Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty
Narzędzia do glazury i terakoty
Narzędzia na miaręOd tego, czy dobrze wymierzymy powierzchnię okładziny z płytek, zależeć będzie jej wygląd. W trakcie pracy też będziemy musieli kontrolować, czy płytki trzymają się prosto.Poziomnica – jeśli chcemy, aby płytki były ułożone idealnie równo, powinniśmy często kontrolować ich ustawienie. Potrzebna jest do tego poziomnica. Poziomica zwykła (1) – pozwoli sprawdzić wypoziomowanie okładziny lub wyznaczyć idealnie równą linię, wzdłuż której będą biegły płytki. Wyposażona jest w trzy libelki. Jedna umieszczona jest pionowo i może wskazywać położenie względem pionu, druga ustawiona jest poziomo, a trzecia pod kątem 45°. Oprócz libelek poziomnica może mieć podziałkę, a także magnesy bądź gumowe podkładki, które pomogą stabilnie ustawić ją na powierzchni (Mega). Poziomica wodna (2) – składa się z plastikowego, przezroczystego węża długości i dwóch szklanych fiolek z odwzorowaną podziałką. Aby zrobić pomiar, wąż trzeba napełnić wodą. Następnie jedna osoba przykłada fiolkę do wyznaczonego punktu, a druga bierze drugą fiolkę i odchodzi w przeciwny koniec mierzonego miejsca lub elementu. Poziom jest zachowany, jeśli woda w obu fiolkach znajdzie się na identycznym poziomie (Dedra).3) Sznur traserski – jest pokryty kredą i nawinięty na rolkę zamkniętą w obudowie. Po rozwinięciu przykłada się go do ściany, napręża i po szarpnięciu odwzorowuje na ścianie lub podłodze równą, kolorową kreskę (Stanley)4) Pion murarski – to tanie i proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu skontrolujemy, czy pionowe krawędziepłytek nie odchylają się w lewo lub w prawo (Toya)5) Miarka zwijana – przyda się do zmierzenia odległości i wyznaczenia odcinków. Możemy ją zginać podczas sprawdzania wymiarów wewnętrznych bez obaw, że się złamie. Rozwinięta taśma chowa się do plastikowej lub metalowej obudowy. Miarki mają blokadę, która sama zatrzymuje wysuniętą taśmę. Dopiero zwolnienie blokady sprawia, że zwija się ona z powrotem.
foto: serwisy prasowe firm
Narzędzia do glazury i terakoty
Do cięcia, gładzenia i wierceniaPłytki ceramiczne są twarde i niełatwe w obróbce. Podczas nieostrożnego cięcia lub wiercenia mogą się połamać. Trzeba do tego używać specjalistycznych przyrządów glazurniczych.1) Rysik do glazury – nacina się nim płytkę wzdłuż metalowej przykładnicy, a później podkłada pod spód gwóźdź i naciskając z wyczuciem, przełamuje płytkę na dwie części (Toya)2) Szczypce do cięcia i łamania płytek – ułatwią przecięcie płytki wzdłuż linii prostej. Wyposażone są w wolframowe kółeczko, którym nacina się płytkę, zanim się ją obłamie (Topex)3) Obcęgi – przydadzą się do obłamywania wąskich pasków płytki lub do robienia w niej półkolistych wycięć, np. wtedy, gdy płytka ma stykać się z rurą c.o. Linia cięcia, jaką pozostawiają obcęgi, jest nierówna i wymaga przeszlifowania (Dedra)4) Przebijak – można nim robić otwory w płytkach lub zaznaczać punkty wiercenia (Stanley)5) Piła włośnica – piła z cienkim brzeszczotem także umożliwi robienie wycięć krzywoliniowych w płytkach. Można nią precyzyjne ciąć małe elementy. Im większa jest odległość między ramką a brzeszczotem, tym głębsze mogą być wycięcia (Stanley)6) Wiertła do ceramiki (widiowe) – ich ostrza są wykonane z najwyższej jakości węglików spiekanych. Umożliwiają precyzyjne wiercenie w płytkach o twardości do 8 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Wierci się nimi bez udaru (Bosh)7) Gilotyna – niezastąpiona, gdy mamy dużo płytek do cięcia. Z Z nią pracuje się szybciej i dokładniej. Przydatna szczególnie do płytek bardzo twardych. Gilotyny mają różną wielkość. Niektóre wzbogacone są o kątowniki umożliwiające cięcie pod kątem. Profesjonalne gilotyny mają łożysko, dzięki któremu cięcie płytek nie wymaga dużej siły (Vorel)8) Otwornice – specjalne wiertła, które przydadzą się do zrobienia w płytkach otworów o dużej średnic (JOBIprofil)9) Wycinarka otworów – to końcówka, którą podłącza się do wiertarki. Umożliwia robienie otworów o dużej średnicy, np. pod gniazdka elektryczne (Topex)10) Kamień szlifierski – z karborundu, czyli węglika krzemowego. Potrzebny do szlifowania przyciętych krawędzi płytek.
foto: Robert Szarapka
Narzędzia do glazury i terakoty
Z czym do klejuOdkąd w sprzedaży są gotowe kleje, do prac glazurniczych nie potrzebujemy ani betoniarki, ani łopaty, ani koryta na zaprawę. Wystarczy wiaderko, wiertarka z mieszadłem i kilka narzędzi do nanoszenia rozrobionej masy.1) Wiertarka z mieszadłem – w sprzedaży są co prawda gotowe masy klejące, ale większość to suche mieszanki wymagające rozrobienia z wodą. Aby ułatwić sobie pracę, mieszajmy klej, używając wiertarki o mocy nie mniejszej niż 800 W, wyposażonej w końcówkę mieszającą2) Paca zębata – rozprowadzamy nią klej po powierzchni. Zęby pac mogą mieć różne rozmiary. Im są większe, tym pacą można nakładać grubszą warstwę masy. Ząbkowane są tylko dwie sąsiednie krawędzie pacy. Zaprawę nanosi się stroną gładką, a rozsmarowuje ząbkowaną (Toya)3) Kielnia – potrzebna do mieszania kleju i nakładania go na pacę (Topex)4) Młotek gumowy – potrzebny do delikatnego dobijania płytek przy korygowaniu ich położenia względem pionu i poziomu (JOBIprofil)
foto: Atlas
Narzędzia do glazury i terakoty
Estetyczny finiszMniej więcej po dwóch dniach od zakończenia układania płytek można zacząć fugowanie, czyli wypełnianie pustych przestrzeni między nimi.1) Paca gumowa – rozprowadza się nią masę do spoinowania. Dzięki temu, że jest gumowa, łatwiej zgarnia się nią masę i nie rysuje przy tym płytek (Proline)2) Gąbka – po zakończeniu spoinowania trzeba zetrzeć resztki fugi z płytek. Miękka gąbka jest do tego idealna (Dedra)3) Pistolet do silikonu – w narożnikach okładzin ceramicznych spoiny powinny być zrobione z materiału elastycznego, np. silikonu. Do jego użycia niezbędny jest ręczny pistolet-wyciskarka (Fischer)
foto: serwisy prasowe firm
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...