Instalacja fotowoltaiczna, czyli sposób na dom bez rachunków

2021-07-08 9:06 Materiał sponsorowany
Fotowoltaika Stilo Energy
Autor: Stilo Energy

Fotowoltaika jest nieodzownym elementem polskich domów – postawiło na nią już ponad pół miliona gospodarstw domowych. Polscy inwestorzy postawili na tanią, ekologiczną energię, gdzie fotowoltaika stała się antidotum na wysokie ceny energii i receptą na dom bez rachunków. Sprawdź jak wiele udogodnień w domu jest w Twoim zasięgu dzięki fotowoltaice.

Obecnie montowane systemy fotowoltaiczne w Polsce składają się z kilku elementów – modułów fotowoltaicznych, falownika (inwertera), konstrukcji wsporczej oraz okablowania. Te wszystkie komponenty połączone w jedną całość zapewniają niskie rachunki za prąd przez cały rok. W jaki sposób? W ogniwach zbudowanych z materiału półprzewodnikowego (np. krzem) zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, gdzie energia ze słońca jest przekształcana w prąd stały. Ten zamieniany jest w falowniku, będącym sercem całego systemu, w prąd zmienny niezbędny do zasilenia urządzeń w domu. Moc instalacji jest dopasowana do zapotrzebowania na energię – w ten sposób w szczególności w sezonie letnim panele fotowoltaicznym zapewniają prąd za darmo, bez potrzeby zakupu jej od dużych zakładów energii. Dzięki zamontowanemu licznikowi dwukierunkowemu dokonuje się pomiaru przepływu prądu, który zlicza energię wyprodukowaną przez instalację oraz pobraną z sieci energetycznych. Obecnie dzięki funkcjonującemu modelu wsparcia dla prosumentów w postaci opustów można nadmiar energii przekazać do sieci i odebrać np. zimą 70-80 proc. wulumenu, w zależności od wielkości instalacji. Według zapowiedzi rządu ten model ma się zmienić w 2022 roku i każdy prosument będzie mógł ją sprzedawać na rynku do wyznaczonych agregatorów.

Instalacja fotowoltaiczna może produkować energię przez ok. 25 lat. Dzięki obecnym program dotacji jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do 3 lub 5 tys. zł, co powoduje, że inwestycja zwraca się w przeciągu 6-8 lat. Nic więc dziwnego, że setki tysięcy gospodarstw domowych postawiło na fotowoltaikę w dobie drożejącej energii elektrycznej.

Niskie lub zerowe rachunki za energię – najważniejsze zadanie fotowoltaiki

Według wielu badań opinii wśród właścicieli fotowoltaicznych, najczęstszym powodem decydującym o inwestycji w fotowoltaikę są wysokie ceny energii. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki te wzrosły w tym roku średnio o 8 zł miesięcznie (9-10 proc.) za sprawą m.in. opłaty mocowej, która pojawiła się na naszych rachunkach w 2021 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego standardowe gospodarstwo domowe zużywa około 1500–2000 kWh i wydaje rocznie ok. 1300 zł za rachunki za energię elektryczną. Fotowolaika powoduje, że ten poziom spada praktycznie do minimum.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki mikrofalownikom Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana zgodnie ze sztuką montażu gwarantuje też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Ryzyko awarii i pożarów znika do minimum, gdy system oparty jest na mikrofalownikach (mikroinwerterach). Są uwzględniane w mikroinstalacjach jako podstawa systemów PV na dojrzałych rynkach fotowoltaicznych np. w USA lub w Niemczech. W Polsce są już także dostępne i bazuje już na nich całkowicie polska firma Stilo Energy. Eksperci instalatora wyjaśniają, że w systemach fotowoltaicznych opartych o mikroinwertery panele fotowoltaiczne pracują równolegle, a nie szeregowo jak to ma miejsce przy falownikach centralnych. Każdy moduł pracuje zawsze z dostępną maksymalną mocą, dlatego wyprodukowany wolumen energii będzie większy. W przypadku instalacji klasycznej, zacienienie nawet jednego ogniwa, wpływa na pracę całego systemu, obniżając produkcję energii nawet o kilkadziesiąt procent.

Klimatyzacja, pompa ciepła, ładowarka EV – to wszystko możesz mieć za darmo

Darmowa energia z fotowoltaiki może być wykorzystana nie tylko do zasilenia podstawowych urządzeń w domu jak lodówka, telewizor czy radio. Przy projektowaniu systemu fotowoltaicznego warto od razu rozważyć inwestycję w pompę ciepła, klimatyzację czy ładowarkę do samochodu elektrycznego. Prosumenci decydują się także na inwestycję w płytę grzewczą, ogrzewanie podłogowe czy magazyn chłodu/ciepła lub energii. Najbardziej korzystna jest inwestycja w synergię pompy ciepła i fotowoltaikę, które są już dziś popularnym duetem budownictwa. Energia z fotowoltaiki napędza pompę ciepła, będącą innowacyjną technologią grzewczą w domu. W ten sposób panele fotowoltaiczne zapewniają nie tylko energią, ale i ciepło w domu. Eksperci Stilo Energy wskazują, że decydując się na pompę ciepła znacząco obniżymy koszty utrzymania domu, a w 6 roku zaczyna się już tylko zarabiać. Zgłoś się do konsultantów Stilo Energy, którzy po bezpłatnym audycie zaproponują idealne rozwiązanie dla Twojego domu. Pomogą także uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji domu w programie Czyste Powietrze. Nie zwlekaj! Dom bez kosztów jest w zasięgu Twojej ręki.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE