Sprawdzone przepisy Kasi - chleb, pleśniak, placki-sodaki
- Nasza rodzina to siedem osób, mąż, pięcioro dzieci, ja... I wszyscy lubimy jeść dobre rzeczy - śmieje się Kasia. - Od lat więc zbieram przepisy i kultywuję te przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na szczęście, wszyscy domownicy lubią krzątać się w kuchni.
Chleb według przepisu z zeszytu Kasi
Chleb mamy Hani
Składniki: kg mąki pszennej, 3 szklanki mąki żytniej typ 2000, 4 łyżeczki soli, 3/4 szklanki żytniego zakwasu, po szklance: ziaren słonecznika, ziaren siemienia lnianego, płatków owsianych i otrębów pszennych, 1/2 l wody gazowanej, litr letniej wody. Sposób przyrządzenia: wymieszaj suche składniki, dodaj zakwas, wodę i ziarna. Wyrabiaj ręcznie lub za pomocą robota kuchennego, np.Thermomix. Ciasto przełóż do formy i zostaw na 12 godzin do wyrośnięcia. Chleb piecz przez godzinę w temperaturze 180-200 st. C. Zostaw trochę zakwasu, aby mieć na następny raz. Bliźniaczki Zosia i Jagna, najmłodsze córki Kasi, uważają, że nie ma nic lepszego jak domowy chleb z miodem. Miód pochodzi z własnej pasieki, którą zajmuje się tata dziewczynek, z zawodu leśnik. Tu zajadają chleb według przepisu babci Hani.
Pleśniak według przepisu z zeszytku Kasi
Pleśniak sąsiadki Apolonii
Składniki: 6 szklanek mąki, 2 kostki masła, 8 jajek, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżka kakao, słoik dżemu z czarnej porzeczki, 2 szklanki cukru,cukier puder. Sposób przyrządzenia: mąkę zagnieć z miękkim masłem, żółtkami i proszkiem. Ciasto podziel na trzy części. Do jednej dodaj kakao. Schłodź całość w lodówce. Jedną część białego ciasta rozwałkuj, wyłóż nim blachę (można też zetrzeć je na tarce z grubymi oczkami). Posmaruj grubo dżemem. Nakryj rozwałkowanym (lub startym) ciemnym ciastem. Ubij pianę z ośmiu białek z dwiema szklankami cukru i wyłóż ją na ciemne ciasto. Na pianę nałóż startą drugą część jasnego ciasta. Piecz w temperaturze 180 st. C godzinę i 15 minut. Posyp cukrem pudrem. Wychodzi naprawdę duże ciasto! - Przepis jest fantastyczny! - mówi Kasia. - Dziękuję za nie sąsiadce Apolonii. Ciasto wychodzi naprawdę duże (w sam raz dla naszej siedmioosobowej rodziny)! Jeśli chcesz zrobić mniejszą porcję, podziel składniki przez dwa.
Placki-sodaki według przepisu z zeszytu Kasi
Placki-sodaki babci Czesi
Składniki: 2 szklanki mąki, płaska łyżeczka sody, 3 łyżki cukru, sól, 20 dag twarogu, 2 jajka, ok. 1/2 szklanki gęstej śmietany. Sposób przyrządzenia: wymieszaj mąkę z sodą, cukrem i solą, dodaj ser przeciśnięty przez praskę, jajka i śmietanę. Wyrób ręką lub za pomocą robota. Ciasto powinno mieć taką konsystencję, aby dało się rozwałkować (dość grubo). W razie potrzeby dosyp nieco więcej mąki. Rozwałkowany placek pokrój w prostokąty. Smaż na niewielkiej ilości mocno rozgrzanego oleju. Są proste w przygotowaniu i pyszne. Kiedyś na wsiach były to bardzo popularne placki, które smażono wprost na rozgrzanej płycie kuchennej, niż po prostu smaży się je na patelni.