Magazyny energii. Niezawodne źródło energii dla Twojego domu

2021-05-19 6:57 Materiał sponsorowany
Magazyny energii Foton Technik
Autor: Adobestock

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki, zaczyna pojawiać się coraz więcej pytań o możliwość przechowywania energii. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Służą do tego domowe magazyny energii. Chcesz wiedzieć, jakie są korzyści tego rozwiązania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto stać się niezależnym energetycznie.

Konsumenci coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii – według ekspertów z Instytutu Energetyki Odnawialnej, mikroinstalacje fotowoltaiczne obejmują aż 75% całkowitej mocy zainstalowanej w sektorze energetyki słonecznej w Polsce. Ich popularność nie dziwi. Dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną możemy znacznie zmniejszyć wysokość rachunków oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Jak najlepiej wykorzystać pozyskaną w ekologiczny sposób energię? I co zrobić, by zminimalizować jej marnowanie lub odsprzedaż do sieci? 

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem, które służy do gromadzenia nadwyżek prądu, wytworzonego w ciągu dnia, który można następnie wykorzystać w sytuacjach zwiększonego zużycia energii, np. późnym wieczorem czy w pochmurne dni (często określa się to jako „odłożenie konsumpcji energii elektrycznej w czasie”). Nadmiar energii w tym przypadku nie musi być przekazywany do zewnętrznej sieci energetycznej, co jest szczególnie istotne w miejscach narażonych na częste przerwy w zasilaniu, przeciążenia sieciowe oraz inne niespodziewane wydarzenia. 

Jak działa magazyn energii?

Wbrew pozorom, magazyn energii działa w niezwykle prosty sposób – wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna zostaje przesyłana do akumulatorów, które przechowują ją w postaci substancji chemicznej, która po przekształceniu jest ponownie oddawana w formie energii elektrycznej. Najważniejszą rolę w całym procesie odgrywają  baterie. Najnowocześniejsze magazyny energii korzystają z ogniw litowo-jonowych, występujących w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych. To akumulatory znane z trwałości (nawet 20 lat!) i możliwości wielokrotnego ładowania i rozładowywania bez utraty mocy. Na rynku można znaleźć produkty o szerokiej pojemności – od 3 do 10 kWh – co pozwala dopasować optymalną moc do potrzeb własnego gospodarstwa domowego.

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Dobrze dobrany magazyn energii pozwala na maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, bez konieczności oddawania jej nadwyżek do sieci. Dzięki temu zyskuje się niezależność energetyczną, co jest szczególnie ważne w chwilach większego zapotrzebowania na energię. Dla wielu osób magazyny mogą być ratunkiem w przypadku częstych awarii, przerw i przeciążeń u dystrybutora energii, doskonale sprawdzają się również w miejscach bez dostępu do prądu, jak łodzie czy domki letniskowe. Nie można zapominać również o oszczędnościach finansowych i większej dbałości o ekologię, dzięki którym magazyn energii staje się produktem o wielkiej wartości rynkowej. Szybko rosnące ceny prądu stają się coraz większą częścią domowego budżetu: dzięki instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii możemy znacznie zaoszczędzić oraz zapewnić sobie energetyczne bezpieczeństwo. Ponadto, zgodnie z zapowiedziami NFOŚiGW, magazyny energii będą objęte dofinansowaniem w ramach kolejnej edycji programu “Mój Prąd”, co ułatwi sprawne opłacenie inwestycji.

Magazyny energii Foton Technik
Autor: FOTON Technik Bateria oraz inwerter hybrydowy to główne elementy magazynu energii

Magazyn energii od FOTON Technik

Dobrze dobrany magazyn energii to stałe zasilanie awaryjne, które zapewnia wysoki komfort i poczucie bezpieczeństwa. W naszej ofercie znajdziesz zestawy składające się z najlepszych dostępnych na rynku komponentów, jak inwertery hybrydowe oraz retrofit GoodWe i baterie BYD, znane z wyjątkowej trwałości i wysokiej wydajności pracy. Modułowy system umożliwiający łatwą rozbudowę, i nowoczesna technologia LiFeP04 zapewniająca stabilność cykli oraz zarządzanie czasem ładowania i rozładowania, gwarantują wysoką wydajność pracy i pełną satysfakcję z dokonanego wyboru.

Zainwestuj w bezpieczną energię

Jesteś zainteresowany inwestycją w magazyn energii? Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE