Murowanie ścian z ceramiki Owczary
Pustaki ceramiczne Owczary TERMOton P+W 25
Ściany są murowane z pustaków poryzowanych TERMOton P+W 25 firmy ZCB Owczary.
Inwestor trochę pośpieszył się z zakupem materiału – pustaki przyjechały na budowę nim wykonano podkład na gruncie. Dlatego palety są ustawione na działce. Zwykle ustawia się je bezpośrednio na chudym betonie, korzystając z samochodu ciężarowego z HDS-em.
foto: Andrzej T. Papliński
Pustak ceramiczny na pióro i wpust TERMOoton Owczary
Ceramika jest poryzowana, a więc ma doskonałe właściwości izolacyjne. Pustaki są zaopatrzone w pióro i wpust. Do murowania wystarczy wykonać spoinę poziomą.
Kolejny atut - pustaki są precyzyjnie wykonane. Murowanie jest bardzo łatwe i można uzyskać dużą dokładność.
Z pustaków ceramicznych można budować ściany zewnętrzne i wewnętrzne – jedno, dwu i trójwarstwowe. Przy swoich dużych gabarytach, pustaki mają niewielką masę. Jeden pustak Termoton waży niecałe 12 kg. Na 1 m2 ściany potrzeba zatem 12 i pół sztuk pustaków. To ułatwia prace murarskie i obniża koszt robocizny.
Z pustaków ceramicznych ściany muruje się bardzo szybko...
foto: Andrzej T. Papliński
Plac budowy pustaki
Dom na zdjęciu budowany jest z pustaków ceramicznych, których cena za sztukę wynosi ok. 7 zł. Na metr kwadratowy potrzeba 10 sztuk, a zatem za 20 tys. zł można kupić pustaków na ok. 285 m kw. ścian
foto: Andrzej T. Papliński
Pustaki ceramiczne - układanie pierwszej warstwy
Na fundamencie jest już izolacja przeciwwilgociowa. Została ułożona z dwóch warstw papy na lepiku. Można też zastosować folię hydroizolacyjną albo specjalną zaprawę. Izolacja przeciwwilgociowa oddziela ściany parteru od ścian fundamentowych i podłogi na gruncie. W ten sposób zabezpiecza się ściany przed podciąganiem wody z gruntu. Izolacja pozioma jest niezbędna także pod ścianami działowymi.
Rozpoczyna się murowanie pierwszej warstwy pustaków. Od precyzji wykonawcy zależy teraz jakość ściany. Pierwsza warstwa murowana jest na zwykłej zaprawie cementowo-wapiennej o grubości do 12 mm. Ma ona za zadanie zniwelować wszelkie nierówności fundamentu.
Wykonawca muruje najpierw pustaki w narożnikach, dbając o to być układać je naprzemiennie – raz jedna ściana, raz druga. Wprawny murarz dba o to, by poziom narożników był taki sam, układając pustaki na zaprawie tej samej grubości.
foto: Andrzej T. Papliński
Łączenie pustaków ceramicznych na narożnikach
Są miejsca w ścianie, gdy trzeba zastosować także spoinę pionową. Tak się dzieje w narożniku, gdzie pustak styka się bokiem pustaka ściany poprzecznej. Inna sytuacja to wbudowywanie przeciętego pustaka - który utracił pióro lub wpust.
foto: Andrzej T. Papliński
Ściana z ceramiki - narożniki
Narożniki - co najmniej 3 warstwy pustaków - są gotowe. Teraz między narożnymi pustakami murarz rozciąga drut, który wyznacza lico ściany i można już murować pierwszą warstwę. Pustaki łączy się ze sobą na pióro i wpust, a zaprawę układa się tylko w poziomie. Dzięki temu, że nie ma konieczności murowania spoin pionowych, zużycie zaprawy jest mniejsze o 40%. Ważne przy murowaniu, by kolejny pustak nasuwać od góry – zamek w zamek, pióro we wpust. Gdyby dosuwać pustak z boku, doszłoby do zrolowania zaprawy, a zbyt duża przerwa między pustakami pogorszyłaby właściwości izolacyjne ściany. Nakładając zaprawę, nie wolno też wciskać jej kielnią w drążenia – to też obniżyłoby izolacyjność cieplną pustaków a więc i muru.
foto: Andrzej T. Papliński
Pustaki ceramiczne - murowanie na zwykłą zaprawę
Na budowie pracuje betoniarka. Na zwykłą zaprawę będą murowane kolejne warstwy muru. W tym domu izolacja ścian - 20 cm styropianu - zniweluje słabsze parametry izolacyjne zaprawy cementowej. Zaprawę układa się równomiernie na całej długości ściany. Błędem byłoby układanie zaprawy punktowo w postaci placków. Spadłaby nośność takiego muru, obniżyły się jego parametry izolacyjne. Nie wolno oszczędzać na zaprawie. Tuż przed nałożeniem zaprawy na pustaki ich górna powierzchnia musi zostać zwilżona wodą. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko odciągania przez ceramikę wilgoci z zaprawy, co skończyłoby się osłabieniem jej siły wiązania. W przypadku naszej budowy, murarz zaniechał tej czynności, ponieważ ostatnie dni były deszczowe.
foto: Andrzej T. Papliński
Cięcie pustaków ceramicznych
Nie zawsze ostatni pełny pustak mieści się w szerokości ściany. Wtedy pustak trzeba dociąć na wymiar. Najlepiej jeśli taki pustak znajdzie się w środkowej strefie muru, a nie w pobliżu narożnika. Do cięcia ceramiki poryzowanej używa się narzędzi, które radzą sobie z materiałem wytrzymałym a zarazem kruchym – najlepiej używać piły elektrycznej z tarczą diamentową.
foto: Andrzej T. Papliński
Wzmocnienie pustaków ceramicznych pod oknem
Murowana ściana dochodzi do przyszłego otworu okiennego. Ceramika wymaga w tym miejscu wzmocnienia. Mur z pustaków bardzo dobrze przenosi obciążenia pionowe, jednak słabiej radzi sobie z siłami ukośnymi, które powstają na przykład właśnie przy otworach okiennych. Powstają tu naprężenia rozciągające - mur może w tym miejscu z czasem zacząć pękać. Aby do tego nie dochodziło, wzmacnia się warstwę pustaków w dole okna zbrojeniem układanym w poziomej spoinie. Można zastosować gotowe kratowniczki stalowe lub - jak na tej budowie - pręty zbrojeniowe ze stali żebrowanej o średnicy minimum 6 mm.
Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, zbrojenie powinno co najmniej 50 cm wychodzić z każdej strony poza szerokość otworu okiennego.
foto: Andrzej T. Papliński
Murowanie ściany z ceramiki Owczary - okna
Dolny poziom otworu okiennego trzeba podmurować, by dopasować otwór do wymiarów zgodnych z projektem. W tym celu wykonawca muruje rząd układanych na płasko cegieł. Cegła pełna słabiej izoluje termicznie niż pustaki z ceramiki poryzowanej, ale i tu mostek cieplny zniweluje zewnętrzna warstwa ocieplenia.
Pustaki i cegły zachowują modularność - wysokości pustaka odpowiada wysokość trzech płasko ułożonych cegieł, łączonych na spoiny o grubości do 12 mm.
foto: Andrzej T. Papliński
Ściana z ceramiki - dokładność murowania
Każdy rząd pustaków muruje się na pióro i wpust, a pustaki zsuwa po zamku już wmurowanego pustaka. Szczelina między sąsiednimi elementami nie powinna być większa niż 2 mm. Każdą warstwę trzeba kontrolować - sprawdzając płaszczyznę i poziom za pomocą poziomnicy i długiej trzymetrowej łaty. Ściana ceramiczna to precyzyjna robota!
foto: Andrzej T. Papliński
Ściana z ceramiki - przewiązanie ściany
Pustaki układa się w kolejnych warstwach ściany dbając o przewiązanie warstw. Spoiny pionowe w sąsiadujących ze sobą warstwach nie mogą się pokrywać. Zasadą jest przesunięcie pustaków wyższej warstwy o minimum 10 cm. Jeśli pustak został docięty, przewiązanie powinno mieć minimum 4 cm.
Zasada przewiązania pustaków w kolejnym rzędzie obowiązuje dla całej ściany. Jak widać z pustaków ceramicznych buduje się bardzo szybko...
foto: Andrzej T. Papliński
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...