Czy pamiętasz o cyklicznym przeglądzie Twojego systemu alarmowego?

2019-10-01 14:46 MATERIAŁ PARTNERSKI | Satel
System alarmowy  - SATEL
Autor: Shutterstock

System alarmowy to instalacja, którą powinna cechować najwyższa skuteczność oraz pewność działania. Spoczywa na nim bowiem ogromna odpowiedzialność – musi odpowiednio zareagować na sytuację, gdy zagrożone będzie mienie, a nawet zdrowie czy życie domowników. Chcąc mieć absolutną pewność, że Twój dom jest chroniony przez niezawodne urządzenia, należy dbać m.in. o utrzymanie ich jak najlepszego stanu technicznego.

Chcąc zachować system alarmowy jak najdłużej w doskonałym stanie, pamiętaj o przeprowadzaniu okresowych przeglądów, które polegają m.in. na serwisowaniu (konserwacji) systemu alarmowego,  ewentualnym czyszczeniu oraz regulacji poszczególnych elementów instalacji, a także, o ile to konieczne, wymianie baterii w urządzeniach bezprzewodowych. Celem tego zadania jest m.in. sprawdzenie, czy wszystkie elementy systemu działają poprawnie. Dbanie o regularne przeglądy nie tylko pozwala zapobiec ewentualnym usterkom i awariom, które mogłyby pojawić się w przyszłości – jest on również wymogiem koniecznym większości firm ubezpieczeniowych.

Dlaczego warto dbać o regularne przeglądy?

Już na etapie montażu systemu alarmowego, Twój instalator zaproponuje Ci podpisanie umowy konserwacyjnej, która m.in. umożliwi utrzymanie gwarancji na instalację. Zlecanie konserwacji fachowcowi, niesie za sobą wiele zalet – powierzasz to zadanie komuś, kto nie tylko posiada duży zasób wiedzy m.in. o urządzeniach danego producenta, a także ma dostęp do części zamiennych i sprzętu diagnostycznego – jeśli zaś jest to ta sama osoba, która zamontowała system w Twoim domu, dobrze zna Twoją instalację i pełną „historię” jej powstawania. Na wypadek ewentualnej niedostępności Twojego instalatora, warto pamiętać o bieżącym aktualizowaniu książki serwisowej. Zawarte w niej wpisy będą stanowiły cenne źródło informacji np. dla innej firmy, której w zastępstwie zlecisz przegląd systemu. Dzięki niej fachowiec będzie mógł dowiedzieć się, jakie prace zostały ostatnio przeprowadzone oraz co zaplanowano na kolejną wizytę. Wpisy w książce serwisowej są również istotne z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej.

Podczas przeglądu kompetentny fachowiec nie tylko sprawdzi poprawność działania krytycznych, z punktu widzenia niezawodności, elementów systemu. Zareaguje również z wyprzedzeniem nawet na najwcześniejsze objawy sytuacji wymagających interwencji (np. poinformuje o konieczności wymiany akumulatora, gdy ten zaczyna przejawiać pierwsze symptomy słabnącej wydajności – a nie dopiero wtedy, gdy ulegnie awarii). Jak powszechnie wiadomo, „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – koszt odpowiedniej konserwacji jest nieporównywalnie mniejszy, niż straty, jakie mógłbyś ponieść w wyniku wystąpienia awarii lub jakiejkolwiek nieprawidłowości w działaniu urządzeń. Wyobraź sobie, że śpisz spokojnie w swoim łóżku, gdy dochodzi do włamania, a czujki magnetyczne i ruchu, które nie były serwisowane od dłuższego czasu, zwyczajnie nie reagują na działania intruza. Ten niezwykle obrazowy przykład powinien uświadomić Ci, jakie to istotne.

System alarmowy  - SATEL
Autor: Shutterstock

Kompleksowy przegląd - krok po kroku

Czynności serwisowe powinny być kompleksowe i obejmować wszystkie elementy systemu alarmowego. Najważniejszymi punktami na liście zadań fachowca dokonującego przeglądu, są przede wszystkim: przeprowadzenie testu skuteczności działania urządzeń (m.in. pod kątem ewentualnej zmiany ustawienia mebli, która mogła wpłynąć na dokładność detekcji), sprawdzenie kwestii zasilania, właściwego wykrywania oraz sygnalizacji niebezpieczeństwa, czy odpowiedniej komunikacji m.in. z agencją ochrony. 

CZUJKI

W pomieszczeniach najczęściej stosuje się czujki ruchu PIR,  wyposażone w specjalne układy optyczne niezbędne do ich prawidłowej pracy. Zabrudzenie soczewki czujki (np. w wyniku zachlapania farbą w trakcie remontu) może zauważalnie wpłynąć na precyzję detekcji. Zdarza się również, że we wnętrzu czujki, zwłaszcza jeżeli pozostawione zostały duże szczeliny przy otworach montażowych, mogą np. zagnieździć się pająki lub inne owady. Dlatego w trakcie przeglądu, instalator otworzy obudowy i dokładnie wyczyści czujki od środka, po czym zweryfikuje działanie urządzeń.

