INTEGRA – system alarmowy i automatyka w domu jednorodzinnym

2022-05-02 7:18 Materiał sponsorowany
Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Im większy dom, im lepiej zagospodarowana przestrzeń wokół niego, im dalej od innych zabudowań – tym większe ryzyko, że nasza posesja stanie się obiektem obserwacji włamywaczy. Przedstawiamy propozycję konfiguracji systemu alarmowego INTEGRA dla domu jednorodzinnego z ogrodem.

Najpierw ogrodzenie – ochrona obwodu terenu

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Czas może być naszym największym wrogiem lub sojusznikiem, dlatego reakcja na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, zdrowiu, a nawet życiu powinna być szybka. Informację o wtargnięciu na teren naszej posesji powinniśmy zatem otrzymać zanim intruz znajdzie się w pobliżu domu – najlepiej wraz z przekroczeniem ogrodzenia. Jednym z najważniejszych - w tym obszarze ochrony - elementów systemu alarmowego INTEGRA będą czujki ochrony obwodowej, np. kurtynowe lub aktywne bariery podczerwieni. Istnieje szansa, że naruszenie w tej pierwszej, frontowej strefie nadzoru skutecznie spłoszy włamywacza – wyjący sygnalizator (zwracający uwagę otoczenia)znacząco skrócił właśnie jego czas na działanie lub w pełni odwiódł go od dalszych prób przedostania się do wnętrza domu.

Czujki ruchu w ogrodzie – ochrona terenu

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel Czujka OPAL dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej (OPAL) i szarej (OPAL GY)

Ochronę obszaru wokół domu zapewnią odporne na warunki atmosferyczne zewnętrzne czujki ruchu. To również rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mają możliwości lub nie chcą montować czujek ochrony obwodowej terenu. Zewnętrzne czujki ruchu można zamontować na elewacji domu, a jeżeli pole ich detekcji ogranicza np. rynna – wybierajmy modele, które posiadają specjalne uchwyty, które mogą odsunąć urządzenie na kilkanaście centymetrów. Planując rozkład czujek pamiętajmy, by uwzględnić wszystkie potencjalne, martwe punkty, które mogą stanowić dla nieproszonych gości ścieżkę podejścia pod budynek. Tworzą je m.in. budynki gospodarcze czy wysoka roślinność.

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel Pracę czujek ruchu z wbudowanym czujnikiem zmierzchu, takich jak OPAL Plus, możemy wykorzystać do zautomatyzowania działania oświetlenia ogrodowego

Drzwi i okna pod kontrolą – ochrona obwodu domu

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Ogrodzenie zabezpieczone czujkami ochrony obwodowej, a wokół domu umieściliśmy dodatkowo zewnętrzne czujki ruchu. Jakie inne urządzenia możemy włączyć do systemu alarmowego, by zapobiec przedostaniu się włamywacza do budynku? Drzwi i okna to kolejny element posesji, który warto zabezpieczyć – a to uda się najlepiej z czujkami magnetycznymi. Niektóre modele wykrywają wstrząsy i drgania towarzyszące już samym próbom siłowego sforsowania drzwi i okna. Jeśli potrzebujemy zabezpieczyć okno dwuskrzydłowe najlepiej wykorzystać do tego czujkę magnetyczną dwukanałową.

Czujka magnetyczna to nie jedyne urządzenie, które zabezpieczy przeszklone powierzchnie – o zbiciu szyby poinformuje nas czujka reagująca na towarzyszący temu zdarzeniu charakterystyczny dźwięk.

Czujki ruchu dopasowane do charakterystyki pomieszczenia – ochrona wnętrza domu

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel Jednolity wygląd wszystkich czujek z serii SLIM LINE sprawia, że instalacja dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu. Oferują one możliwość wyboru świecenia wskaźnika LED (4 lub 7 barw w zależności od modelu)

Za wewnętrzną ochronę domu przed włamaniem odpowiadają przede wszystkim czujki ruchu - PIR lub dualne. Wybór między nimi powinniśmy uzależnić od tego, czy w nadzorowanych pomieszczeniach występują nagłe zmiany temperatury. Dualne czujki ruchu najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których występują dodatkowe źródła ciepła, np. w wyposażonych w kominek, źródła wentylacji czy klimatyzacji oraz wszędzie tam gdzie są niekontrolowane ruchy powietrza – np. w przedsionku. Podwójny tor detekcji w takich pomieszczeniach zapobiegnie fałszywym alarmom.

Niektóre czujki ruchu posiadają dodatkowe, ciekawe funkcje. Mogą być one dodatkowym źródłem światła, jeśli są wyposażone w diody LED (np. na wypadek braku zasilania lub po prostu jako subtelne, wieczorne oświetlenie w ciągach komunikacyjnych). Pewne modele są również odporne na ruch zwierząt, dzięki czemu mogą nadzorować pomieszczenie, w którym przebywa np. niewielki pies, nie wywołując przy tym niepożądanych alarmów.

Włamanie to nie jedyne niebezpieczeństwo – ochrona dodatkowa

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Włamanie to nie jedyne niebezpieczeństwo, które czyha na nasze domostwa. Pozostaje jeszcze kwestia zdarzeń losowych, które są o tyle groźne, że mogą zaważyć na życiu lub zdrowiu domowników. Pożaru, wycieku gazu czy zalania w większości przypadków nie da się przewidzieć, dlatego w systemie alarmowym, poza czujkami antywłamaniowymi, powinny znaleźć się elementy ochrony dodatkowej. Nazywamy nimi urządzenia takie jak czujka ciepła i dymu, tlenku węgla (czadu), gazu ziemnego (metanu), gazu LPG (propan-butanu), gazów usypiających (np. oparów chloroformu) czy zalania. Urządzenia te powiadomią o pierwszych znamionach zagrożenia oraz przekażą informację do centrali, która odpowiednio skonfigurowana rozpocznie działania zapobiegające stratom. Jak to może wyglądać? Tu do akcji wkracza automatyka.

Automatyka w ramach systemu alarmowego INTEGRA

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Automatyka znajdzie swoje zastosowanie m.in. w odpowiednim sterowaniu domowymi instalacjami w przypadku wykrycia pierwszych symptomów pożaru (odcinając dopływ prądu i gazu), wycieku gazu (wymuszając wentylację) czy zalania (zakręcając zawór wody), a także w symulowaniu obecności (np. za pomocą scen świetlnych). Polecenia możemy wydawać systemowi samodzielnie za pomocą aplikacji mobilnej lub manipulatora, jednak kluczową funkcją automatyki jest fakt, że to wszystko może dziać się samoistnie bez naszej każdorazowej ingerencji. System podejmuje bowiem działania według ustalonych funkcji logicznych (np. światło włączające się w danym pomieszczeniu po wykryciu w nim ruchu przez czujkę), jak i zgodnie z harmonogramami (o określonej godzinie danego dnia).

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel

Prosta i wygodna obsługa systemu alarmowego

Instalacja SATEL INTEGRA
Autor: Satel Za pomocą manipulatora INT-TSH2 i aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL możemy wygodnie sterować automatyką. Aplikacja umożliwia również podgląd obrazu z kamer oraz przypisanie danemu obrazowi konkretnych poleceń

System alarmowy powinien wyróżniać się nie tylko bogatą funkcjonalnością. Równie ważna jest wygoda jego codziennej obsługi. Przejrzysty dostęp do nawet najbardziej zaawansowanych funkcji systemu INTEGRA zapewniają nowoczesne manipulatory z ekranem dotykowym, których interfejs przypomina ten stosowany w smartfonach, jak i dedykowana aplikacja mobilna, INTEGRA CONTROL. Dzięki aplikacji dostęp do informacji o stanie systemu i zarządzania nim mamy z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy.

Ostateczny wybór jest kwestią Twoich potrzeb

To, jaki model centrali zdecydujesz się zainstalować w swoim domu, ostatecznie zależy od charakterystyki budynku i Twoich potrzeb – aktualnych i przyszłych. Dostępne na rynku urządzenia różnią się ze względu na sposób instalacji (przewodowe lub bezprzewodowe), sposób obsługi, funkcjonalność, a także wersję kolorystyczną. Z pomocą wykwalifikowanego instalatora z pewnością dobierzecie takie urządzenia, które stworzą perfekcyjny system alarmowy i automatyki dla Twojego domu.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE