Ogrodzenie domu – 16 pomysłów na ciekawe ogrodzenie posesji [GALERIA]
Pomysły na ogrodzenia
Rzędowy mur z równo ciosanego wapienia i przęsła ze stali to bardzo udane połączenie. Ogrodzenie takie ma surowy, ale elegancki wygląd. Łupana faktura poszczególnych płyt oraz różne ich odcienie dają złudzenie, jakby mur ten istniał tu od wieków. Cienkie spoiny nie rzucają się w oczy.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Kamienie połączono na zaprawę cementową. Przęsła zrobiono ze stalowych prętów. Pomalowano je na kolor grafitowy. Mają matową powierzchnię. Jedynym ozdobnikiem są zaostrzone górne końce, spiralnie zakręcone. Przęsła osadzono w spoinach między kamieniami w trakcie murowania.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Doskonały przykład ogrodzenia miejskiego. Elegancki i bezpretensjonalny parkan oraz dobrze zagospodarowana przestrzeń między nim a chodnikiem wprowadzają ład. Przed ogrodzeniem posadzono mało wymagające i łatwe w uprawie berberysy Thunberga ‘Atropurpurea’. Podłoże między krzewami wysypano jasnym żwirem, który zapobiega wzrostowi chwastów i ładnie się komponuje z bielą słupków ogrodzenia.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Część konstrukcyjna ogrodzenia – słupki i cokół – została wymurowana (na przykład z cegieł albo bloczków betonowych) na betonowym fundamencie i otynkowana. Słupkom nadano barwę białą, a cokołowi pomarańczowo-beżową – zbliżoną do barwy czapek zabezpieczających słupy przed zawilgoceniem. Przęsła tworzą metalowe panele z zespawanych ze sobą kształtowników pokrytych antykorozyjną powłoką. Ich prosta forma nie skupia uwagi, co na małych działkach jest bardzo pożądane (nadmiar zdobień i zbyt wiele elementów może wprowadzać wrażenie chaosu).
foto: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Pomysły na ogrodzenia
Szerokie słupki i wysokie murki ogrodzenia nie pozwalają przejść obok obojętnie i sprawiają, że od razu zaczynamy dostrzegać walory architektoniczne domu w głębi działki. Klinkier, z którego wzniesiono ogrodzenie, nawiązuje do klinkieru na elewacji domu zarówno barwą, jak i sposobem ułożenia. Ceramiczne kształtki na zwieńczeniach szerokich słupków oraz murków powtarzają wzór ze ścian.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Ponieważ teren jest lekko pochyły, ogrodzenie posadowiono na fundamencie schodkowym. Przęsła wykonano z metalowych płaskowników przyspawanych do ram z kątowników. Pręty rozmieszczono w taki sposób, aby na dole uniemożliwiały prześlizgnięcie się przez ogrodzenie małym zwierzętom, a na górze - stercząc jak szpilki – zniechęcały intruzów nieco większych. Wszystkie elementy metalowe zabezpieczono czarną farbą do metalu. Projekt: Damian Kałdonek
foto: Piotr Mastalerz
Pomysły na ogrodzenia
To ogrodzenie jest utrzymany w różnych tonacjach szarości, ale to jego wielki atut. Nie narzuca się barwą i formą, pozwalając docenić też piękną roślinność zdobiącą posesję.
W zachwyt nie musi wprawiać oszałamiająca forma i barwna kompozycja. Często prosta i szara budowla potrafi wywrzeć większe wrażenie. Projektant tego ogrodzenia odwołał się do estetyki przedwojennego polskiego modernizmu.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Fundament przechodzący w 40-centymetrowy cokół wykonano z betonu. Z betonowych bloczków wzniesiono ścianki, do których przymocowano bramę. I ścianki, i cokół oklejono prostokątnymi płytkami kamiennymi. Wykorzystano do tego specjalny klej niepowodujący przebarwień na kamiennej powierzchni. Aby połączenie było solidne, klej nanoszono i na spód płytek i na betonowe podłoże. Reszta ogrodzenia zrobiona została z metalowych prętów i kształtowników pomalowanych na kolor szary. Parkan nie ma wyraźnego podziału na poszczególne przęsła. Projekt: Wacław Stefański
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Deski ustawiono naprzemiennie, po obu stronach poziomych drewnianych rygli. Przęsła nie wyglądają dzięki temu płasko, co mogłoby się źle prezentować przy głębokich spoinach muru
W tym z założenia surowym ogrodzeniu masywność elementów kamiennych została umiejętnie skontrastowana z prostymi drewnianymi przęsłami.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Do budowy ogrodzenia wykorzystano kamienie rzeczne, czyli otoczaki. Są obłe, zróżnicowane pod względem rozmiarów i mają gładką powierzchnię. Uzupełniono je kamieniami polnymi.
Z otoczaków i kamieni polnych można zbudować tylko mur dziki. Trudno je bowiem ułożyć w rzędy lub uzyskać płaską powierzchnię. Szara zaprawa cementowa sprawia, że spoiny między kamieniami nie są zbyt widoczne. Kolorowa masa spoinująca jeszcze bardziej uwypukliłaby rysunek muru. Ciężkie kamienne ogrodzenie osadzono na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm).
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Ogrodzenie z drewna nie musi przypominać swojskiego płotu z pionowo rozmieszczonymi sztachetami. Te przęsła przygotowano z dużą pieczołowitością. Ich obwód wyznacza rama z kantówek. W dolnej części widzimy równolegle rozstawione deski spięte dwoma poprzecznym ryglami. Część górna ogrodzenia, wyraźnie oddzielona od dolnej, zbudowana została z desek połączonych starannie w iksy. Całość tworzy prostą geometryczną kompozycję.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Słupki i niski, bo zaledwie 15-centymetrowy cokół posadowiono na betonowym fundamencie. Do budowy ogrodzenia użyto zwykłych tanich cegieł, więc trzeba je było później wykończyć tynkiem cementowym. Zwykłe cegły nie powinny bowiem pozostawać bez żadnej osłony. Przęsła pomalowano impregnatem koloryzującym, aby zabezpieczyć drewno przed szkodnikami i niszczącym wpływem promieni słonecznych. Słupki i cokół pomalowano na biało. Aby woda deszczowa nie szkodziła ogrodzeniu, słupki przykryto od góry betonowymi czapkami, ozdobnie profilowanymi. Cokół zaś oklejono z wierzchu płytkami klinkierowymi.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Na pierwszy rzut oka ogrodzenie wygląda tak, jakby zostało wybudowane na ruinach starodawnego muru. Drugi rzut oka i wiemy już, że jest to po prostu podmurówka z polnych kamieni. Dopiero przy bliższych oględzinach jesteśmy w stanie rozwikłać zagadkę. To, co początkowo mylnie wzięliśmy za głazy, to kamienne płytki. Wykonane są rzeczywiście z polnych kamieni, ale mają znacznie mniejszą grubość.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Kamienne płytki przyklejono do murowanego cokołu i fragmentów murowanych słupków. Puste przestrzenie między płytkami wypełniono masą spoinującą. Płytki z cokołu zachodzą też na fragmenty słupków. Słupki są otynkowane i pomalowane na biało. Od góry zwieńczono je spadzistymi daszkami z płaskich dachówek. Drewniane przęsła zrobiono z nieregularnych desek pomalowanych lakierobejcą.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
O wyjątkowym charakterze tego ogrodzenia przesądzają nietypowe szerokie przęsła, których deski grubości 3 cm ustawiono w jodełkę. Na skośnie zamocowanych deskach ładnie załamuje się światło słoneczne, podkreślając oryginalny wzór przęseł. Skośne linie ciekawie komponują się również z krawędziami dachu. To nie koniec dachowych analogii. Narożne słupki są bowiem ścięte pod takim samym kątem jak kominy
Jak zbudowano ogrodzenie?
Kolejny przykład najbardziej popularnego rodzaju ogrodzenia, w którym murowane słupki są oparciem dla przęseł o stalowej konstrukcji z drewnianym wypełnieniem. Cokół tego parkanu zrobiono z betonu. Słupki i fragmenty muru to konstrukcja ceglana. Na cokole osadzono skośny betonowy daszek. Ma podobny kolor jak deski przęseł. Słupki, mur i cokół otynkowano i pomalowano na biało. Dom, ogrodzenie i podjazd utrzymano więc w jednej tonacji barw.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Ogrodzenie z naturalnych surowców ładnie wtapia się w podmiejski krajobraz. Nieokiełznane kępy trawy, które rosną wokół posesji, potęgują wrażenie sielskości i dodają budynkowi nieco letniskowego charakteru. Ponieważ kamień zawsze dobrze wygląda w połączeniu z drewnem, przęsła wykonano z szerokich dyli o naturalnie nieregularnym kształcie.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Granitowa kostka znana doskonale jako materiał do budowy podjazdów i ścieżek ogrodowych awansowała do funkcji surowca konstrukcyjnego. Wymurowano z niej słupki ogrodzenia.. Przęsła zbudowano z grubych dyli, czyli elementów powstałych z pocięcia pnia na długie plastry. Grube deski przykręcono śrubami do stalowych kształtowników, tak żeby te nie rzucały się w oczy.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Wystarczy spojrzeć z przeciwnej strony ulicy, aby dostrzec, że dom i ogrodzenie tworzą spójną, dokładnie przemyślaną kompozycję. Jeśli budynek ma surową, modernistyczną bryłę, ogrodzenie też musi być utrzymane w podobnym charakterze. W tym przypadku projektant poszedł dalej. Zasugerował przęsła z poziomych desek, aby stały się dopełnieniem kompozycji. Idealnie współgrają z podłużną płytą balkonu i szerokimi, niewysokimi oknami.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Przęsła zrobiono z desek szerokości 18 cm. Zostały one zamocowane do ram ze stalowych kształtowników. Cokół ogrodzenia to po prostu wysoko wyniesiona ława fundamentowa z wodoszczelnego betonu. Na niej stanęły murowane słupki. Nie mają jednakowej szerokości, co również jest częścią ogólnej architektonicznej koncepcji. Słupki oraz cokół zostały otynkowane i pomalowane. Drewniane elementy przęseł zabezpieczono ochronnym impregnatem olejowym, który podkreślił rysunek słojów.
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Ogrodzenie oszczędne w formie, a jednak przyciągające wzrok. Składają się na nie: prosty otynkowany na biało mur, ażurowa brama z poziomych metalowych listew i naśladujące ją przęsło oraz furtka umieszczona między pomalowanymi na czerwono szerokimi betonowymi słupami zwieńczonymi poziomą belką. To właśnie furtka powoduje, że pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy na widok tej posesji, to Japonia. Nie ma tu żadnego naśladownictwa, a jedynie przywołanie klimatu uzyskane prostotą elementów i barwą.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Stalową bramę, przęsło ogrodzenia i furtkę zamówiono w warsztacie. Ramy i przyspawane do nich poziomo ułożone listwy powstały z płaskowników szerokości 6 cm ułożonych tak, że prześwity między nimi wynoszą około 3 cm. Murowane fragmenty ogrodzenia otynkowano i pomalowano na biało, a dla ochrony przed wilgocią przykryto czapkami z blachy. Wszystkie elementy stalowe pomalowano farbą do metalu zabezpieczającą przed korozją. Projekt: Ludmiła Berus
foto: Mariusz Bykowski
Pomysły na ogrodzenia
Eleganckie ogrodzenie tworzą proste metalowe przęsła i słupki z granitowej kostki. Parkan z szarego granitu i metalu dobrze wtapia się w miejski krajobraz. Jest to urokliwa szarzyzna, warta naśladowania. Wytworna prostota tego ogrodzenia dodaje wdzięku nie tylko budynkowi, ale i ulicy, przy której on stoi.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Słupki wymurowano z kostki granitowej, podobnej do tej wykorzystanej do ułożenia podjazdu do garażu. Bramy i furtki mają konstrukcję ramową. Rama zbudowana jest z kształtowników stalowych i wypełniona poziomymi wąskimi prętami.
Ze stali o podobnym kolorze sporządzono obróbki blacharskie na szczytach słupków. Miejsca te są bowiem narażone na niszczące działanie wody deszczowej. Woda, nie mając możliwości szybkiego odpływu, gromadzi się na ich powierzchni, wypłukuje zaprawę i wnika pomiędzy kamienie. Zimą podtopiony śnieg zamarza w szczelinach słupów i może je rozsadzać. Metalowa osłona odprowadzi wodę poza obrys słupków. Projekt: Mirosław Jednacz
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Ogrodzenie stanowi surowy, nieotynkowany mur z wyraźnym rysunkiem cegieł, jakby przeniesiony z angielskiej prowincji. Taki efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu jako surowca do budowy cegieł pochodzących z rozbiórki. Mają nieregularne krawędzie i różne odcienie. Mur świetnie pasuje do domu z elewacją z cegły licowej. Pełne ogrodzenie z cegieł – solidne i trwałe – skutecznie izoluje wnętrze posesji, chroniąc przed oczami ciekawskich.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Zaletą cegieł licowych i starych cegieł z rozbiórki jest to, że nie trzeba ich już niczym zabezpieczać ani wykańczać. Masywne ogrodzenie jest wymurowane na ławie fundamentowej z betonu klasy B15. Między murem a fundamentem ułożono oczywiście izolację z dwóch warstw papy. Projekt: Barbara Kierejewska-Zielińska
foto: Andrzej Szandomirski
Pomysły na ogrodzenia
Ogrodzenie stanowi jasny, prawie biały mur kamienny. Wygląda on interesująco dzięki fakturze powierzchni tworzonej przez nierówno obrobione płaskie elementy z łupanego wapienia. Solidny, ale przyjazny mur szczelnie otacza posiadłość, dając do zrozumienia, że choć wygląda sielsko, skutecznie strzeże dostępu do domu. Chętni do przekroczenia furtki muszą zaanonsować się przez domofon.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Jasne płaskie kamienie mają wygładzone większe powierzchnie, dzięki czemu łatwo je do siebie dopasowywać. Budując takie ogrodzenie, należy dbać o to, by co jakiś czas kłaść długi kamień w poprzek – tak, by sięgał w głąb muru – to ustabilizuje konstrukcję. Do łączenia elementów wykorzystuje się zaprawę cementową. Mur należy zwieńczyć szczelnie ułożonymi płaskimi dużymi płytami, aby ochronić konstrukcję przed wodą opadową.
Ażurową furtkę prowadzącą na posesję wykonano ze stalowych prętów, płaskowników i kątowników przyciętych tak, by górna linia furtki miała kształt łuku, co dodało jej wdzięku. Drzwi do śmietnika – z ustawionych pionowo prętów oraz arkusza grubej blachy osłaniającego wnętrze altany śmietnikowej. Wszystkie metalowe elementy pokryto ciemnoszarą matową farbą do metalu.
foto: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Pomysły na ogrodzenia
Połączenie w jednym ogrodzeniu kamieni zebranych z pola i pozyskanych z kamieniołomu tworzy intrygujący duet. To ogrodzenie obfituje też w rozmaite niespodzianki – okienka jak ze średniowiecznej warowni, wmurowane donice lub słupki przydrożne.
Jak zbudowano ogrodzenie?
Cokół z polnych głazów tworzy tak zwany mur dziki. Kamienie nie są obrobione i mają zróżnicowaną wielkość. Ułożono je w nieregularny, jakby przypadkowy sposób. Ponad nim wykonano mur rzędowy z ciosanego piaskowca. Kamienie o dużych i płaskich powierzchniach ułożono poziomo. W narożnikach i w pewnych odstępach w ścianie muru umieszczono większe kamienie, które wyznaczają wysokość warstw. Elementy kolejnych warstw umieszcza się podobnie jak cegły w murze. Piaskowiec jest łatwy w obróbce. Ponieważ z upływem czasu powoli niszczeje pod wpływem wody (ale nawet wtedy wygląda bardzo efektownie), zrobione z niego mury warto przykryć ułożonymi ze spadkiem daszkami. To ogrodzenie zakończono daszkiem z kamiennych płyt.
foto: Wiktor Greg
Pomysły na ogrodzenia
Jeżeli działka leży przy uczęszczanej ulicy, warto się od niej odizolować. Można postawić solidne lite ogrodzenie, ale czasami wystarczy wysoki i gęsty żywopłot. Działkę i dom prawie zupełnie zasłania niebanalny dwukolorowy żywopłot. Tworzy go buk pospolity i jego czerwonolistna odmiana. Jego zaletą jest to, że nie tylko zasłania, ale też zdobi.
Z czego żywopłot?
Najwyższe żywopłoty formowane, tak zwane szpalery, powstają z regularnie przycinanych buków, grabów, klonów polnych, lip drobnolistnych i wielu odmian żywotników zachodnich. Mogą one osiągnąć nawet 4 m wysokości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ich pielęgnacja, czyli co najmniej dwukrotne w ciągu roku przycinanie, nie będzie łatwa. Nieco niższe żywopłoty (do 2 m wysokości) można mieć z derenia jadalnego, głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego, karagany syberyjskiej, ligustru pospolitego, lilaka pospolitego, a także cisu pospolitego lub pośredniego, modrzewia pospolitego oraz ze świerka pospolitego. Rośliny najlepiej sadzić w dwóch rzędach (żywopłot będzie bardziej gęsty), w ziemi użyźnionej na przykład kompostem.
foto: Andrzej T. Papliński
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...