Fachowiec sprawdzi też poprawność działania m.in. czujek kontaktronowych, wykrywających otwarcie drzwi i okien. Umożliwi to wykrycie, czy któryś element np. nie obluzował się w wyniku intensywnej eksploatacji. Zapobiegnie w ten sposób sytuacji, gdy jedna z części urządzenia zmieni położenie, czy wręcz się oderwie, co może zdecydowanie pogorszyć efektywność działania urządzenia.

W przypadku czujek akustycznych, specjalista posłuży się testerem, który emituje dźwięk symulujący rozbijanie szkła. Dzięki tej proste metodzie sprawdzi, czy detektor zareaguje właściwie, gdy okno zostanie stłuczone przez intruza.

Ponadto, odpowiednimi testerami, sprawdzi również m.in. czułość urządzeń ochrony dodatkowej, reagujących np. na ulatniający się gaz.

Czujki Satel
Autor: SATEL

ZASILANIE

O ile w przypadku urządzeń bezprzewodowych wystarczy wymiana baterii (gdy jest taka potrzeba), tak w tradycyjnych systemach przewodowych sprawa jest bardziej złożona. W klasycznej instalacji występuje zasilanie podstawowe (sieciowe) oraz awaryjne (akumulator) – w sytuacji zaniku zasilania podstawowego system powinien automatycznie przełączyć się na zasilanie awaryjne, którego źródło powinno być w stanie dostarczać energię przez dłuższy czas – co najmniej kilkanaście godzin – np. w przypadku awarii sieci energetycznej po nocnej wichurze. Z tego powodu, niezwykle istotne w czasie konserwacji jest sprawdzenie stanu akumulatora, oraz, w razie potrzeby, wymiana tego elementu na nowy.

Zasilanie Satel
Autor: SATEL

SYGNALIZACJA

Okresowe prace serwisowe powinny obejmować także weryfikację poprawności działania sygnalizatorów systemu alarmowego. Fachowiec sprawdzi działanie zarówno sygnalizacji akustycznej, jak i optycznej (w zależności od tego, jaki model urządzenia posiadasz) . Dokona również przeglądu układu przeciwsabotażowego – szczególnie w przypadku, gdy urządzenia znajdują się w miejscu o łatwej dostępności. Innym czynnikiem, na który specjalista zwróci uwagę, będzie stan urządzeń – w szczególności, czy nie wystąpiły objawy korozji spowodowanej bezpośrednim narażeniem na warunki atmosferyczne.

Sygnalizatory Satel
Autor: SATEL

KOMUNIKACJA

Systemy alarmowe wykorzystują moduły komunikacyjne do przekazywania informacji o zagrożeniu. Niezależnie od sposobu łączności, należy dokładnie sprawdzić czy powiadomienia są poprawnie przesyłane do wskazanych użytkowników (Ciebie oraz wyznaczonych osób, np. sąsiada), czy instytucji (biura ochrony) i w razie konieczności zaktualizuje treść powiadomień, przypisanie ich do typów zdarzeń oraz numery telefonów. W przypadku urządzeń bezprzewodowych, fachowiec sprawdzi poziom oraz jakość sygnału radiowego.

Warto mieć świadomość, jak ważne jest zadbanie o regularne wykonywanie okresowych przeglądów systemu alarmowego. Zaleca się przeprowadzanie tych czynności co najmniej raz w roku, najlepiej o stałej porze, np. przed wakacjami, aby łatwiej było zapamiętać, że nadchodzi czas serwisu. Co więcej, przeprowadzanie prac przed wyjazdem na urlop pozwoli Ci zyskać dodatkowy spokój dzięki pewności, że Twój system alarmowy został dokładnie sprawdzony i działa tak, jak powinien.

Bezpiecznie, komfortowo i… ekonomicznie
System alarmowy  - SATEL

Autor: SATEL

Jak połączyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu w Twoim domu – w ekonomiczny sposób? Wystarczy, że zdecydujesz się na system alarmowy bazujący na nowoczesnej centrali np. z rodziny INTEGRA, VERSA lub PERFECTA – wybór zależy od wielkości budynku oraz zakresu funkcji, jakie gotowa instalacja ma realizować. Jej kluczową rolą jest oczywiście detekcja obecności intruza, czy też zdarzenia losowego (m.in. pożaru, czy zalania). To jednak nie wszystko! Urządzenia działające w ramach systemu alarmowego można bowiem wykorzystać w podwójnej roli – nie tylko do wykrywania zagrożeń, lecz także do realizowania podstawowej automatyki domowej. Dzięki temu, mogą one brać udział w sterowaniu m.in. oświetleniem, klimatyzacją, roletami zewnętrznymi itd. Zastosowanie w tym celu jednego systemu zintegrowanych urządzeń jest nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ pozwala uniknąć m.in. kosztów dodatkowych instalacji. Umożliwia także sterowanie wszystkimi funkcjami za pomocą wybranego urządzenia – lokalnie z użyciem np. manipulatora dotykowego INT-TSI, lub zdalnie, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej (w zależności od centrali – INTEGRA CONTROL, VERSA CONTROL, PERFECTA CONTROL).

 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE