji system będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał wszystkich urządzeń, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa przez całą dobę.

System alarmowy  - SATEL
Autor: Shutterstock

Wygoda i funkcjonalność

Wykorzystując system alarmowy możesz nie tylko chronić najbliższych, lecz również zapewnić im komfort dzięki wygodnemu sterowaniu… innymi instalacjami elektrycznymi w Twoim domu – np. oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, roletami, a nawet zraszaczami ogrodowymi. Możesz to robić zarówno wydając pojedyncze polecenia, jak również uruchamiając tzw. scenariusze, dzięki którym system zrealizuje w odpowiednim czasie całą sekwencję określonych zadań. Przykładem takiego scenariusza może być „udany poranek”, po uruchomieniu którego system o określonej porze podniesie rolety w sypialni, latem uchyli okno wpuszczając nieco świeżego powietrza, zaś zimą uruchomi ogrzewanie podłogowe, jednocześnie włączając Twoją ulubioną muzykę oraz zmieniając tryb czuwania alarmu z nocnego na dzienny. Przy takim akompaniamencie zdecydowanie łatwiej wstać z łóżka w dobrym humorze!

Warto w tym miejscu poruszyć także kwestię sterowania. Zarówno zadaniami związanymi z alarmem, jak i z automatyką, możesz zarządzać lokalnie (z wykorzystaniem np. wygodnego i atrakcyjnego wizualnie manipulatora z ekranem dotykowym) lub zdalnie (przy pomocy poręcznego pilota lub aplikacji mobilnej zainstalowanej na Twoim smartfonie czy tablecie).

 

System alarmowy  - SATEL
Autor: SATEL

Jeszcze więcej bezpieczeństwa

Wyjeżdżasz na dłużej? Uruchom tryb symulacji obecności, w ramach którego centrala włączy w zaprogramowanej kolejności wybrane źródła oświetlenia. Dzięki temu, już na starcie zniechęcisz potencjalnego włamywacza, który mógłby obserwować dom. Ponadto, Twój instalator może zaprogramować centralę w taki sposób, aby po wykryciu intruza w budynku (dzięki sygnałowi z wewnętrznych czujek ruchu) system automatycznie zamknął drzwi oraz opuścił wszystkie rolety.  Włamywacz zostanie dzięki temu zatrzymany wewnątrz obiektu do momentu przybycia odpowiednich służb, np. zaalarmowanych przez system pracowników agencji ochrony, z usług monitoringu której korzystasz. Odpowiednio zaprogramowana instalacja alarmowa pomoże zapobiec również takim zdarzeniom, jak m.in. pożar czy zalanie. Jeśli Twój system posiada czujki ochrony dodatkowej, urządzenia już na wczesnym etapie powstającego zagrożenia przekażą odpowiednią informację do centrali. Ta natychmiast zawiadomi Cię o konieczności wezwania pomocy – np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a ponadto wykona kilka czynności minimalizujące negatywne skutki awarii, np. odetnie główny zawór wody, uruchomi wentylację wymuszoną lub uchyli okna by wywietrzyć pomieszczenie.

System alarmowy  - SATEL
Autor: Shutterstock

Poznaj nowe możliwości

Przedstawione powyżej przykłady to zaledwie niewielki ułamek możliwości wynikających z zastosowania inteligentnego systemu alarmowego do realizacji zadań automatyki domowej. Jeśli jednak zależy Ci na jeszcze precyzyjniejszym sterowaniu domowymi instalacjami, możesz zdecydować się na rozbudowanie systemu alarmowego o dodatkowe rozwiązania w międzynarodowym standardzie KNX. Dzięki takiej integracji, Twój system będzie mógł nie tylko włączać i wyłączać poszczególne urządzenia i instalacje elektryczne, lecz umożliwi Ci również decydowanie o natężeniu efektu, jaki chcesz uzyskać – np. ustawienie preferowanej mocy oświetlenia w określonych sytuacjach na 30%. W ten sposób Twój dom stanie się prawdziwie inteligentnym budynkiem dbającym o swoich właścicieli!

Manipulator dotykowy – centrum zarządzania inteligentnym systemem alarmowym
Ramka1 Satel

Autor: SATEL

Jedną z cech życia w XXI wieku jest pośpiech. Nic zatem dziwnego w tym, że – dbając o oszczędność czasu oraz wygodę – poszukujesz intuicyjnych rozwiązań, które Ci to zapewnią. Obsługa systemu alarmowego VERSA lub INTEGRA może być jeszcze szybsza i bardziej komfortowa, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Manipulatory dotykowe – INT-TSI (system INTEGRA) oraz INT-TSH (7”) lub INT-TSG (4,3”) – to doskonały wybór. Wszystkie posiadają szklany, odporny na zarysowania ekran pojemnościowy, który zapewnia płynne działanie i błyskawiczną reakcję na dotyk. Intuicyjny interfejs graficzny czyni korzystanie z urządzeń nie tylko łatwym, lecz również przyjemnym. Zastosowanie interaktywnych widżetów sprawia, że za pomocą zaledwie jednego dotknięcia możesz sterować m.in. czuwaniem alarmu, oświetleniem, klimatyzacją, a nawet zraszaczami w ogrodzie. Dodatkowo, INT-TSI oferuje możliwość spersonalizowania menu, co jeszcze bardziej ułatwi obsługę – np. osobom starszym, które nie nawykły do korzystania z urządzeń bardziej zaawansowanych technologicznie.

Elegancki design obudowy wszystkich modeli oraz jej dostępność w trzech wariantach kolorystycznych sprawia, z łatwością wkomponujesz wybrany manipulator w dowolny wystrój wnętrza. Dodatkowym atutem jest funkcja foto ramki – wystarczy wgrać kilka ulubionych zdjęć, które będą wyświetlane jako pokaz slajdów na ekranie urządzenia w czasie, gdy nie będzie ono używane.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE