
Dom z bali na leśnej działce
Dom z bali świerkowych. Na dachu strzecha z trzciny. Projekt domu: Piotr Olszak
Źródło: Piotr Mastalerz

Sosna pospolita
Sosna pospolita (Pinus sylvestris) występuje dziko w Europie i Azji. W Polsce gatunek jest bardzo pospolity. Jest dwuigielna. Rośnie dobrze na suchych i piaszczystych glebach, znosi zanieczyszczone powietrze i mróz. Dzięki tym cechom jest gatunkiem pionierskim. Sosna pospolita sadzona jako soliter wykształca rozłożystą, nisko rozgałęzioną koronę z pogiętymi konarami, gdy rośnie w skupinie, traci dolne gałęzie, ma wysoki strzelisty pień, a koronę parasolowatą. Wyhodowano wiele efektownych odmian sosny pospolitej, na przykład: wolno rosnąca ‘Fastigiata’ z wąskokolumnową koroną o niebieskawych igłach, 'Globosa Viridis' niska, wolno rosnąca, o pokroju początkowo kulistym, z czasem piramidalna, 'Watereri' szerokostożkowa, wolno rosnąca, o niebieskawym zabarwieniu igieł, 'Pygmaea' rozłożysta, zaokrąglona, bardzo zwarta o niebieskawych igłach, 'Gold Coin' stożkowate drzewo lub szeroki krzew o jasnozielonych igłach żółknących zimą.
Źródło: thinkstockphotos.com

Sosna czarna
Sosna czarna pochodzi z Europy Południowej. Osiąga wysokość do 15 m. Lubi miejsca słoneczne. Ma ładne, ciemnozielone długie igły i duże szyszki. Jest polecana do dużych ogrodów - do sadzenia pojedynczo na trawniku lub w luźnych grupach.
Źródło: Mirosław Krogulec

Kosodrzewina sosna górska
Sosna górska - kosodrzewina - to wysokogórski rodzimy krzew, który na naturalnych stanowiskach jest objęty ścisłą ochroną. Kosodrzewina ma pokładające się giętkie pędy, krótkie często skręcone, sztywne i ciemnozielone igły – zebrane po dwie. Nadaje się do umacniania skarp, sadzenia w pojemnikach i dużych ogrodach skalnych. Do małuch ogrodów lepsze będą odmiany karłowe kosodrzewiny: 'Gnom', 'Ophir', czy 'Andrzej'. Kosodrzewina jest łatwa w uprawie i ma małe wymagania glebowe.
Źródło: Jacek Skórkowski

Sosna limba
Sosna limba dorasta do 20 m wysokości. Rośnie wolno. Ma wąski, początkowo stożkowy, potem jajowaty pokrój.
Źródło: thinkstockphotos.com

Kosodrzewina
Sosna górska (kosodrzewina) 'Mops' to karłowa odmiana rodzimej kosówki. Rośnie wolno w regularnej formie kulistej. W starszym wieku ma kształt mniej regularny. Jest polecana do sadzenia w pojemnikach, w niewielkich ogrodach skalnych i wrzosowiskach. Ma małe wymagania glebowe.
Źródło: thinkstockphotos.com

Dom na leśnej działce
Na działce porośniętym sosnami panują specyficzne warunki - światło jest rozproszone, a podłoże zakwaszone przez rozkładające się na ziemi igły. Na takim terenie warto posadzić rośliny, które lubią taką glebę. Mogą to być azalie, różaneczniki, hortensje, funkie, a w miejscach lepiej oświetlonych - wrzosy i borówki wysokie. Na zdjęciu dom parterowy z użytkowym poddaszem, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny zbudowany według projektu Moje miejsce M03a - sprawdź dokładny opis projektu M03a >>>>
Źródło: Piotr Mastalerz

Sosna czarna
Sosnę czarną wyróżniają dekoracyjne, ciemnozielone i długie (nawet do 15 cm długości) igły zebrane po dwie w pęczku (cecha charakterystyczna gatunku)
Źródło: GettyImages
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...