Okno w suficie. Sposoby doświetlenia pomieszczeń pod płaskim dachem
Okno w suficie. Sposoby doświetlenia pomieszczeń pod płaskim dachem
Okno połaciowe z podstawą. Rozwiązanie wykorzystujące okna połaciowe do oświetlenia wnętrz pod dachem płaskim proponuje większość producentów okien dachowych. Polega ono na zamontowaniu okna w specjalnej podstawie umieszczanej na dachu. Prostokątna rama ze skośną górną płaszczyzną umożliwia zamontowanie w niej okna pod kątem 15-19° w stosunku do połaci dachu. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem we wnęce odzwierciedlającej kształt podstawy. Zapewnia to szczelność i dobre parametry termoizolacyjne: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego. W podstawie można zamontować okno obrotowe i uchylno-obrotowe, otwierane ręcznie i sterowane radiowo. Rozwiązanie to pozwala na zamontowanie pojedynczego okna o standardowych wymiarach w jednej podstawie, ale konstrukcje można również montować obok siebie, zachowując odległość 30 cm.
foto: VELUX
Okno w suficie. Sposoby doświetlenia pomieszczeń pod płaskim dachem
Okno pod kopułą. Przestrzeń pod płaskim dachem może być doświetlona przeszkleniami w formie świetlików. Mają one kształt wystających ponad płaszczyznę dachu kopuł lub piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20-45°. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych: poliakrylu lub poliwęglanu, albo ze szkła klejonego. Są też okna do płaskich dachów składające się z dwóch części: zewnętrznej, chroniącej okno przed deszczem i śniegiem, która przypomina świetlik w kształcie kopuły, oraz okna wewnętrznego. W suficie pomieszczenia powstaje wnęka z poziomo zamontowanym oknem. Okna te mają wysoką wytrzymałość (kopuła może wytrzymać ciężar nawet do 250 kg śniegu) oraz doskonałe parametry termoizolacyjne (wyposażone są w szyby energooszczędne). Dostępne są okna w różnych wymiarach – te w kształcie kwadratu mogą mieć od 60x60 cm do 120x120 cm, są w wersji otwieranej i nieotwieranej. Można wybrać wersję z kopułą matową lub przezroczystą.
foto: VELUX
Okno w suficie. Sposoby doświetlenia pomieszczeń pod płaskim dachem
Światło z tunelu. W domu krytym płaskim dachem problematyczne może być również oświetlenie światłem naturalnym pomieszczeń usytuowanych w środku planu na kondygnacji znajdującej się poniżej. Dobrym rozwiązaniem są wówczas niewielkie świetliki doprowadzające światło przez płaski dach za pomocą przewodów o szerokich przekrojach przypominających rurę czy tunel. Taki świetlik pozwala doświetlić wnętrza położone w odległości nawet 6 m od płaszczyzny dachu. Światło wpada przez przezroczystą kopułę wykonaną z tworzywa sztucznego, np. akrylu, zamontowaną na okrągłej lub prostokątnej podstawie przymocowanej do pokrycia za pomocą kołnierza uszczelniającego. Podobnie jak w oknach do płaskiego dachu zewnętrzna kopuła ma dużą wytrzymałość na opady atmosferyczne. Tunel zakończony jest okrągłą, nieotwieraną szybą o średnicy 30x40 cm zamontowaną w suficie wnętrza. Mimo niewielkich wymiarów korzyści ze stosowania świetlika są wymierne. W pomieszczeniach położonych w środku planu domu i skazanych na stałe korzystanie ze światła sztucznego zyskujemy światło naturalne i oszczędzamy na kosztach energii elektrycznej. Świetliki można też stosować jako element uzupełniający oświetlenie innymi oknami zamontowanymi w płaszczyźnie dachu. W nocy świetlik może zamienić się w plafon, jeśli wyposażymy go w zestaw oświetlenia elektrycznego. Dostępne są zazwyczaj w dwóch wersjach: przewód może mieć postać elastycznej harmonijki lub sztywnego elementu. Ze względu na brak załamań tunel sztywny dostarcza więcej światła niż giętki.
foto: VELUX
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...