Rozbudowa starego domu kostki - różnica przed i po
Nowym mieszkańcom potrzebne było wydzielenie niezależnych mieszkań zapewniające prywatność dwóm rodzinom. Konieczna była rozbudowa i zmiana układu. Dom zyskał dodatkową powierzchnię i nowoczesne wnętrza, a jego bryła nadal dobrze wpisuje się w charakter miejsca. Po przebudowie i modernizacji to dwa niezależne mieszkania i funkcjonalne wnętrza.
Dom po rozbudowie - od strony ogrodu
Od strony ogrodu wyraźnie widać podział bryły na dwa mieszkania. Część dobudowana jest nieco przesunięta względem głównej bryły, daje się też zauważyć różnicę w kolorze tynku. Jednym z założeń przebudowy było to, aby wszyscy domownicy mieli dostęp do ogrodu.
Remont starego domu kostki. Stan przed przebudową
Dom w Poznaniu przed modernizacją. Kostka wybudowana w latach 50. z materiałów rozbiórkowych - cegły odzyskiwanej ze starych fortyfikacji.
Rozbudowa domu kostki z lat 50. Widok od ulicy
Nowym właścicielom zależało na wydzieleniu dwóch osobnych, wygodnych mieszkań. Zdecydowali się więc na rozbudowę i zmianę układu funkcjonalnego.
Rozbudowa domu bez garażu
Ważną decyzją była rezygnacja z garażu. Gdyby inwestorzy zdecydowali się na jego budowę, konieczne byłoby podniesienie części pomieszczeń, a także tarasu. Dom straciłby bezpośrednie połączenie z ogrodem. Jako parking służy obecnie wąski pas gruntu między ścianą szczytową nowej części budynku a ogrodzeniem.
Przebudowa domu kostki z lat 50.
Początkowo do jednej ze ścian bocznych przylegała weranda. To na jej miejscu dobudowano nowe skrzydło.
Wnętrza na parterze - po rozbudowie
W jednoprzestrzennej strefie dziennej nie brak zdecydowanych akcentów kolorystycznych. Otwarta kuchnia jest osłonięta od strony salonu bryłą kominka.
Salon na parterze po modernizacji
Światło naturalne dostaje się do środka przez duże przeszklenia, a źródłem sztucznego światła są designerska lampa, reflektory i kinkiety.
Dom po modernizacji. Wejście główne
Główna strefa wejścia do domu znajduje się nie na tyłach budynku, ale od frontu. Parterową dobudówkę wykończono blachą cynkowo-tytanową.
Parter domu po modernizacji
Oś widokowa i komunikacyjna prowadzi z wiatrołapu, przez korytarz aż do salonu i na taras. Zapewnia to znakomity efekt wizualny i wrażenie przestronności już od progu.
Dom po rozbudowie - wejście na piętro
Piętro to strefa prywatna gospodarzy. Mieści dwie sypialnie, garderobę i gabinet oraz dodatkową łazienkę.
Zejście do piwnicy
W starym domu do piwnicy prowadziły wewnętrzne schody. Ponieważ gospodarzom zależało na równym dostępie dla mieszkańców obu części budynku, praktyczniejsze okazało się niezależne wejście od zewnątrz.
Dom od frontu po rozbudowie
Projektanci z pracowni Front Architects wyeksponowali dobudowany fragment przez zastosowanie różnych barw elewacji. Parter nowej części został pokryty okładziną z blachy cynkowo-tytanowej. O wyborze tego materiału zdecydowały trwałość i niezmienny wygląd.
Rozbudowa domu - osobne wejście do mniejszego mieszkania
Inwestorom zależało na tym, by wszyscy użytkownicy mieli dostęp do ogrodu, własny taras, a także własne wejście. Wejście główne jest usytuowane od frontu, do mniejszego mieszkania prowadzą drzwi w bocznej elewacji niewidoczne od ulicy.