Autokonsumpcja w fotowoltaice – czym jest i od czego zależy?

2021-04-27 8:43 Materiał sponsorowany Daniel Kaźmierski
Dom zeroenergetyczny SunSol
Autor: SunSol

Autokonsumpcja w odniesieniu do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej jest niczym innym jak wykorzystywaniem produkowanej energii na bieżąco do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. Dowiedz się, jakie ma znaczenie i co zrobić, by jak najefektywniej czerpać energię z fotowoltaiki.

Co się dzieje z nadmiarem energii z instalacji fotowoltaicznej? 

Właściciel każdej instalacji fotowoltaicznej (o mocy zainstalowanej do 50 kWp) przyłączonej do sieci elektroenergetycznej, staje się prosumentem, czyli podmiotem, który produkuje oraz konsumuje energię elektryczną. Co za tym idzie, ma możliwość oddawania nadwyżek produkcji do zakładu energetycznego.

Takie rozwiązanie pozwala traktować zakład energetyczny jak magazyn energii, ponieważ nadprodukcję z instalacji można odebrać w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię, np. w godzinach wieczornych.

Na odebranie wprowadzonych nadwyżek właściciel instalacji ma rok czasu od momentu ich wprowadzenia. W naszym klimacie pozwala to na pokrycie zużycia zimowego nadprodukcją letnią.

Niestety każde wprowadzenie produkowanej energii do zakładu energetycznego będzie wiązało się z jej częściową utratą, ponieważ za możliwość magazynowania zakład energetyczny pobiera w zależności od mocy instalacji 20% lub 30% od wartości wprowadzonej (zgodnie z art. 4 ustawy OZE).

Rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wobec ilości energii elektrycznej pobranej na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej określamy w stosunku ilościowym:

  • 1 do 0,7 – w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kW,
  • 1 do 0,8 – w przypadku instalacji o mocy nie większej niż 10 kW.

Oznacza to, że za każdą wprowadzoną do sieci kilowatogodzinę energii elektrycznej prosument odbiera 0,7 albo 0,8 kilowatogodziny.

Jeśli w danej chwili wykorzystywana jest cała produkowana energia elektryczna, czyli autokonsumpcja wynosi 100%, nie wprowadzamy do zakładu energetycznego żadnych nadwyżek energii. Dzięki temu nie tracimy cennych kWh. Taka sytuacja nie będzie się jednak zdarzać często.

Dlatego w SunSol uważamy, że instalacje muszą być „szyte na miarę”. Idealnie dobrana moc systemu PV powinna uwzględniać bilansowanie w zakładzie energetycznym oraz autokonsumpcję w danym budynku, aby po odliczeniu wszystkich strat związanych z oddawaniem energii do sieci, była w stanie w dalszym ciągu pokryć roczne zapotrzebowanie danego budynku.

Dla domów jednorodzinnych autokonsumpcja przeważnie nie przekracza 25­–30%, ponieważ w momencie najwyższych produkcji, czyli godzin okołopołudniowych (dla instalacji skierowanych na południe), jest mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Poniżej przedstawiam profil zużycia energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego.

Autokonsumpcja w fotowoltaice – czym jest i od czego zależy? Sunsol
Autor: SunSol Rys. 1. Profil zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym

Największe zapotrzebowanie obserwuje się w godzinach porannych oraz popołudniowych. Oznacza to, że większość energii w szczycie produkcji będzie kierowana do zakładu energetycznego. Poniżej przedstawiam wykres produkcji dziennej instalacji fotowoltaicznej usytuowanej na południe o mocy 5 kWp.

Autokonsumpcja w fotowoltaice – czym jest i od czego zależy? Sunsol
Autor: SunSol Rys. 2. Produkcja dzienna instalacji fotowoltaicznej skierowanej na południe oraz profil zużycia energii

Wykres produkcji tej instalacji jest dosyć wąski, o stromych zboczach, a jego maksymalną wartość osiąga ok. godz. 12:00. Po nałożeniu na siebie obydwu wykresów (rys. 1 i rys. 2), bardzo łatwo można zaobserwować, ile energii jest oddawanej do zakładu energetycznego (rys. 3).

Autokonsumpcja w fotowoltaice – czym jest i od czego zależy? Sunsol
Autor: SunSol Rys. 3. Produkcja dzienna instalacji fotowoltaicznej skierowanej na południe oraz zużycie dzienne budynku jednorodzinnego

Oczywiście magazynowanie energii w zakładzie energetycznym jest potrzebne. Przykładem jest sytuacja w okresie zimowym, kiedy produkcja z fotowoltaiki znacznie maleje i nie wystarcza na pokrycie całego zużycia bytowego. Nie zmienia to jednak faktu, że zwiększenie autokonsumpcji przyniesie nam spore oszczędności.

Jak podnieść poziom autokonsumpcji?

Co zrobić, żeby więcej energii konsumować na bieżąco? Podniesienie poziomu autokonsumpcji może odbyć się już poprzez samo usytuowanie modułów na dachu. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy instalację skierujemy na wschód i zachód. Na poniższym rysunku przedstawiono wykres produkcji energii elektrycznej w budynku z instalacją skierowaną na wschód i zachód wraz z profilem zużycia dla budynku jednorodzinnego.

Autokonsumpcja w fotowoltaice – czym jest i od czego zależy? Sunsol
Autor: SunSol Rys. 4. Produkcja dzienna instalacji fotowoltaicznej skierowanej na wschód i zachód oraz profil zużycia dla domu jednorodzinnego

W tej sytuacji produkcja instalacji charakteryzuje się szerszym wykresem, o łagodniejszych zboczach. W godzinach 8:00–12:00 oraz 16:00–20:00 produkowana jest większa ilość energii, a to właśnie w tych godzinach zauważamy większe zapotrzebowanie.

Większa autokonsumpcja instalacji wschód-zachód poniesiona jest niestety kosztem mniejszej rocznej produkcji instalacji – w porównaniu do instalacji południowej o tej samej mocy.

Autokonsumpcja a dobre wykorzystanie energii z fotowoltaiki

Co robić w powyższej sytuacji? Z pomocą przychodzą urządzenia, które mogą być skomunikowane z inwerterem fotowoltaicznym. Mogą to być dodatkowe rozwiązania od SunSol np. ładowarka do samochodu elektrycznego, pompa ciepła, grzałka w bojlerze z wodą czy zestaw akumulatorów. W przypadku sterowania grzałką, produkcja z fotowoltaiki jest na bieżąco monitorowana przez licznik inteligentny. W momencie wykrycia nadwyżek energii, zamiast wysyłać je do zakładu energetycznego, licznik przekierowuje je do regulatora grzałki (np. Ohm Pilot), który załącza grzałkę np. do podgrzewu c.w.u. Dopiero w momencie osiągnięcia zadanej temperatury nadwyżki są kierowane do sieci elektroenergetycznej.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pompy ciepła. W pierwszej kolejności produkcja będzie kierowana do urządzeń elektrycznych, które aktualnie generują pobór energii, a następnie do pompy ciepła, która pobierze nadwyżki produkcji i zamieni je w energię cieplną. Dzięki temu oszczędzimy na paliwie, które wykorzystujemy do przygotowania c.w.u. bądź ogrzewania budynku. Więcej energii zostanie wykorzystane przez urządzenia domowe bez potrącenia części energii na rzecz bilansowania w zakładzie energetycznym.

Aby instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej opłacalna, konieczne jest dobranie wszystkich elementów systemu pod indywidualne potrzeby danego klienta. W SunSol stawiamy na najwyższej jakości produkty i pewne rozwiązania, które pozwolą na najlepsze wykorzystanie energii w danym przypadku. Takim właśnie podejściem kieruję się do każdego mojego klienta jako doradca energetyczny w firmie SunSol.

Ekspert
Daniel Kaźmierski, specjalista ds. fotowoltaiki w firmie SunSol
Inż. Daniel Kaźmierski, doradca energetyczny SunSol; d.kazmierski@sunsol.pl tel: 535 664 160
Magazyny energii SunSol

Interesuje Cię pełna niezależność i posiadanie domowego magazynu energii? Skontaktuj się z doświadczonym doradcą firmy SunSol, który dobierze system do Twoich potrzeb i odpowie na wszystkie pytania.

Akcja DOM ZEROENERGETYCZNY

Chcesz obniżyć rachunki? Zastanawiasz się, jak ekologicznie - i ekonomicznie - zaplanować instalacje w nowym domu? Planujesz zainwestować w fotowoltaikę lub pompę ciepła? Jeśli tak, koniecznie wejdź na stronę akcji DOM ZEROENERGETYCZNY, gdzie zebraliśmy wszystkie ważne informacje dotyczące tych zagadnień. Znajdź odpowiedzi na nurtujące pytania, poznaj porady ekspertów i poszerz swoją wiedzę, by oszczędzić pieniądze.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE