
Układanie papy jako izolacji poziomej ściany
Budowa była świetnie przygotowana. Wybudowano fundament, ściany fundamentowe, ale też co ważne wykonano podkład betonowy pod posadzkę parteru. Dzięki temu, że było podłoże, palety z bloczkami ustawiono bezpośrednio na chudym betonie. Wystarczył samochód dostawczy z HDS-em.
Przed rozpoczęciem murowania ścian, wykonano izolację poziomą z papy.
Źródło: Andrzej T. Papliński
Układanie pierwszej warstwy bloczków
Murowanie rozpoczęło się od wytyczenia osi ścian, a następnie ustawienia pojedynczych bloczków w narożnikach ścian, piórami zwróconymi na zewnątrz budynku. Bloczki muruje się na zaprawie cementowej po to, by można było wypoziomować pierwszą warstwę. Kolejne warstwy muru będą układane na zaprawę cienkowarstwową (klejową). Bloczki H+H są tak precyzyjnie wyprodukowane, że prawie nie ma potrzeby używania poziomnicy.
Źródło: Andrzej T. Papliński

układanie bloczka na zaprawie cementowej - pierwsza warstwa
Fundament nie zawsze jest równy, dlatego pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego muruje się na podkładzie ze zwykłej zaprawy cementowej układanej przy pomocy kielni. Dzięki temu, że warstwa zaprawy ma do 12 mm można dokładnie wypoziomować pierwszą warstwę. Warstwa zaprawy cienkowarstwowej będzie miała 1-3 mm.
Źródło: Andrzej T. Papliński
Zaprawa cienkowarstwowa do bloczków betonu komórkowego
Zaprawę klejową przygotowuje się z gotowej mieszanki do której dolewa się odmierzoną porcję wody. Zaprawę cienkowarstwową nanosi się przy pomocy specjalnej kielni dopasowanej do szerokości murowanych elementów. Grubość zaprawy - 1-3 mm.
Ważne! Kiedy murowano bloczki na tej budowie, temperatura wynosiła ponad 25°C. Przed ułożeniem zaprawy ścianę z bloczków zwilżano wodą. W ten sposób dba się o zachowanie właściwości kleju - nie zdąży wyschnąć przed związaniem bloczków.
Źródło: Andrzej T. Papliński
Bloczek betonowy H+H na pióro i wpust
Na oczyszczoną powierzchnię nanosi się warstwę zaprawy klejowej. Bloczki w systemie pióro-wpust pozwalają ściśle je ze sobą łączyć. To precyzyjna robota.
Źródło: Andrzej T. Papliński

Murowanie bloczków H+H
Bloczki z betonu komórkowego łączą się na pióro-wpust, dzięki czemu nie ma potrzeby rozprowadzania zaprawy klejowej na spoinach pionowych - pióro-wpust zapewnia szczelność i wytrzymałość. Są jednak miejsca, gdzie trzeba spoinę pionową wypełnić zaprawą klejową. To konieczne, jeśli ostatni bloczek w rzędzie trzeba dociąć na wymiar. Drugie takie miejsce to połączenie bloczków w narożach ściany - tam powierzchnia czołowa bloczka z wpustem łączy się z gładką powierzchnią boczną bloczka. Tu pióro-wpust nie zadziała, potrzebna jest zaprawa.
Źródło: Andrzej T. Papliński
Wzmocnienie bloczków betonu komórkowego pod oknami
Tam gdzie będą otwory okienne, trzeba wzmocnić ścianę z bloczków betonu komórkowego. Ciężar okna, naprężenia od wiatru i ruchu okna sprawiają, że ściana poniżej okna jest szczególnie obciążona, co może prowadzić do powstawania spękań. Co trzeba zrobić? W strefach podokiennych należy umieścić zbrojenie poziome z prętów o średnicy fi 6 mm. Zbrojenie powinno być przedłużone co najmniej 0,5 m poza krawędź otworów.
Źródło: Andrzej T. Papliński

Systemowe nadproże H+H
Do przekrywania otworów okiennych służą płaskie belki nadprożowe, które wraz z nadmurówką tworzą gotowe nadproże. Płaskie belki układa się, zwracając uwagę, by strzałka na etykiecie była skierowana do góry. Bloczki muruje się na zaprawie cienkowarstwowej H+H, kładąc zaprawę od spodu oraz klejąc belki ze sobą. Kolejna warstwa bloczków z betonu komórkowego nad oknem ma taką wysokość, by idealnie dopasować to miejsce do już wymurowanej warstwy muru. Jaka wygoda!
Źródło: Andrzej T. Papliński
Wieniec - systemowe rozwiązania H+H
Etap budowania nadproża. Pionowo ustawiona płytka ocieplona styropianem izoluje betonową belkę nadproża. Ściana zewnętrzna pozostaje cała z betonu komórkowego - wieniec będzie ukryty. W tym parterowym domu nie będzie stropu.
Źródło: Andrzej T. Papliński

Szlifowanie bloczków betonu komórkowego
Precyzyjny materiał, jakim jest bloczek z betonu komórkowego H+H można szlifować, jeśli na ścianie pojawi się jakaś nierówność.
Źródło: Andrzej T. Papliński

Łatwość cięcia betonu komórkowego
Beton komórkowy to materiał, który można ciąć zwykłą piłą. Materiał niezwykle łatwy w obróce...
Źródło: Andrzej T. Papliński

Narzędzia do budowy ścian z betonu komórkowego
Specjalna kielnia do precyzyjnego dawkowania zaprawy cienkowarstwowej - zawsze dobrana do szerokości muru. Gumowy młotek używany do ustawiania bloczka i hebel do szlifowania i usuwania ewentualnych nierówności - narzędzia ekipy.
Źródło: Andrzej T. Papliński
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...