Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na polskich panelach i czym kierować się przy wyborze modułów PV?

2021-02-12 16:13 Materiał sponsorowany
Bruk-Bet Fotowoltaika
Autor: Bruk-Bet Fotowoltaika Bruk-Bet Fotowoltaika, moduły serii Extreme, inwestycja prywatna

Ile tak naprawdę kosztuje instalacja fotowoltaiczna na polskich panelach PV? Jak różnią się te koszty w stosunku do instalacji wykonanych na modułach produkowanych za granicą?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że fotowoltaika po prostu się opłaca. Ceny prądu nieustannie rosną, coraz większa jest też świadomość konsumencka i ekologiczna społeczeństwa. Fotowoltaika w ostatnich latach stała się jedną z najczęściej wybieranych technologii OZE w Polsce. W ogromie dostępnych na rynku ofert warto zwrócić uwagę na główne elementy każdej instalacji – moduły fotowoltaiczne, które odpowiednio wykonane i zamontowane decydują o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu. Obecnie na rynku dostępny jest szereg produktów różnych marek – od producentów, których linie technologiczne zlokalizowane są w Azji do tych, którzy mogą pochwalić się produkcją krajową na terenie UE. Dokonując wyboru modułów PV warto przeprowadzić rekonesans miejsca pochodzenia urządzeń, zwłaszcza że wiąże się to ze znacznie krótszym czasem reakcji producenta na zgłoszenia klientów końcowych oraz mniejszymi kosztami logistycznymi w przypadku wymiany sprzętu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej w 2021 roku

Na koszt instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników. Ostateczna cena jaką zapłacimy powinna zależeć od jakości użytych komponentów. Finalne uzyski sytemu zależą również od warunków klimatycznych panujących na miejscu instalacji, usytuowania systemu oraz prawidłowego montażu wykonanego przez firmę instalatorską. Instalacja na sprawdzonych, polskich modułach PV z 20-letnią gwarancją produktową jest oferowana na rynku średnio za 4500 zł brutto/kW przy pięcio-kilowatowej instalacji na blachodachówce. Warto sprawdzać komponenty, na których zbudowana jest oferta ponieważ niejednokrotnie można spotkać moduły niższej jakości, sprzedawane w przedziale 5-6 tyś. zł netto za 1kW. Optymalny czas zwrotu dla typowych instalacji wynosi od 6 do 9 lat. W celu obliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną naszego budynku należy wykonać audyt energetyczny. Podczas audytu brane są pod uwagę stan techniczny budynku oraz koszty energii. Większość profesjonalnych firm instalatorskich o bogatym doświadczeniu na rynku wykonuje bezpłatny audyt, przygotowuje wizualizację instalacji w dedykowanym programie i proponuje najlepsze formy finansowania inwestycji. Warto więc wybierać autoryzowane firmy instalatorskie, które posiadają profesjonalną kadrę oraz dodatkowe urządzenia pomiarowe.

Bruk-Bet Fotowoltaika
Autor: Bruk-Bet Fotowoltaika Bruk-Bet Fotowoltaika, moduły serii Extreme, inwestycja prywatna

Moduły fotowoltaiczne produkowane w Polsce – prawa konsumentów na terenie UE

Moduły fotowoltaiczne są najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznej  i stanowią około 45% całkowitych jej kosztów. W przypadku wyboru modułów należy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne, posiadane certyfikaty oraz zapisy gwarancyjne produktu. W gwarancji powinny znaleźć się zapisy o stosowaniu przepisów prawa krajowego, w szczególności w zakresie praw konsumentów, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Co więcej gwarancja powinna określać polski sąd powszechny do rozstrzygania sporów, a także czas rozpatrywania zgłoszeń oraz zasady wymiany lub naprawy urządzeń podlegających reklamacji. Zazwyczaj jednym z większych problemów okazuje się właśnie wyegzekwowanie praw gwarancyjnych. Dotyczy to przede wszystkim producentów azjatyckich, którzy nie kierują się prawem europejskim przy rozpatrywaniu gwarancji. W tym przypadku krajowa siedziba producenta będącego gwarantem i rodzimy kapitał jest niezwykle istotny. Decydując się na moduły fotowoltaiczne od polskiego producenta mamy przede wszystkim pewność komfortowej obsługi i łatwego kontaktu w języku polskim. W przypadku jakichkolwiek pytań, potrzeby otrzymania certyfikatu gwarancyjnego, wglądu w certyfikaty wytrzymałościowe czy atesty – wystarczy połączyć się z obsługą klienta znajdującą się w kraju.

Jakość modułów fotowoltaicznych

O jakości modułów fotowoltaicznych decyduje jakość wybranych komponentów oraz prawidłowo przeprowadzony proces produkcyjny. Właściwa temperatura i długość cyklu laminacji modułów wpływa na ich odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć i zmiany temperatur. Niemniejsze znaczenie odgrywa precyzja lutowania. Kontrola jakości na każdym etapie produkcji pozwala na uzyskanie dodatkowych certyfikatów wytrzymałościowych produktów. Skala produkcji liczona w kilkuset MW rocznie pozwala na pełną kontrolę surowca oraz produktu finalnego.

Pochodzenie komponentów

Często można spotkać się z pytaniem czy istnieją polskie ogniwa fotowoltaiczne. W tym momencie na terenie kraju nie działa żadna fabryka produkująca ogniwa fotowoltaiczne. Są one sprowadzane do Polski oraz całej Europy. Od producenta paneli fotowoltaicznych zależy jednak wybór ogniw pod kątem jakości i wytrzymałości. Najistotniejszym parametrem ogniw PV z punktu widzenia klienta jest czystość krzemu użytego do produkcji modułu. Producenci paneli z niższej półki cenowej często zakupują ogniwa z całego wafla krzemowego co wiąże się z kilkoma klasami otrzymywanego materiału. Korzystanie z krzemu gorszego gatunku, przekłada się na słabą jakość produktu.

Bruk-Bet Fotowoltaika
Autor: Bruk-Bet Fotowoltaika Moduł fotowoltaiczny serii Extreme BEM390W

Koszty polskich paneli fotowoltaicznych

Cena modułu fotowoltaicznego zależy od takich parametrów jak: wydajność produktu, posiadane certyfikaty, gwarancja produktowa czy pozycja producenta na rynku. Polscy producenci wytwarzają moduły o parametrach zbliżonych lub często lepszych w stosunku do produktów światowych marek. Jeżeli chodzi o gwarancję produktową wynosi ona standardowo u większości firm od 12 do 15 lat i do 20-25 lat u czołowych producentów. Warto pamiętać, że im dłużej moduły będą działały prawidłowo, tym szybciej zwróci się nam koszt poniesionej inwestycji, w dodatku w przyszłości będziemy mogli cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną ze słońca. Dobrze jest więc przeanalizować wszystkie za i przeciw zakupu modułów fotowoltaicznych od danego producenta.

Wysoka dostępność urządzeń dla fotowoltaiki

Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta z roku na rok. W związku z ciągłymi podwyżkami cen prądu i większą świadomością społeczną na temat konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się na własną instalację PV. Gama produktów, które są dostępne na rynku jest coraz szersza. Warto decydując się na fotowoltaikę dokonać świadomego wyboru nie podyktowanego emocjami i często naciąganymi argumentami sprzedażowymi. Inwestycja w moduły PV to dobra decyzja jeśli posiadasz odpowiednie miejsce do jej montażu oraz wykonasz ją na urządzeniach, których jakość jest potwierdzona certyfikatami z niezależnych jednostek badawczych.

Bruk-Bet Fotowoltaika

Ul. Mroźna 8

33-102 Tarnów

www.fotowoltaika.bruk-bet.pl

fotowoltaika@bruk-bet.pl

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mieszkaniec tego kraju
|

Autorka jako jedna z niewielu ma odwagę szczerze charakteryzować polski rynek PV. Wbrew zapewnieniom innych w Polsce nikt nie produkuje Paneli. Po za tym naprawdę można wielu naciąga na instalacje wykonane w oparciu o panele kiepskiej jakości czytaj wydajności, krótkiej gwarancji i krótkiej żywotności (szybki spadek wydajności w czasie) za wygórowaną cenę wartą do zapłacenia przy instalacji naprawdę dobrych paneli. Kilka razy w tygodniu otrzymujemy "super" oferty od naciągaczy. Mnóstwo się narobiło firm, które mianowali się wielkimi specjalistami zamieszczającymi w reklamach zdjęcia nie swoich instalacji.