Wąska kuchnia
Wąska kuchnia
Problemowa wąska kuchnia
Pomieszczenie jest wąskie, a ściana oddzielająca je od sąsiedniego pokoju nie do wykorzystania. Najlepszym rozwiązaniem, przy tak niefortunnym podziale wnętrz, będzie wyburzenie długiej ściany rozdzielającej wąską kuchnię od pokoju. W ten sposób z dwóch niewielkich pomieszczeń stworzymy jedno o lepszych proporcjach. Uzyskamy wtedy przestronne, jasne wnętrze z trzema oknami, a kuchnia przestanie być odizolowaną klitką odciętą od reszty domu.
Połączenie kuchni z salonem pozwoli też na zlikwidowanie dwóch otworówdrzwiowych, bo przecież wystarczy jedno wejście do połączonego pomieszczenia. Można więc zwyczajnie zamurować drzwi do kuchni, uzyskującfragment ściany do zagospodarowania meblami kuchennymi.
Innym rozwiązaniem jest usunięcie słupka i stworzenie szerokiego wejścia do powiększonego pomieszczenia. Kuchnia nadal jednak będzie pełniła swoją funkcję, warto więc w jakiś sposób zaznaczyć odrębność tej strefy pomieszczenia.
foto: Karolina Wolska
Wąska kuchnia
Barek w kuchni
W naszym projekcie składa się on z muru długości 215 cm, wysokości 100-110 cm i szerokości 12 cm (szerokość typowej cegły) oraz drewnianego blatu szerokości 30 cm, stanowi funkcjonalną, lekką i efektowną formę wzbogacającą architekturę pomieszczenia. Nad nim proponujemy podwieszany sufit z wiszącymi lampami.
Gdyby odległość między oknami salonu i kuchni była większa, pozwoliłoby to na umieszczenie tam szerszego blatu, który wraz z wysokimi barowymi krzesłami zastąpiłby stół. Jednak nawet węższy blat można wykorzystać, choćby do ustawienia na nim ekspresu do kawy czy słoiczków z przyprawami, które będą łatwo dostępne zarówno od strony kuchni, jak i pokoju.
foto: Karolina Wolska
Wąska kuchnia
Wyspa kuchenna
Wyspa świetnie uzupełni zabudowę kuchni o dodatkowy blat i szafki. W naszym projekcie ma ona szerokość 60 cm i długość 170 cm. Została dostawiona do wyższego murku tej samej długości, szerokości 12 cm i wysokości 100 cm, który zabezpieczy produkty postawione na blacie przed spadaniem. Wyspa może być szersza od barku – nie ogranicza jej odstęp między oknami, ponieważ się z nimi nie styka.
Trzeba pamiętać, że o szerokość wyspy zmniejszy się salon, dlatego warto wykorzystać murek wyspy od strony pokoju, na przykład dostawiając do niego stół. Razem będą pełnić funkcję jadalni między strefą kuchni i salonu zapraszającej do wspólnego gotowania i jedzenia posiłków.
Jest to dobre rozwiązanie do małego mieszkania, nowoczesne i bliskie współczesnemu trybowi życia.
foto: Wolska Karolina
Wąska kuchnia
Ścianka za szafkami
Ściankę wznosimy z cegieł lub płyt gipsowo-kartonowych. Ma ona dość dużą i ciężką bryłę o szerokości 45 cm i długości 150 cm. Wymiary te pozwolą zainstalować od strony kuchni sześć szafek 60 x 60 x 40 cm. To ekonomiczne rozwiązanie zdecydowanie polepszy zabudowę kuchni. Powstanie pojemny mebel zastępujący kredens lub spiżarnię.
Ścianę od strony salonu można wykorzystać, wieszając na niej telewizor, dla którego w małym salonie zazwyczaj trudno znaleźć odpowiednie miejsce. Jeśli wybudujemy ją z cegły lub obłożymy płytkami klinkierowymi, uzyskamy efektowne architektonicznie rozwiązanie połączenia surowego materiału budowlanego z nowoczesnym sprzętem RTV.
foto: Karolina Wolska
Wąska kuchnia
Regał
Mebel stojący na granicy pomieszczeń, na przykład ażurowe półki, do których można mieć dostęp z obu stron albo tylko z jednej z nich. Taki regał najlepiej wykonać na zamówienie, dopasowując wymiary do wielkości pomieszczenia. Można także dobrać gotowy mebel – tak jak w naszym projekcie (Expedit, Ikea).
Regał można wypełnić pudełkami albo niektóre półki zamknąć drzwiczkami, czyniąc z nich szafki dostępne od strony kuchni lub salonu. Dobrze jest jednak mocno przymocować go do ściany, żeby był stabilniejszy.
foto: Karolina Wolska
Wąska kuchnia
Drzwi przesuwne
Jeśli nie chcemy mieć stale otwartej kuchni, a jej przestrzeń zamierzamy wykorzystywać tylko od czasu do czasu, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne.
Mogą zajmować część ściany albo, jak w naszym projekcie, całkiem ją zastąpić. W tym ostatnim wypadku każde z trzech skrzydeł powinno poruszać się po swojej prowadnicy.Dzięki temu poszczególne elementy mogą na siebie swobodnie nachodzić, co ułatwia operowanie nimi. Zsunięte w jedną stronę zajmują też najmniej miejsca. Drzwi mogą oddzielać kuchnię całkowicie (na przykład wykonane z płyty MDF) lub mogą być przeszklone i wpuszczać dodatkowe światło nawet do zamkniętej kuchni, czyniąc ją jaśniejszą, a pracę w niej bardziej komfortową.
foto: Karolina Wolska
Wąska kuchnia
Luksfery
Zastąpienie murowanej ściany luksferami częściowo oddzielającymi kuchnię od pokoju pozwala zachować odrębny charakter kuchni, a jednoczesnie wykorzystać ślepą dotąd ścianę do dopuszczenia większej ilości światła.
Przesłonę z luksferów możemy zbudować jako prostą ściankę rozdzielającą częściowo kuchnię od salonu lub nadać jej owalny kształt, powiększając przestrzeń kuchni.
Trzeba pamiętać, że postawienie takiej ściany wymaga fachowca. Jest to typowa murarska „mokra robota”. Między luksferami muszą się znaleźć zbrojenie i zaprawa, a sama ściana jest dość ciężka i musi stanąć na solidnej podłodze.
foto: Karolina Wolska
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...