Nowoczesne czujki ruchu – ważne elementy systemu bezpieczeństwa

2020-02-01 8:02 Materiał partnerski
Czujki ruchu Satel Slim Line
Autor: SATEL

Czy skuteczność detekcji ruchu w ramach systemu alarmowego może iść w parze z atrakcyjnym wyglądem urządzeń? Odpowiedzią na to pytanie jest seria czujek ruchu SLIM LINE od SATEL. Co jeszcze je wyróżnia? Jak wyglądają? Co potrafią?

Już na pierwszy rzut oka widać, że seria SLIM LINE wyróżnia się na tle pozostałych czujek ruchu dostępnych w ofercie SATEL. W pierwszej kolejności dostrzeżemy, że urządzenia tworzące nową serię są identyczne. Każde z nich zostało zamknięte w dokładnie takiej samej, smukłej obudowie o eleganckim designie. Wizualna spójność czujek zamontowanych w różnych miejscach budynku dodatkowo zwiększa atrakcyjność całej instalacji. Oprócz kwestii estetyki, taka jednolitość urządzeń stanowi atut również pod względem bezpieczeństwa, ponieważ utrudnia intruzowi rozpoznanie konkretnego modelu. Inną atrakcyjną cechą, która czyni prezencję urządzeń przyjemną dla oka i pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do Twoich preferencji, jest możliwość wyboru koloru świecenia wskaźnika LED – w modelach LUNA i PRO dostępnych jest ich aż siedem.

Satel - SLIM LINE
Autor: SATEL

Cechą wspólną czujek SLIM LINE jest nie tylko ich wygląd. Wszystkie urządzenia serii charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz skutecznością, osiągniętymi dzięki wykorzystaniu do ich produkcji komponentów wysokiej jakości. Każda czujka przechodzi pełen test funkcjonalny zanim trafi do sprzedaży i posiada odpowiednie certyfikaty. Czujki SLIM LINE pracują niezwykle efektywnie, co jest zasługą m.in. zastosowania nowoczesnej soczewki, zaprojektowanej i wyprodukowanej w Japonii specjalnie dla tej linii czujek. Nowy algorytm detekcji ruchu i mechanizm kompensacji temperatury znacznie minimalizują ilość przypadków wystąpienia niepożądanych alarmów.

Urządzenia łączy również fakt, że ich montaż jest niezwykle prosty. Dlaczego? Aby instalator miał maksymalnie ułatwione zadanie, specjaliści z firmy SATEL wprowadzili szereg rozwiązań usprawniających i przyspieszających montaż oraz konfigurację – m.in. nowy mechanizm zamykający obudowę, wbudowane rezystory parametryczne czy rozłączalną listwę zaciskową, a także możliwość zmiany ustawień czujki za pomocą pilota. Dzięki temu Twój system alarmowy będzie gotowy do pracy jeszcze szybciej!

Tym, co odróżnia urządzenia od siebie, są oferowane przez nie funkcje dodatkowe.

Poszczególne modele oferują wiele możliwości:

Czujki ruchu Satel Slim Line
Autor: SATEL

Detekcja w trudnych warunkach

W niektórych pomieszczeniach Twojego domu występują ruchy powietrza (np. przeciągi), lub posiadasz w nich urządzenia mogące generować gwałtowne zmiany temperatury (np. piec lub grzejnik)? W takich sytuacjach, zamiast czujek PIR, należy zdecydować się na montaż modeli DUAL. Zastosowano w nich dwie technologie detekcji, dzięki czemu zareagują nie tylko na ciepło emitowane przez obiekt (tak, jak w przypadku urządzeń PIR). Aby został wykryty, obiekt musi się również poruszać – dopiero gdy oba warunki zostaną spełnione, informacja o potencjalnym zagrożeniu zostanie przekazana do centrali. Pozwala to wyeliminować ryzyko niepożądanych alarmów. Czujki dualne doskonale sprawdzą się np. w salonie z kominkiem, w kotłowni, w przedsionku, czy też w garażu.

Z myślą o zwierzętach

Rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów są czujki z funkcją PET. Charakteryzuje je to, że podczas czuwania systemu mogą ignorować obiekty o masie ciała do 20 kg, nie wywołując alarmu.Dzięki temu Twój pupil swobodnie korzysta ze wszystkich pomieszczeń, a Ty nie musisz się martwić o to, że np. przestraszy się głośnej sygnalizacji, gdyby, w przypadku podstawowych czujek, przypadkowo przyczynił się do jej uruchomienia.

Czujki ruchu Satel Slim Line
Autor: SATEL

Świet(l)nykomfort dla twoich najbliższych

Modele LUNA wyróżniają się tym, że mogą pełnić funkcję dodatkowego źródła światła. Posiadają zestaw białych diod LED, załączanych zdalnie lub w reakcji na wykryty ruch. Z powodzeniem znajdą zastosowanie np. w korytarzach, czy innych miejscach, gdzie do przemieszczania się nie jest wymagane główne oświetlenie. Zwiększą w ten sposób bezpieczeństwo w czasie nocnych wędrówek domowników – np. do kuchni, czy łazienki – nie rażąc ich przy tym w oczy, ponieważ emitowane światło jest łagodne. Funkcja przyda się również w sytuacjach, gdy wchodzisz do ciemnego przedsionka trzymając oburącz zakupy. Warto dodać również, że SLIM-PIR-LUNA otrzymała wyróżnienie w kategorii „Nowoczesne technologie” konkursu Dobry Design 2020.

Czujki ruchu Satel Slim Line
Autor: SATEL

Do zadań specjalnych

Oprócz wymienionych powyżej urządzeń, seria SLIM LINE obejmuje również modele PRO, które można zastosować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ścisła ochrona na jeszcze wyższym poziomie. Czujki SLIM-PIR-PRO oraz SLIM-DUAL-PRO spełniają wymogi Grade 3 normy EN 50131 (podczas, gdy pozostałe modele SLIM LINE – Grade 2). Dzięki temu mogą być stosowane m.in. w obiektach o podwyższonym ryzyku oraz w budynkach infrastruktury krytycznej.

Tym, co wyróżnia modele PRO (a także wspomniane już modele LUNA), jest zintegrowane uchylne zwierciadło umożliwiające ochronę obszaru znajdującego się bezpośrednio pod czujką – tzw. strefy podejścia. W momencie, gdy strefa ta jest aktywna, osoba stojąca pod urządzeniem nadal znajduje się w polu detekcji. Potencjalny intruz nie ma wówczas możliwości ukrycia się w „martwym polu” i zostaje wykryty jeszcze zanim przystąpi np. do próby zasłonięcia lub uszkodzenia czujki.

Satel - czujki
Autor: SATEL

Inteligentny i bezpieczny dom

Oprócz wymienionych funkcji, wszystkie urządzenia z rodziny SLIM LINE mogą brać udział w realizowaniu podstawowej automatyki budynkowej. Otwiera to przez Tobą jeszcze więcej możliwości wykorzystania opcji oferowanych przez system – szczególnie jeśli bazuje on na zaawansowanej centrali serii INTEGRA. To właśnie ona pełni główną rolę w zarządzaniu poszczególnymi procesami, pozyskując informacje rejestrowane przez czujki i wydając na ich podstawie odpowiednie polecenia konkretnym instalacjom. W ten sposób możesz sterować m.in. ogrzewaniem czy oświetleniem, które mogą zostać uruchomione np. po wykryciu Twojej obecności w danym pomieszczeniu lub strefie. Wracasz do domu mając akurat zajęte obie ręce? Światło w korytarzu włączy się samoczynnie, gdy tylko znajdziesz się w polu detekcji czujek ruchu – jeśli nie posiadasz w tym miejscu wspomnianych już modeli LUNA, system uruchomi górne oświetlenie. Możesz także zaprogramować system tak, aby przełączał ogrzewanie w oszczędny tryb ECO tam, gdzie przez długi czas nie wykryje ruchu.

Wykorzystując w podwójnej roli urządzenia będące elementami systemu alarmowego nie tylko unikniesz kosztów związanych z montażem dodatkowych rozwiązań. Zyskasz inteligentną instalację (łączącą w sobie funkcje z zakresu bezpieczeństwa i automatyki), której pracą możesz wygodnie zarządzać przy użyciu jednego urządzenia: manipulatora (np. dotykowego modelu INT-TSI), pilota (np. APT-200), czy aplikacji (np. INTEGRA CONTROL). Automatyczne sterowanie instalacjami to zauważalne oszczędności energii, które wpłyną pozytywnie na domowy budżet. Co więcej, centralę alarmową INTEGRA możesz zintegrować z systemem zaawansowanej automatyki domowej w międzynarodowym standardzie KNX. Zyskasz wówczas jeszcze więcej możliwości, w tym precyzyjne sterowanie poszczególnymi instalacjami, co pozwoli Ci jeszcze lepiej dostosować je do potrzeb domowników.

Satel - czujki
Autor: SATEL
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE