Kuchnia amerykańska – galeria inspirujących zdjęć
Kuchnia w stylu amerykańskim – kadr w serialu „I tak po prostu”
W serialu „I tak po prostu”, kontynuacji „Seksu w wielkim mieście”, jedna z głównych bohaterek Charlotte (grana przez Kristin Davis) stała się wzorcową panią domu i często jest pokazywana w swojej kuchni w luksusowym apartamencie przy Park Avenue. Znajdziemy w niej wiele elementów charakterystycznych dla kuchni amerykańskiej.
Kuchnia amerykańska – klasyka w duchu retro
Na ogół w kuchni w stylu amerykańskim dominuje biel, jak w tej aranżacji, albo drewno. Tu ten materiał służy tylko ociepleniu całości – odcień ciemnego miodu jest doskonały w tej roli. Wystarczy taka podłoga, wykończenie okapu, krzesła, kilka detali i wnętrze staje się przyjazne. Płytka gazowa z fartuchem (Sub-Zero/Wolf) jest tak duża, że gotowanie na niej to prawdziwa przyjemność. Czerwone pokrętła to akcent ożywiający kuchnię. Warto zwrócić uwagę na nawiązujące do dawnych wzorów płytki podkreślające strefę gotowania i błyszczący na ich ile tzw. pot filler. Stylizowane AGD i bateria, płycinowe fronty, wiejskie krzesła oraz dywan w tradycyjny deseń sprawiają, że luksusowa kuchnia jest przytulna i ciepła.
Kuchnia amerykańska – komfort w drewnie
W tej aranżacji zdecydowanie jest więcej drewna w naturalnym wybarwieniu, z którego zrobiono kuchenne szafy obudowujące nawet chłodziarkę XXL. Biały ciąg roboczy podkreśla strefę gotowania z wolno stojącą kuchnią o dwóch piekarnikach i imponującym okapem. Pionowo ułożone zielone płytki także są zarezerwowane dla tego miejsca, które kojarzy się z dawnymi piecami kuchennymi. Kamienna wyspa i takaż posadzka dodają splendoru wnętrzu. AGD ze stali nierdzewnej jest jednej marki Sub-Zero/Wolf.
Kuchnia amerykańska – z delikatnym kolorem
Niektórzy zwolennicy kuchni w stylu amerykańskim robią odstępstwo od dyktatu tonów bieli w kierunku innych jasnych barw i rozmytych pasteli. Ten przykład potwierdza, że neutralny gołębi odcień może wyglądać świetnie! Szafa pod sufit w prawej części ciągu roboczego stawia granicę strefy kuchennej. Szafki nad kuchnią gotowania nawiązują formą do tradycyjnych kredensów i wraz z płytkami ułożonymi w karo zaznaczają wyraźnie „gorącą” część kuchni. Meble z fazowanymi frontami i masywnymi gzymsami mają lekki kolonialny rys. Podkreśla go także egzotyczne drewno o wyrazistym usłojeniu, z którego zrobiono posadzkę i korpus wyspy. Jest ona ogromna, z miejscem do jadania, pracy i zlewozmywakiem. Kamienne blaty spinają ją i zabudowę w całość. Barwa zabudowy znajduje swoją kontynuację w niebieskościach, które użyto w aranżacji reszty pomieszczenia. Ciekawym zabiegiem jest zaznaczenie każdej ze stref innym odcieniem: dla kuchni zarezerwowano odcień niebieskoszary, dla części wypoczynkowej stonowany granat, a dla jadalni – lodowy błękit.
Kuchnia amerykańska – w konwencji hampton
Luksusowe, szykowne kuchnie w stylu hampton mieszczą się w pojęciu kuchni amerykańskiej. Ta zabudowa z wyspą, pełniącą funkcję barku, przywodzi na myśl najlepsze projekty rodem z nadmorskiego Hamptons. Jest ciepła biel, dużo metalu, zieleń i szlachetne dodatki, takie jak metalowa taca z ozdobnymi uchwytami z lin (Rasler). Białe fronty szuflad z płycinami i bibliotecznymi uchwytami tworzą klasyczną, pełną wdzięku, całość. Blat został wykonany z czarnego polerowanego granitu. Trzy stylizowane lampy (Magnolia-home.pl) świetnie doświetlają wyspę. Metalowy łuk na pierwszym planie to fragment lampy (z tego samego sklepu), wiszącej już nad stołem w jadalni. Hokery (Daro-meble.pl) wykonano z wytwornej tkaniny, a srebrne gwoździe tapicerskie dodają im szyku.
Kuchnia amerykańska – elegancja z pazurem
O atrakcyjności tego projektu zadecydowało odważne użycie materiałów i kolorów. Lśniąca kamienna posadzka w neutralnej szarości i białe ściany sprawiły, że z wyposażeniem można było zaszaleć. Wyspa formą nawiązująca do stylu art déco i wysoka szafa mają ceglaste gładkie korpusy i fronty, tworzące barek szafki stojące są jasnoszare. W tym samym odcieniu są także korpusy wiszących powyżej szafek oraz zabudowy ściennej ze wspaniałą lodówką typu french door (także pozostałe AGD Sub-Zero/Wolf). Ich fronty zaś są niezwykłe – wyglądają jakby zostały zrobione z plecionki. Mamy tu też metale aż w trzech barwach: srebrzystym, miedzianym i złotym. Wszystkie uchwyty nawiązują do tych od chłodziarki oraz piekarnika i kuchenki mikrofalowej. I one są zróżnicowane kolorystycznie: te przy AGD są srebrzyste, a przy meblach – złociste.
Kuchnia amerykańska – w srebrzystym blasku
W tej aranżacji zachowano konsekwencję przy wyborze metalu – tylko srebrzysty i kropka! Kuchnia, opak, kuchenka mikrofalowa oraz imponująca lodówka (np. Sub-Zero/Wolf) oraz lampy, uchwyty meblowe i akcesoria mają satynowe wykończenie, więc nie dominują we wnętrzu i lepiej się odnalazły w stylizacji retro. Podłoga z ciemnego drewna to dobra przeciwwaga dla wizualnego chłodu, jaki panuje w tej kuchni. Dyskretne oświetlenie sufitowe wypełnia pomieszczenie rozproszonym światłem. Warto wybrać świetlówki o ciepłej barwie światła. Ciepły blask to niezawodny sposób na dodanie wnętrzu przytulności.
Kuchnia amerykańska – piękno neutralnie (1)
Pierwszy kadr z kuchni z bezpośrednim wyjściem na taras. Przeszklone drzwi sprawiają, że widok za mini działa jak najbardziej efektowna fototapeta i to zmieniająca się każdego dnia! Biała zabudowa o tradycyjnej formie i fazowanych frontach oraz gzymsach wyraźnie nawiązuje do mebli shakerskich. Wyspa tylko z pozoru wydaje się całkowicie nowoczesna – wykończenie po wewnętrznej stronie zdradza co innego. Złocisty metal lamp i uchwytów to eleganckie akcenty. Srebrny metal i tak jest w przewadze: AGD oraz baterie. Aby komfort korzystania z kuchni był maksymalny, zamontowano aż trzy krany! Mamy więc zlewozmywak z okazałą wyciąganą wylewką na wyspie, mały zlew plus dyskretną baterię na szafce pełniącej funkcję baru (obok chłodziarka do napojów i alkoholi) oraz pot filler nad kuchenką.
Kuchnia amerykańska – piękno neutralnie (2)
Na tym ujęciu widać, że część kuchenna przechodzi w jadalnię. Okna w czarnych ramach (co koresponduje z metalową konstrukcją krzeseł) dzięki białym framugom wydają się być większe. Lampa nad stołem jest złota, jak te nad wyspą, ale jest niemal niewidoczna. To celowy zabieg, bo w tej aranżacji nic nie powinno konkurować z „dekoracją” za szybami.
Kuchnia amerykańska – nietypowo
Ogromna szafa kuchenna kryje także dwudrzwiową lodówkę XXL (Sub-Zero/Wolf). To nietypowe rozwiązanie, bo zwykle AGD jest wolno stojące. Chłodziarka w zabudowie idealnie sprawdza się w nowocześniejszej wersji kuchni po amerykańsku. Mamy tu więc szachownicę na posadzce, ale też nie klasyczną. Drewniane meble w naturalnym wybarwieniu mają fronty tylko lekko nawiązujące do tradycyjnych, Wyspa zaś jest zupełnie wyjątkowa: ma fronty wyplatane! Wyplatane są też siedziska i oparcia hokerów. Strefa gotowania jest funkcjonalna, ale zupełnie nowoczesna. Delikatnie stylizowane metalowe lampy dodają całości charakteru.
Kuchnia amerykańska – z artdecowskim szykiem
Projekt zwracający uwagę nietypowymi rozwiązaniami i doskonałymi nawiązaniami do stylu art déco. Wyobloną wyspę na złotym cofniętym cokole ozdabiają charakterystyczne dla stylu wzór. Czarny kamienny blat jest cienki, więc mebel nadal pozostaje lekki w odbiorze. Lampy ponad nim mają klosze w geometryczne motywy, także nawiązujące do epoki. Kuchenna szafa wbudowana w ścianę (zapewne wnęka albo spiżarnia) ma klasyczne fronty, ale jest biała, by nie wyróżniała się zbytnio z tła. Ciąg roboczy stanowią niebieskie szafki nakryte marmurowym blatem z szerokimi fartuchem i kołnierzem osłaniającym ścianę. Miękkim łukiem przechodzi on w prostokątną tafę nad wolno stojącą kuchnią retro i sięga okapu (Sub-Zero/Wolf). Symetrycznie rozmieszczone metalowe regały o owalnej formie i z marmurowymi półkami są bardzo art déco. Zlewozmywak ze złotą baterią pod oknem to już klasyka gatunku.
Kuchnia amerykańska – apetyt na nowoczesność
Drewno, marmur i stal w przemyślanych proporcjach dały kuchnię nowoczesną i elegancką. Zabudowa z mnóstwem szafek, szuflad i schowków ze szlachetnego dębu doskonale komponuje się z satynową stalą nierdzewną chłodziarki oraz kuchenki i okapu (Sub-Zero/Wolf). Aby było nowocześniej wybrano sprzęt do gotowania i pochłaniania oparów o prostszej formie bez specjalnych nawiązań do dawnych sprzętów. Lodówka jest trochę vintage, ale to nie przeszkadza. Marmurowa oryginalna wyspa ze zlewem od strony pokoju pełni funkcję czysto dekoracyjną, a efektowna przestrzenna metalowa lampa pogłębia to wrażenie. Biały kamień z delikatnym szarym użyłowieniem przykrył ciąg roboczy i znalazł też powyżej na ścianie.