Montaż instalacji fotowoltaicznej – zaufaj profesjonalistom

2021-04-29 11:23 Materiał sponsorowany Radosław Błoński
Montaż instalacji fotowoltaicznej SunSol
Autor: SunSol

Jeżeli obecnie jesteś na etapie podejmowania decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej, kluczowe jest abyś oprócz samych komponentów systemu zwrócił uwagę na ekipę montażową. Okazuje się bowiem, że wiele przyczyn awarii systemów fotowoltaicznych leży nie po stronie wadliwych urządzeń, lecz wynika z błędu ludzkiego. Takie błędy często są popełniane pod wpływem presji czasu oraz cięcia kosztów poprzez stosowanie zamiennych części montażowych o krótszej trwałości. Dowiedz się, jak wybrać dobrą firmę montującą instalacje fotowoltaiczną.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu fotowoltaiki

Istnieje kilka podstawowych, najczęściej popełnianych błędów podczas montażu systemu. Wszystkie one mogą wpływać na obniżenie wydajności jego pracy. Przyjrzyjmy się nim.

  • Nieprawidłowe mocowanie haków montażowych

Haki montażowe to jedne z podstawowych elementów konstrukcyjnych odpowiadających za utrzymanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Jeżeli zostaną źle zamontowane, a następnie obciążone masą modułów, mogą przyczynić się do pęknięcia dachówki. Dalsze wydarzenia są do przewidzenia. Twój dach zacznie przeciekać, a późno zauważona usterka może kosztować dużo nerwów i pieniędzy. Przy systemach montażowych na blachodachówkę, w których używane są szpile ze specjalnymi uszczelkami, instalator powinien uważać, by wkręcać szpilę w odpowiedni sposób, tak by uszczelka rzeczywiście prawidłowo zabezpieczyła wydrążony otwór. Jeżeli tego nie dopilnuje, czeka cię podobna sytuacja jak w przypadku pękniętej dachówki.

Dom zeroenergetyczny SunSol
Autor: SunSol
  • Uszkodzenie przewodu

Chodzi zarówno o przewody spoczywające na połaci dachowej, jak i te wędrujące po elewacji do inwertera. Jeżeli instalator nie zabezpieczy przewodu w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli np. w miejscu zgięcia na krokwi, z biegiem czasu przewód ulegnie uszkodzeniu. To z kolei w najlepszym przypadku spowoduje wyłączenie się systemu. Najgorszym możliwym scenariuszem jest pożar instalacji. Przewody pod pokryciem dachowym powinny być prowadzone w peszlu, który ochroni je przed ostrymi powierzchniami konstrukcji dachowej oraz zabezpieczy przed gryzoniami. Instalatorzy, którzy nie stosują zabezpieczeń przewodów, najczęściej chcą oszczędzić czas i kilka złotych na usłudze.

  • Nieprawidłowe rozplanowanie punktów podparcia instalacji        

Jeżeli szyna montażowa zostanie zainstalowana na niewystarczającej liczbie punktów podparcia, cała instalacja ugnie się. Będzie to wyglądać nieestetycznie oraz obniży wydajność twojej instalacji. W przypadku awarii modułu i wykrycia przez producenta błędu polegającego na niewłaściwym doborze punktów podparcia, możesz mieć problem aby twoja reklamacja została uznana.

  • Błędny montaż falownika     

Każdy falownik posiada instrukcje montażu, która m.in. określa odstępy, jakie powinny być zachowane od każdej krawędzi falownika, tak by możliwe było jego prawidłowe chłodzenie. Częstym błędem popełnianym przez instalatorów jest niezachowanie odpowiednich odległości podczas montażu urządzenia. W przypadku jego awarii i reklamacji, może Cię czekać podobna sytuacja jak w przypadku paneli; producent będzie miał podstawę do tego, aby nie przyjąć twojej reklamacji, a firma monterska prawdopodobnie umyje ręce.

Gdzie szukać profesjonalistów do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Wiesz już, jakie podstawowe błędy popełniają niedoświadczeni instalatorzy podczas montowania systemu. Teraz podpowiemy, co wyróżnia profesjonalistów.

  • Zapytaj sąsiadów

Pierwszym źródłem informacji niech będą twoi najbliżsi. Obejrzyj ich instalacje, zapytaj o pracę ekipy montażowej, zwróć uwagę, w jaki sposób został zamontowany inwerter. Jeżeli usłyszysz pozytywne opinie oraz sam stwierdzisz, że wykonano dobrą pracę, zapytaj ich o numer do doradcy energetycznego. Dowiedz się, jak wyglądała obsługa przed sprzedażą oraz czy firma instalacyjna pomoże ci  w wypełnianiu niezbędnych dokumentów do zakładu energetycznego czy uzyskania dotacji.

  • Zapoznaj się certyfikatami firmy

Zapytaj doradcę energetycznego czy jego firma jest certyfikowanym instalatorem marek, które oferuje. Instalatorzy, którzy chcą uzyskać certyfikaty, muszą brać czynny udział w szkoleniach technicznych i praktycznych, mieć dużą wiedzę teoretyczna oraz doświadczenie w montowaniu poszczególnych urządzeń. Niekiedy certyfikat wydany przez producenta danego urządzenia powoduje, że w przypadku jego awarii jesteś zwolniony ze wszystkich opłat serwisowych związanych z wymianą urządzenia na nowe! Takie rozwiązania praktykują SolarEdge, Fronius, SunPower czy REC, który stworzył dedykowany program REC Certified Solar Professional. Firma SunSol, jako oficjalny partner wszystkich wyżej wymienionych producentów, zapewnia swoim inwestorom bezpłatną obsługę serwisową w przypadku mało prawdopodobnej awarii urządzenia.

  • Przeczytaj opinie w Internecie

Po wykonaniu instalacji cześć inwestorów chętnie zamieszcza opinie na temat prac montażowych w Internecie. Poświęć chwilę, by je prześledzić i dowiedzieć się, jak przebiegała obsługa. Poszukaj również materiałów edukacyjnych od firmy, z którą chciałbyś współpracować. Każdy profesjonalny instalator prezentuje w sieci filmy edukacyjne, które mają za zadanie przedstawić inwestorowi podstawową wiedzę z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznej. SunSol na swoim kanale YouTube zamieszcza nagrania opisujące podstawowe aspekty związane z montażem instalacji na różnego rodzaju poszyciach dachowych oraz z prezentacjami ukończonych instalacji na komponentach najwyższej jakości.

  • Wybieraj rozsądnie

Wybór ekipy montażowej dla wielu czytelników będzie jednorazowym wydarzeniem, od którego będzie zależeć bezawaryjność systemu przez kolejne dziesięciolecia. Zanim dokonasz wyboru, porównaj kilka firm, zapoznaj się z dokumentacją potwierdzającą kwalifikacje ekipy oraz zweryfikuj opinie o niej w Internecie. Pamiętaj, że wybór profesjonalnej ekipy pozwoli zminimalizować ryzyko awarii twojej instalacji w przyszłości.

Akcja DOM ZEROENERGETYCZNY

Chcesz obniżyć rachunki? Zastanawiasz się, jak ekologicznie - i ekonomicznie - zaplanować instalacje w nowym domu? Planujesz zainwestować w fotowoltaikę lub pompę ciepła? Jeśli tak, koniecznie wejdź na stronę akcji DOM ZEROENERGETYCZNY, gdzie zebraliśmy wszystkie ważne informacje dotyczące tych zagadnień. Znajdź odpowiedzi na nurtujące pytania, poznaj porady ekspertów i poszerz swoją wiedzę, by oszczędzić pieniądze.

Ekspert
Dom zeroenergetyczny SunSol
Inż. Radosław Błoński, doradca energetyczny SunSol; r.blonski@sunsol.pl tel: 533 747 763
Magazyny energii SunSol

Interesuje Cię pełna niezależność i posiadanie domowego magazynu energii? Skontaktuj się z doświadczonym doradcą firmy SunSol, który dobierze system do Twoich potrzeb i odpowie na wszystkie pytania.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE