Przechowywanie w sypialni – galeria sprawdzonych rozwiązań
Przechowywanie w sypialni – zabudowa, której nie widać
Elegancka sypialnia ma szafy "ukryte" – zabudowa ma fronty tak wyprofilowane, że przypominają sztukaterię. Podobnie rzecz się ma z szufladami toaletki oraz podwieszanych szafek nocnych (rozwiązanie daje lekkość wnętrzu i… ułatwia utrzymanie podłogi w czystości).
Przechowywanie w sypialni – pod linijkę
Łóżko 4You połączono z kolekcją mebli Simple (Vox.pl), tworząc dziesiątki miejsc do przechowywania. Liczne sprzęty, a także półki w bryle łóżka mogą sprostać nawet potrzebom superchomika. W razie potrzeby na szafie wylądują jeszcze estetyczne pudła czy kosze. Warto zauważyć, że wszystkie meble łączy biel oraz wyrazisty podział frontów (nawet drzwi wpisały się w konwencję!).
Przechowywanie w sypialni – za zasłonką
System półek i koszy (wyposażenie IKEA) daje praktyczną powierzchnię dla ubrań i akcesoriów. Zasłona rozciągnięta na rurkowym karniszu przytwierdzonym do sufitu gwarantuje dyskrecję. Minusy? Osiadanie kurzu na odzieży. Plusy? Łatwy dostęp do rzeczy, możliwość zmiany tkaniny wg chwilowego widzimisię oraz stałe wietrzenie ubrań. No i co zwycięży?
Przechowywanie w sypialni – za gładką ścianą
W sypialnianym zestawie Alice (Black Red White) ogromnej szafy niemal się nie zauważa. To zasługa dyskretnych frontów. Geometryczny podział na lśniące i gładkie prostokąty wnosi ład do wnętrza. Taki mebel to skarb, jeśli chodzi o przechowywanie. Dopełniony bufetem i stolikami nocnymi z szufladami na pewno zaspokoi wysokie wymagania.
Przechowywanie w sypialni – "wystawa" z odzieżą
Odstawione od ściany łóżko z wysokim zagłówkiem dało możliwość zrobienia w tej strefie miejsca przechowywania (wyposażenie IKEA). Mogą tam stanąć z powodzeniem nie tylko dwie komody, ale więcej – skrzynie, regaliki, a nawet walizki. Ciekawym zabiegiem jest wyeksponowanie powyżej ubrań i akcesoriów na pojedynczych jednakowych wieszakach. Powstała dekoracja sama w sobie.
Przechowywanie w sypialni – zagłówek z dodatkową funkcją
Ikeowskie łóżko z zagłówkiem-pojemnikiem (jest otwierany od góry) to idealne rozwiązanie do małej sypialni. To gotowiec, który może zainspirować do samodzielnego zrobienia podobnego schowka choćby z płyty kartonowo-gipsowej, MDF czy OSB.
Przechowywanie w sypialni – bufet w nowej roli
Większość wyposażenia sypialni to przedmioty, którym właścicielka nadała drugie życie. Bufet znalazła przypadkowo na „wystawie gabarytów”. Nie chciała zakrywać pięknego forniru, więc zdecydowała się na niewielkie dekory na frontach, wymianę uchwytów oraz drobny akcent kolorystyczny w postaci musztardowych nóżek. I tak stał się idealnym meblem do małej sypialni. Mieści się w nim wiele, nie przytłacza wnętrza ze skosem, a przy tym jest piękny! Ciekawostką jest tapicerowana ławka, która w poprzednim wcieleniu była… dołem od kredensu. Wypatrzona na śmietniku została poddana drobnym przeróbkom. Nowe są tylko łóżko (IKEA) i tekstylia oraz tapeta pod skosem (Cole & Son). Obok łóżka podręczny stolik z półką oraz lustro osadzone na cokole będącym elementem konstrukcji budynku (także posłużył jako półka).
Przechowywanie w sypialni – projekt na miarę
Otwarta garderoba to nowoczesne rozwiązanie. Wszystko jest pod ręką, łatwo znaleźć potrzebne buty czy koszulę. Drobne rzeczy można trzymać w pudłach i organizerach. Warto cały system zaplanować, biorąc pod uwagę ilość ubrań, butów, akcesoriów, a także pościeli, walizek, pledów itp. Elementy szaf można łączyć w różnych konfiguracjach, co umożliwia stworzenie zarówno pojedynczej szafy, jak i rozbudowanej garderoby. Marka Salony Agata na swojej stronie (Agatameble.pl) specjalny planer, dzięki któremu możemy zaprojektować szafę czy garderobę marzeń, dobierając nie tylko kolorystykę, ale przede wszystkim rozkład półek, szuflad, drążków czy oświetlenia.
Przechowywanie w sypialni – fronty łączone
Szafę można zamknąć drzwiami o pełnych frontach, przeszklonych albo, jak w tej propozycji marki Salony Agata, częściowo taflą lustrzaną. Ten zabieg odejmuje zabudowie kilogramów. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to szafa wolnostojąca, lecz pomysłowo wydzielona część sypialni (może też być to wnęka zamknięta frontami). Stojący przy łóżku regał to także funkcjonalny mebel, na którym możemy stworzyć np. biblioteczkę z ulubionych książek.
Przechowywanie w sypialni – naturalny luz
Deskorolka może wskazywać na pokój młodzieżowy, ale nie musi (aranżacja Hm.com). Ceglana ściana dała świetne tło niskiemu regałowi na książki i drobiazgi oraz łóżku. Płócienne pojemniki podkreślają styl sypialni. Jeśli jest miejsce na solidne (czytaj: pojemne) meble, mogłaby tu stanąć prosta drewniana szafa albo ścianka wydzielająca garderobę. Czarna metalowa konstrukcja, druciane kosze, pojemniki ze sklejki albo szarego płótna idealnie pasowałyby do wystroju.
Przechowywanie w sypialni – przydatne szuflady
Komoda, zwłaszcza niższa, może pełnić funkcję stolika nocnego. Ta z kolekcji Pori (Brw.pl) niemal spełnia to zadanie. Jest przy tym pakowna. Kolejne szuflady
– pod łóżkiem. Twoje ich nie ma? Ładne pudła z powodzeniem je zastąpią.
Przechowywanie w sypialni – gotowy komplet
Kolekcja mebli Kashmir (Agatameble.pl) zapewnia wiele miejsca do przechowywania. Kupienie kompletu na pewno skraca proces wyboru i ogranicza ryzyko popełnienia błędu aranżacyjnego. Jeżeli jednak takie rozwiązanie jest dla ciebie zbytnio zachowawcze, połącz meble z różnych kolekcji. Albo dodaj zaskakujący element, np. bieliźniarkę retro. A jeśli nie ma na nią miejsca, może skrzynię, którą postawisz przy zanóżku. Będzie zdobić, a dodatkowy pojemnik to zawsze praktyczny pomysł.
Przechowywanie w sypialni – uroda rzeczy
Jak widać, ubrania, buty i akcesoria mogą tworzyć malowniczą dekorację. Otwarta szafa i lustro Hemnes (IKEA) sprawiły, że sypialnia kojarzy się z teatralną garderobą. Przy takiej szafie przydadzą ci się ozdobne pudła (najlepiej z jednej kolekcji) oraz konsekwencja – trzeba dbać o ład, by w pokoju nie zapanował chaos.
Przechowywanie w sypialni – zestaw z pomysłem
Żaden mebel z kolekcji Jawa (Agatameble.pl) nie służy tylko ku ozdobie. Czarne szkło i płyta meblowa z dekorem szlachetny dąb skrywają półki, szuflady i schowki. Zwróć uwagę na wezgłowie – to ścianka odsunięta od głównej ściany. Za nim można zrobić półki, ustawić ozdobne pudełka itp.
Przechowywanie w sypialni – łóżko z funkcjonalnym zagłówkiem DIY
Łóżko zostało zaprojektowane i wykonane przez właścicieli. jedna wizyta w tartaku, kilka wieczorów i było gotowe. Jest więc idealnie dostosowane do potrzeb użytkowników, miłośników literatury. Wielofunkcyjny zagłówek ma dwie półki na książki, wbudowane lampki do czytania oraz gniazdka do ładowania telefonów.
Przechowywanie w sypialni – szafa po przeróbce
W sypialni na poddaszu stanęła szafa ze sklejki, którą właścicielka poddała gruntowemu liftingowi, by nabrała stylu. Pojemny mebel był w dobrym stanie, więc szkoda było się go pozbywać. Najpierw został pomalowany na biało, potem zyskał nowe uchwyty i dekor w postaci złotej mandali. Obok niski regalik na drobiazgi, a przy łóżku stoliki nocne oraz długa ława w charakterze zanóżka. Można na nią odkładać narzutę, szlafroki itp.
Przechowywanie w sypialni – wszystko na wierzchu
Sypialnia jest nietypowa, bo szafy (JYSK) są otwarte, a ubrania na wieszakach oraz kosze i pudła grają swoją rolę w aranżacji. Regalik jak drabinka i nocny stoliczek to dodatkowe miejsca na drobiazgi. Na łóżku lniana ikeowska pościel oraz poduszka z reniferem (Pepco) podkreślają zamiłowanie gospodarzy do natury. Efektowna lampa wisząca z poprzedniego mieszkania Michała świetnie wpisała się w wystrój pokoju. Jego największymi ozdobami są plakaty Stasysa Eidrigevičiusa oraz rysunki Splecione i Kolor pomarańczowy bytomskiej artystki – Katarzyny Sokołowskiej.
Przechowywanie w sypialni - wszystko na pokaz
Sypialnia urządzona blisko natury, w której proste bryły mebli i stonowana kolorystyka dają wrażenie spokoju i harmonii. Po obu stronach łóżka (Nine Duo) mamy białe, lekkie szafki nocne na podręczne drobiazgi. Otwarta garderoba (Orto, wybarwienie dekor Dąb Kaisersberg) to rozwiązanie dla osób ceniących nie tylko styl skandynawski, ale i ład. Chociaż część rzeczy – bielizna, dodatki, inne drobne elementy garderoby – można schować w szufladach, to i tak należy systematycznie dbać o porządek, bo inaczej w pokoju zapanuje chaos. Jeśli wszystko jest na miejscu, sypialnia urządzona w zgodzie z trendem Natural Neutrality marki Komandor jest funkcjonalna i efektowna.
Przechowywanie w sypialni – szafa z ażurem
Łóżko z bielonej szczotkowanej sosny to projekt DIY. Nad nim półka i kinkiety obramowane sztukateryjną listwą przyklejoną do ściany. W małej przestrzeni znalazło się miejsce na wysoką szafę. Na górze trzymane są rzeczy niepotrzebne na co dzień, niżej zaś – wszystko, co musi być pod ręką. Część frontów jest ażurowa – to dobre rozwiązanie zapewniające cyrkulację powietrza wewnątrz szafy.
Przechowywanie w sypialni – szafa inna niż wszystkie
Komplet mebli – łóżko, szafa, szafki nocne, lustro z toaletką – zostały kupione z drugiej ręki. Są to stare, solidne sprzęty, a szafa bardzo pojemna. Zwraca uwagę jej oryginalna uroda, a zwłaszcza delikatna krakelura (żyłkowane spękania) i drzwi ozdobione płycinami i snycerką.
Przechowywanie w sypialni – szafa w industrialnej sypialni
Loftową sypialnię ocieplają tapicerowane łóżko (NAP) i ściana za nim z okładziną ścienną z postarzanych desek, ze śladami po pile (Mad-podlogi.pl). Przeciwwagą do nich jest biała szafa z wygodnym, cofniętym cokołem. Gdyby nie czarne uchwyty, byłaby niemal niewidoczna.
Przechowywanie w sypialni – zestaw kombinowany
Stylowy miks także w sferze przechowywania składa się z otwartych regałów Billy (IKEA), sekretarzyka pomalowanego na biało oraz małej komódki pomalowanej dwukolorowo (poza kadrem z lewej strony), która gra rolę szafeczki nocnej. Na regałach pudła z rzeczami, które nie muszą być dostępne od ręki. Ważne, by pojemniki były z jednej serii albo, żeby łączył je kolor czy wzór.
Przechowywanie w sypialni – przedwojenna solidność
Eklektyczna sypialnia, w której królują przedwojenne szafa i nocna szafka oraz kultowe krzesło muszelka projektu Oswalda Haerdtala dla firmy Thonet (Czechosłowacja, lata 50 XX w.) i – współczesne wyroby. Jednym z nich jest łóżko z IKEA, ale i ono nawiązuje do dawnych lat. Tryptyk, którego bohaterką jest krowa, wyszedł spod ręki Anety Gruszczyk. Jak widać przedwojenne masywne meble można doskonale "wmontować" we współczesne wnętrze i cieszyć się np. solidną i bardzo pojemną szafą i szafeczką.
Przechowywanie w sypialni – idealnie na wymiar
Często urządzamy sypialnie na poddaszu, a skosy nie zawsze ułatwiają to zadanie. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, warto zamówić szafę na wymiar, np. na Komandor.pl.
Przechowywanie w sypialni – szafa w ramie
Maleńką sypialnię optycznie powiększono, montując ogromne lustro i zlicowane z białą ścianą drzwi oraz wybierając gładkie białe fronty do szafy. Dębowe ramy okalające lustro i szafę to zabieg celowy – mają kojarzyć się z framugą drzwi i dawać wrażenie otwartej przestrzeni.
Przechowywanie w sypialni – kufer praktycznie (1)
Kufer ma dwie główne zalety: jest bardzo pojemny i stylowy! W tym przypadku stanął pod ścianą i pełni funkcję dodatkowego stolika.
Przechowywanie w sypialni – kufer praktycznie (2)
Sypialnia bardzo retro w duchu angielskiej wsi. Ściany oklejono tapetą Pretty Prints (Galeriehome.co.uk), a biało-brązowe wzorki pasują do ciemnego belkowania i wspaniałej skrzyni posażnej. Stanęła w nogach łóżka (jedyny współczesny mebel, IKEA) dodając mu powagi. Żelazne okucia i solidny zamek świadczą o wartości, jako miało wiano panny młodej. Teraz można w takiej skrzyni (kufrze, skrzyni wojskowej itp.) przechowywać pledy czy dodatkową pościel – trzeba tylko gruntownie wyczyścić "mebel" także wewnątrz.
Przechowywanie w sypialni – na minimetraż
Gdy sypialnia nie rozpieszcza metrażem, trzeba znaleźć sprytne rozwiązania. Jednym z nich mogą być schowki w formie wiszących szafek ściennych. Aby nie przytłaczały małej przestrzeni, nie powinny być zbyt głębokie. Najlepiej jeśli fronty będą w kolorze ściany, podświetlane, półprzejrzyste albo lustrzane. Ważne też by szafki były bardzo solidnie zamocowane.
Przechowywanie w sypialni – szafa podrasowiona
Niewielkie wnętrze sprawia wrażenie obszernego dzięki… szafie od ściany do ściany, z lustrzanymi frontami. Zabudowa została zrobiona na zamówienie i "kupiona" wraz z mieszkaniem (zresztą wszystkie meble w sypialni pochodzą z drugiej ręki). Nowi właściciele byli zachwyceni pojemnością szafy, ale już mniej jej lustrzanymi frontami. Dodali więc im stylu, naklejając na nie za pomocą klejącej taśmy dwustronnej czarne szprosy. Mebel wyraźnie odmłodniał i nabrał loftowego charakteru.
Przechowywanie w sypialni – doskonała harmonia
Oszczędnie urządzona sypialnia na poddaszu, której głównym walorem dekoracyjnym są stare belki pięknie rysujące się na tle białych ścian. Łóżko z zagłówkiem pochodzi z meblowego sklepu sieciowego, ale szafy zrobiono na zamówienie według projektu architektów z pracowni Wierszyłłowski i Projektanci. Idealnie wpasowano je między belki; ich bryły są lekkie dzięki wysokim nóżkom będącym elementami konstrukcyjnymi oraz gładkim białym frontom otwieranym na docisk. Nietypowe "nóżki" mają też inne odniesienie – korespondują z czarną ramą łóżka na nogach.
Przechowywanie w sypialni – sposób na małą sypialnię
Propozycja (wyposażenie IKEA) na mały metraż" komoda pod oknem (blat będzie przedłużeniem parapetu), a przy ścianie szafa z przesuwnymi lustrzanymi frontami (nie trzeba miejsca na otwieranie skrzydła). Mamy też ogromne lustro, które ułatwi dobór garderoby, i będzie dodawało głębi sypialni.
Przechowywanie w sypialni – dowolna kombinacja
Meble do przechowywania z serii Hauga dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. W tej sypialni (wyposażenie IKEA) mamy zestaw składający się z części otwartych i zamkniętej przesuwnymi drzwiami. Niska szafka po prawej stronie dopełnia wyposażenie.
Przechowywanie w sypialni – schowek pod łóżkiem (1)
Gdy miejsca jest mało, warto kupić łóżko z pojemnikiem (np. Bjorbekk, IKEA). Można trzymać w nim zapasową pościel albo sezonowe ubrania zapakowane w pudła, pojemniki próżniowe itp.
Przechowywanie w sypialni – schowek pod łóżkiem (2)
Jeśli łóżko nie ma pojemnika, ale jest w miarę wysokie, można wykorzystać przestrzeń pod spodem. W tej aranżacji retro mamy łóżko pomalowane na biało, a pod nim skrzynki na owoce starannie oszlifowane i pomalowane. Służą do przechowywania tekstylnych skarbów pani domu.
Przechowywanie w sypialni – schowek pod łóżkiem (3)
W tej wersji mamy pod łóżkiem kosze wiklinowe wyściełane płótnem. To także dobry sposób na dodatkowe miejsce do przechowywania.
Przechowywanie w sypialni – łóżko ze schowkami
Łóżko pełne półek i schowków? IKEA udowadnia, że to możliwe modelem Platsa. Rama łóżka została tak zaprojektowana, że może stać się biblioteczką, biurem, dodatkowym miejscem na poduszki czy zrolowane pledy.
Przechowywanie w sypialni – na różne sposoby
Kontynentalne łóżko ma po obu stronach (z prawej poza kadrem) regały na książki i dekoracyjne drobiazgi. Rolę zanóżka gra tapicerowany duży puf-schowek z podnoszonym wiekiem. Vis-à-vis łóżka (także poza kadrem) znajduje się ogromna szafa – mieści całą garderobę domowników plus dodatkowe tekstylia, walizki itp.
Przechowywanie w sypialni – zabudowa z wnęką
Na jednej ze ścian wykonano na zamówienie obszerną garderobę składającą się z dwóch wysokich szaf i pawlacza. Powstałą wnękę wykorzystano do stworzenia tapicerowanej niszy z drewnianą półką i punktowym oświetleniem. Nie wiemy tego na pewno, ale można przypuścić, że drewniany blat jest na zawiasach i… po podniesieniu mamy dodatkowy schowek.
Przechowywanie w sypialni – walizkowa szafka
Sypialnia miłośnika podróży? Być może – w każdym razie udana aranżacja. Szafkę nocną tworzą trzy walizy retro ustawione piętrowo. Do każdej wejdzie sporo rzeczy, ale tylko na najwyższym piętrze warto trzymać to, co się często używa.
Przechowywanie w sypialni – nic do ukrycia
Półki, wieszaki, wiszące szafki, "komoda" z wysuwanymi koszami oraz kosze plecione z pokrywkami i tekstylne pojemniki to "szafa" w tej sypialni (wyposażenie IKEA). Aby całość dobrze się prezentowała, trzeba stale utrzymywać dyscyplinę kolorystyczną i… porządek.